İçeriğe geç

Papatya çayı neye iyi gelir? Zararları ve Faydaları Detaylı Arşiv!

Papatya çayı; yüz yıllardan beridir insanlar tarafından uyku düzensizliklerinin tedavisinde, soğuk algınlığı ve griplerde, mide bozulmaları ve rahatsızlıklarında insanların imdadına koşmuştur.

Bu içeriğimizde A’dan Z’ye papatya çayının faydalarını, az da olsa zararlarını, papatya çayı nasıl yapılır ve demlenir sorularının cevaplarını, adet söktürücü olarak kullanımını, cilde ve saça faydalarını, hamilelikte ve bebeklerde papatya çayı tüketimini ve fazla tüketimde yan etkilerini inceleyeceğiz.

Papatya çayı neye iyi gelir?

İnsanlar, yüzlerce yıldır, lezzetli tadı ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle papatya çayı içmektedir. Aslında, yatmadan önce serinletici bir içecek olarak birçok insanın ilk tercihidir.

Papatya, papatya benzeri çiçekler içeren bir bitki türüdür. Çay kurutulmuş çiçekler veya taze çiçekler kullanılarak yapılabilir ve taze çiçekler kullanırsanız, miktarın iki katına ihtiyaç duyarsınız. Çiçekler sıcak suya konduğunda, bitkide bulunan esansiyel yağlar salınır. Çay daha sonra sağlık faydalarından yararlanmak için sıcak veya soğuk kullanılabilir.

Papatya dünyadaki en iyi belgelenmiş şifalı bitkilerden biridir ve çeşitli çalışmalar antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, birkaç farklı sağlık sorununu tedavi etmek için yüzyıllar boyunca kullanılmıştır.

Örneğin, papatya yara, ülser, egzama, yanık ve çeşitli deri enfeksiyonlarında topikal olarak kullanılır. Ayrıca, endişeyi azaltmak, uyku düzenini iyileştirmek ve bağırsak rahatsızlığını hafifletmek için kullanılmıştır.

Papatya çiçeği ne işe yarar?

Uyku düzensizlikleri için papatya çayı

Papatya çayı kullanmanın en yaygın yollarından biri uyku yardımcısıdır ve uykusuzluk için en iyi otlardan biridir.
Araştırmalar, papatya ilacının benzodiazepin ilaçlarına benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir (yaygın olarak kaygı bozukluklarını tedavi etmek ve uykuyu uyarmaya yardımcı olmak için kullanılır) ve daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.
Yatmadan yaklaşık 30 dakika önce bir fincan papatya çayı içmek daha hızlı uykuya dalmanıza yardımcı olabilir.

Anksiyete bozukluğu için papatya çayı

Papatya çayı beyinde sakinleştirici bir etkiye sahip olduğundan ve daha hızlı uyuyabilmesine yardımcı olabileceğinden kaygıyı azaltmaya yardımcı olacaktır.
Papatya, kaygıyı azalttığı bilinen yüksek miktarda flavonoid apigenin içermektedir.

Yaraları iyileştirmek için papatya çayı

Papatyanın anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, kesikleri ve yaraları mükemmel bir şekilde tedavi eder.
Yaraları temizlemek ve iyileşmelerine yardımcı olmak için, papatya çayı için güçlü bir infüzyon yapın ve çayın soğumasına izin verin. Papatya suyuna batırılmış pamuklu bir bezle hafifçe yaraya uygulama yapabilirsiniz.

Sindirim problemleri için papatya çayı

Papatya çayı, sindirim sistemi için de önerilmektedir.
Papatya çay özütlerinin, vücudun enflamasyona neden olan enzimleri inhibe eden süreçleri uyarmasına yardımcı olacaktır. Papatya çayın özellikleri vücudun daha fazla sindirim suyu üretmesini teşvik etmesine yardımcı olur.
Papatya çayı, hem dıştan hem de içten ülserleri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilen bisabolol içerir.

Papatyanın çayı zayıflatır mı?

Çay düzenli olarak içilirse kilo vermeye yardımcı olabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücudun sindirim sistemini iyileştirmede yardımcı olabilir. Bu, vücudun yağ ve kolestrolü parçalamasına yardımcı olur.
Kilo vermek için, her yemekten önce bir fincan içilmesi önerilmektedir.

Papatya çayı nasıl yapılır?

Papatya; sadece ülkemizde 1200 civarında türü bulunan kalabalık bir aile. Özellikle Akdeniz, Ege, Trakya bölgelerinde sıkça görülen, kırlarda kendiliğinden açan tek yıllık, çiçekleri sarı veya beyaz olan bir çiçek. Çocukluğu bir şekilde kırlarla kesişenlerin belki de saçlarına taktıkları ilk taç. 🙂

Avokado çekirdeği nasıl kavrulur ve toz haline getirilir?

 

papatya taç resimleri
papatya taç resimleri

Papatyanın içerdiği yoğun C vitamininden dolayı insanlar tarafından sıklıkla tercih edilir. Papatya çayı hazırlamak aslında sanıldığından çok daha kolay bir olaydır. Gelin papatya çayı nasıl demlenir madde madde açıklayalım.

 • Öncelikle kırlardan doğal ortamlardan toplanan papatyalar saplarından ayrılır.
 • Çiçekli kısımlar güneş alacak, rutubetsiz bir yere kuruması için bırakılır.
 • Eğer toplama imkanı yok ise aktarlardan alınan papatyalar zaten hazırlanmıştır.
 • Burada dikkat edilmesi gereken kuru papatya’nın 1 yılı geçmemiş olmasıdır.
 • Kurumuş papatyalar bir demlik içerisine atılarak 10 dakika kısık ateşte kaynatılır.
 • İsteğe göre limon, zencefil veya ıhlamur karıştırılabilir.
 • 10 dakikalık kaynatma işleminden sonra 5 dakika soğumasını bekleyerek servis edilir.
Şu videomuzda papatya çayının hazırlanışını görebilirsiniz.

 

Papatya Çiçeği Resimleri

Papatya sadece ülkemizde 1200 türü bulunan bir familya. Fakat en sık bildiklerimiz beyaz papatya ve sarı papatya. Bu galerimizde papatya türlerine kısa biz göz atalım. Papatya fotoğrafları ve  resimleri instagram‘dan derlenmiştir.

Papatya çayı zararları nelerdir?

Her şeyde olduğu gibi bitkisel çayların da fazla tüketiminde az da olsa zararları olan bir doğal ilaçtır. Gelin papatya çayının zararlarına ve yan etkilerine göz atalım.

Papatya çayının yan etkileri;

 • Warfarin gibi antikoagülan içeren ilaç kullanımlarında papatya çayından uzak durmanızda fayda vardır. Doğal kan sulandırıcı etkisi olan bu ilaçlar papatya çayı ile birlikte iç kanamalara sebebiyet verebilir.
 • Alerjik reaksiyonlarınız var ise papatya çayı polenleri sizi rahatsız edebilir. Uzak durmakta fayda vardır.
 • Papatya çayı astımı tetikleyebilmektedir. Astım hastalarına tavsiye etmiyoruz.
 • Cerrahi işlemler öncesinde papatya çayından uzak durmalısınız. Papatya çayı kan inceltici etkisinden dolayı cerrahi işlemlerden en az 1 ay önce bırakılmalıdır.
 • Yatıştırıcı etkisinden dolayı alkolle veya araç başında kullanılmamalıdır.

Hamilelikte ve bebeklerde papatya çayı tüketimi

Gebelikte bitkisel çaylar uzmanlar tarafından tavsiye edilmediği sürece kan inceltici özelliğinden dolayı kullanılmamaktadır. Papatya gebelikte rahim kasılmalarına, erken doğumlara veya düşüklere sebep olabilmektedir. Bu nedenledir ki hamilelik sürecinde papatya çayı doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır.

Bebeklerde ve çocuklarda papatya çayının faydaları; Uzmanlar bebeklerde ilk 6 ay anne sütü haricinde herhangi bir besin kullanımı tavsiye etmemektedir. 6 ay sonrasında doktorunuzun da onayı ile 1 kaşık papatya çayını ılık su ile karıştırıp bebeğinize verebilirsiniz. Fakat bu durum günlük en fazla 1 kez yapılmalı ve abartılmamalıdır. Bebeklere papatya çayı vermek; soğuk algınlıklarına, sakinleşmelerine, ve gaz sancılarına iyi gelmektedir.

Hurmanın faydaları – Hurma ile zayıflama yolları burada. Detaylı tam arşiv!

Papatya çayı zayıflatır mı? Diyette papatya çayı tüketimi

Zayıflamak isteyenlerin bitkisel çaylar durağında ilk gözüne çarpan yolculardır papatya çayları. Özellikle; iştahı azaltma özelliği diyet yapanların yangında ilk kurtarılacakları arasındaki yerini alır.

Papatya çayı ile zayıflayanlar

Papatya çayı içeriğinden dolayı diyette olsun olmasın her kadının ilk denediği bitkisel çaylar arasında geliyor. Gelin papatya çayı ile zayıflamaya çalışanların neden papatya çayı tercih ettiğine göz atalım.

 • Papatya çayı iyi bir iştah kesicidir. Yemeklerden yarım saat önce tüketilmesi yeme isteğini bastırır.
 • İçeriğinde; kalsiyum, magnezyum, potasyum ve A vitamini bulundurması sağlıklı ve fit kalmak isteyenlere yardımcı olur.
 • Detoks özelliği sayesinde vücudunuzdaki fazla suyun ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.
 • İçeriğine bal veya limon karıştırmak zinde bir diyet programı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Papatya çayının diyeti destekleyen bir unsurdur. Sadece çay içerek zayıflamak mümkün değildir. Kilo vermek için papatya çayı kullananlar aynı zamanda dengeli ve sağlıklı beslenmeli, iyi bir diyet programı oluşturmalı ve spor yapmalıdır. Papatya çayı ile kilo vermek tek başına yeterli değildir.

Papatya çayı adet söktürücü mü? Regl döneminde papatya çayı

Kanı inceletmesi ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olan papatya çayının kadınların regl döneminde adet söktürücü olarak etkisi vardır. Sakinleştirici ve kanama söktürücü etkisi sayesinde özel günlerinde de kadınlar bu mucizevi iksirden uzak duramamaktadır. Papatya çayının adet söktücü etkisi için dikkat edilmesi gerekenler;

 • Her gün taze demlenerek günlük tüketilmelidir.
 • İçeriğine şeker vb tatlandırıcılar konulmamalıdır.
 • İsteğe göre nane, limon, zencefil, ıhlamur ile karıştırılabilir.
 • İçerdiği sakinleştiri etkisinden dolayı fazla tüketilmemelidir.

Saça ve Cilde Faydaları

Saça ve cilde de faydaları vardır. Papatya çayını saça uygulamak;

 • Zayıflayan saçların güçlenmesini sağlayacak ve saç dökülmesini azaltacaktır.
 • Saçlarınızın daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.
 • Saç renginizin açılmasını sağlayacaktır.

Kullanımı için; Kaynattığınız papatya suyuna 1/5 oranında ( 1 litre papatya çayı için 5 litre su) kullanarak durulama yapmalısınız. Veya şampuanınızla da karıştırıp kullanabilirsiniz.

Papatya çayı maskesi için; Bir kase papatya çayına bir çay kaşığı lavanta ve 4 yemek kaşığı yoğurt veya süt ekleyerek karıştırın. Soğumasını bekledikten sonra saç diplerinizden başlayarak saç uçlarınıza kadar uygulayın. Ilık su ve papatya suyu karışımı ile 30 dakika bekledikten sonra kurulayın. Papatya maskesinin cilde faydaları da vardır. Aynı maskeyi zeytinyağı ve kremlerinizle karıştırıp cildinize de uygulayabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.herbal-supplement-resource.com/daisy-herb-benefits.html

http://en.heilkraeuter.net/herbs/daisy.htm

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-9/wild-daisy

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Faydalı Bitkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın