İçeriğe geç

Oolong çayının faydaları ve zararları

Oolong çayının faydaları; Kilo vermenize yardımcı olan, stres azaltan, kan şekeri düzeylerini yöneten ve sağlıklı bir kardiyovasküler sistem sağlayan, antioksidan ve antioksidan özellikli oolong çayı, son derece yararlı özellikleri özünde barındırmaktadır.

Oolong Çayı nedir?

Oolong çayı, Camellia sinensis bitkisi yani siyah çay ve yeşil çayın yapıldığı aynı bitkiden üretilir. Ancak, biraz farklı bir şekilde üretilmektedir.

Çay yapraklarının çoğu, bitki yapraklarının yumuşatıldığı ve daha sonra nazikçe yuvarlandığı bir oksidasyon süreci boyunca üretilir. Bu, flavonoidler, lipidler ve amino asitler salan yapraklarda bir kimyasal reaksiyon başlatır. Oksidasyon işlemini durdurmak için yapraklar daha sonra ısıtılır.

Siyah çay yaprakları okside olur ve çayda tanen bakımından zengin olan karakteristik derin kahverengi renk verir.
”Öte yandan, yeşil çay yaprakları hiç oksitlenmez.”
Oolong çayı, çay yapraklarının yarı oksitlenmesiyle üretilir, yeşil çaydan farklı bir kimyasal yapıya neden olur, ancak siyah çay kadar koyu ve acı değildir.

Oolong çayı, siyah çay ve yeşil çay arasındaki ana farklardan biri, içerdiği L-theanine miktarıdır. L-theanine, sadece Camellia Sinensis bitkisinde ve Boletus badius mantarında bulunan bir amino asittir. Oolong çayı kuru ağırlığının %9.2’sine kadarını L-theanine’den alabilir.

Oolong Çayının Sağlığa faydaları

Her çeşit çay antioksidan açısından zengindir ve birçok sağlık faydası sağlar. Bununla birlikte, oolong çayının işlenmesi, sağlığa olan faydalarının büyük ölçüde arttırıldığı anlamına gelir.
Oolong çayının insan sağlığına olan faydalarına bir göz atalım.

Oolong çayı zayıflatır mı?

Oolong çayının gerçekten kilo vermeye yardımcı olabileceği, sadece anekdotdan ibaret değildir.
Örneğin, yapılan bir araştırmada, diyet içine oolong çayı ilav edilerek obez insanlardaki vücut yağının azaltıldığı ortaya çıkmıştır.

oolong çayı faydaları
Oolong çayının insan sağlığına faydaları

Oolong çayının lipid metabolizmasını geliştirerek vücut yağ içeriğini azaltabileceği ve vücut ağırlığını azalttığı sonucuna varıldı. Ayrıca oolong çayının tüketilmesinin obezliği önleyebileceği sonucuna varıldı.
Kateşinler ve polifenoller (her ikisi de antioksidanlardır), oolong çayında kafein ile birlikte vücudun yağları daha iyi ve daha verimli metabolize etmesine yardımcı olduğu görülmektedir.

Egzama için Oolong Çay

Egzama veya atopik dermatitten muzdarip olursanız, günde 3 fincan oolong çay içerek tedavinizi artırabilirsiniz.
Oolong çayının antioksidan özellikleri cildin güzelleşmesine de yardımcı olabilir.

Tip 2 Diyabet için Oolong Çay

Oolong çayında antioksidan polifenoller ve kafeinin kombinasyonu kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur. Oolong çayını içmek, tip 2 diyabetin yönetimi için etkili bir yol olabilir.

Oolong çayı ve olası kanser önlemeye etkileri

Çay, genel olarak, bazı kanserlerin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu, vücudun serbest radikallerini öldürmeye yardımcı olan çaydaki yüksek antioksidan miktarına bağlıdır.

Stres için Oolong çayı

Çay, rahatlatıcı özellikleri ile ünlüdür. Sinirleri sakinleştirmek ve rahatlamak için bir fincan çay içmek yeterlidir. Bunun nedeni, L-theanine amino asididir ve oolong çayının yüksek miktarda bu asidi içerdiği bilinmektedir.

L-theanine, kişinin uykulu hissetmeden zihnin rahatlamasına yardımcı olur ve vücudun dopamin üretimi için gereklidir. Ayrıca L-theanine kafeinin uyarıcı etkisini azaltır. Bu nedenle, oolong çayı stresinizi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Oolong çayı kafein içerir mi?

Bazı kişilerin sahip olduğu bir endişe ise, oolong çayında bulunan kafein miktarı ile ilgilidir. Bir fincan oolong çayı 50-75 mg arasında kafeini içerir. Bu, yeşil çaydan biraz daha fazla ve siyah çaydan biraz daha azdır.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
Tarih:Faydalı Bitkiler

Tek Yorum

  1. ersin ersin

    Oolong Çayı’nı ilk defa duyuyorum ancak bizim gibi zayıflamak isteyenler için güzel bir bir haber… Stresin çok yoğun olduğu bu zamanlarda böyle çaylara gerçekten ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Güzel bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Bir cevap yazın