İçeriğe geç

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır? Gebelikte ilk hafta!

Gebeliğin 1. Haftası Belirtileri

Gebeliğin 1. Haftası ile hayatınızın en mucizevi dönemine adım attınız. Anneler gebeliğin ilk haftasından itibaren hayatlarında meydana gelen değişikliği fark ederler. Bu ilerleyen dönemlerde daha hissedilir bir hale gelecektir. Sizlerle birlikte hamilelik döneminde hafta hafta ne gibi değişiklikler yaşayacağınızı ve bu uzun süreçte sizleri nelerin beklediğini inceleyeceğiz.

Hamilelikte cinsel ilişki nasıl olur?

40 hafta gibi uzun bir dönemin başındasınız. Gebeliğe ve bebek bakımına dair öğrenmeniz gereken birçok şey var. İlk önce en sık duyacağınız bir kavramı sizlere açıklamamız gerek. Sağlıklı bir hamilelik takibi için en sık duyacağınız kavram ¨trimester¨ dilerseniz bu kavramın ne olduğu ile başlayalım.

1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır
1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır

Trimester Ne Demektir?

Gebelik 40 hafta yani yaklaşık olarak 9 aydan oluşan bir süreçtir. Bu süreç kendi içerisinde kırılma noktalarına sahiptir. Siz gebeliğin ilk haftası ile birlikte birçok hamilelik terimini merak etmeye başlarsınız. Haydi bunlardan ilkini öğrenelim. Hamileliği 3 periyoda ayırdığımızda her bir 3 aylık sürece trimester deriz. Buradan yola çıkarak ilk 3 ay birinci trimester, ikinci 3 ay ikinci trimester ve son 3 ay üçüncü trimester olarak adlandırılır.

Birinci Trimester: Bu süreç vücudunuzun hamileliğe alışma sürecidir. Erken hamilelik semptomları ile çok sık karşılaşırsınız. Birinci trimester dönem içerisinde bebeğinizin organları da yavaş yavaş oluşmaya başlamış olacaktır.

İkinci Trimester: Bu dönemi anneler için en rahat dönem olarak belirtmek doğru olacaktır. Artık hamileliğe alıştınız. Bebeğinizin gelişimi ise bu dönemde çok hızlı olacaktır. Ayrıca erken dönem septomlarınızda sona erdiği için gün içerisinde daha rahat bir süreç yaşarsınız.

Üçüncü Trimester: Hamileliğinizin son 3 ayına girdiniz. Bebeğinize kavuşmak için gün sayarken bir yandan da doğuma ilişkin kaygılarınız artmaya başlar. Hem kendinizi hem de bebeğinizi doğum sonrası sürece hazırlamak için daha telaşlı bir döneme girersiniz.

Hamilelikte hangi testler yapılır?

Hamilelikte İlk Hafta Belirtileri

Hamilelikte ilk hafta belirtileri birçok anne tarafından fark edilmeyebilir. Çünkü erken gebelik septomlarının başlama süresi ve yoğunluğu kişiden kişiye farklılık gösterir. Gebe olduğu öğrenen anneler için hamileliğin ilk haftası anne olma duygusunun farkına varma ve bu süreçte kendini neleri beklediğini merak etmekle geçer.

Çoğu hekim hamileliğin ikinci haftadan itibaren başladığını söyler. Hamileliğin ilk haftası hamile olduğunuzu testler ile öğrenmenizde zor olacaktır. Ancak ikinci haftadan itibaren gebelik testleri sizin sorunuzu yanıtlayacaktır. Ancak gebelik belirtilerini biliyorsanız ve uzun zamandır bu anı bekliyorsanız gebe olma ihtimaliniz yüksektir.

Anne adayları hamileliliğin 1. haftası itibariyle anne olduklarını hissederler ve o duygu yoğunluğunu yaşarlar. Babalar ise sizin hissettiğiniz duyguları hissetmeye hamileliğin ileri dönemlerinde başlayacaklardır. Siz anne olduğunuzu öğrendiğiniz ilk hafta bu duygunun tadını çıkarmalı ve sizi nelerin beklediğini öğrenmelisiniz.

1 haftalık gebelik nasıl anlaşılır?

40 haftalık yolculuğunuza hoş geldiniz. Artık sizin için hayatınızın ikinci bölümü başlıyor. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz ve kucağınıza almak istediğiniz bebeğinize kavuşmanıza 40 hafta var. Bu süreç içerisinde anne olma duygusunu giderek daha fazla hissetmeye başlayacaksınız ve içinizde onun adım adım hayata gelişine şahit olacaksınız. Henüz siz öğrenmemiş olsanız da bebeğinizin cinsiyeti belli.

Riskli gebelik (perinatoloji) nedir?

Hamileliğinize ilişkin gelişmeler ve bebeğinizin gelişimi ikinci haftadan itibaren daha hızlı ilerleyecek. Sizlerle gebeliğin ilk haftası ile başlayan bu yolculuğu hafta hafta paylaşacağız. Ancak sizde gebe olduğunuzu anladığınız ya da düşündüğünüz andan itibaren bir hekim ile görüşmeye başlamalısınız. Beslenme düzeninizi belirlemeli, hamilelik sürecinde gerekli olan folik asit, vitamin ve mineraller kullanımlarına doktor öneriler ile başlamanız gerekecektir.

3’lü 4’lü testler ne zaman yapılır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Hafta Hafta Gebelik; Hamilelik Haftaları

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın