İçeriğe geç

2 haftalık hamilelik belirtileri – gebelikte 2. hafta

2 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır?

Gebeliğin 2. Haftası da ilk haftası gibi anneler tarafından anlaşılmadan geçebilir. Bu yazıyı okuyan anne adaylarının çoğunun aklında gebelik ne zaman başlar? Ne zaman hamile olduğumu anlarım? Bu soruların hepsinin cevaplarını sizlerle yavaş yavaş paylaşacağız.

Yumurta ve spermin tam olarak hangi gün döllendiğini bilmemiz imkansızdır. Bu nedenle genellikle gebelik başlangıcı olarak son adet tarihinin ilk günü baz alınır. Gebelikte 2. hafta‘da henüz bebek yoktur. Sadece döllenmiş yumurta vardır ve bu yumurta yavaş yavaş kalınlaşmış rahim çeperine doğru hareket eder.

hamilelikte 2. hafta - iki haftalık gebelik belirtileri
hamilelikte 2. hafta – iki haftalık gebelik belirtileri

Gebeliğin Kaçıncı Haftasındayım?

Annelerin doktorlara sordukları ilk soru gebeliğin kaçıncı haftasındayım sorusudur. Hamileliğin 2. haftası tamamlanmadan hamilelik süreci başladı denilmez. Beden ilk iki hafta boyunca kendini ilerleyen 40 haftalık sürece hazırlar. Resmi olarak hamilelik 2 hafta sonunda başlar.

Gebeliğin hafta belirlemesinde anne adaylarının son adet tarihlerinin ilk günü temel alınır. Bu tarihten itibaren 40 hafta süren dönem hamilelik süreci olarak adlandırılır. Yumurtanın rahme düşmesi ise ikinci haftada meydana gelir. Yani bebek oluşumu son adet kanamasından 2 hafta sonra başlamış olur. Siz 3 haftalık hamile iken bebeğiniz henüz 1 haftalık olacak anlamına gelir ki bu da tüm süreç boyunca bebeğinizden 2 hafta önde olmanızı sağlar.

Gebelik belirtileri en erken ne zaman başlar?

Gebe olma durumunuzu sadece adet kanamaları değil farklı vücut tepkileri de size işaret eder. Bu durumları hakkında bilgi sahibi olmanız anne olup olmadığınızı anlamanızı kolaylaştıran durumlar arasında yer alacaktır.

İşte size gebeliği işaret eden durumlar:
 • Gün içerisinde yorgunluk,
 • Halsizlik ve uyku hali
 • Kokulara karşı aşırı duyarlı hale gelme
 • Eskisinden daha sık idrara çıkma
 • Genellikle ağızda metalik tat oluşumu
 • Göğüslerde gözle görülür değişimler ve hassasiyet
 • Regl döneminin gecikmesi
 • Normalde tüketilen yiyeceklerden tiksinme hali
 • Pelvik bölgenin daha duyarlı hale gelmesi
 • Sebepsiz mide bulantıları ve kusma

Bunlar erken hamilelik belirtileri olarak vücudunuzun size yolladığı sinyallerdir. Ancak unutulmamalıdır ki erken gebelik belirtileri her kadında farklı olmaktadır. Bazen bu durumların hepsi yaşanırken bazen sadece birkaçı yaşanabilir.

Özellikle gebelikte 2. hafta itibariyle şikayetleriniz fazla artacaktır. Ancak en kesin erken belirti olarak adet döneminin gecikmesi baz alınır. Sizde bu şikayetlerden birine veya birkaçına sahipseniz en doğru bilgi için hamilelik testi yapmalı ya da bir doktor ile görüşmelisiniz.

Gebelikte ilk yapılacaklar

Gebelikte 2. hafta da olan anneler henüz yolun çok başındadırlar. Ancak ilerleyen süreçte daha sağlıklı bir gebelik geçirmek için erken dönemde alınan doğru kararların büyük önemi vardır.

Sizde gebelikte 2. hafta içindeyseniz yapmanız gereken ilk düzenleme beslenme konusunda olmalıdır. Gebelik öncesi vücut kitle indeksi normal olan annelerin ilk trimester dönemde yani ilk 3 ay içerisinde günlük 2200 kalori tüketmeleri gereklidir. Ancak bu kaloriyi aşırı şekerli gıdalardan almamanız gereklidir.

Diğer iki trimester dönemde bu kaloriden 300 kalori daha fazla almanız gereklidir. Çünkü bebeğinizin gelişimi daha hızlı olacağı için daha fazla gıdaya ihtiyaç duyacaktır. Gebelik sürecinde daha fazla kaloriye ihtiyaç duymanız daha büyük porsiyonlar tüketmeniz anlamına gelmemektedir.

Bir örnek verecek olursak 1 kase yoğurt ve 1 elma size 300 kalori sağlayacaktır. Fetal vücut gelişimi için enerji ihtiyacı duyar. Bu ihtiyacı doğru oranda protein, yağ ve karbonhidrattan sağlamanız gereklidir. Bunun içinde beslenme düzeninizi bir doktor eşliğinde yapmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca gebelikte doğru beslenme düzeni ile hamilelikte fazla kilo almadan bebeğinizin en hızlı şekilde gelişimini sağlayabilirsiniz.

Hafta hafta gebelik

Bu içerikler ve daha fazlası için Hafta hafta hamilelik sayfamıza göz atabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın