İçeriğe geç

Hurmanın faydaları – cennet hurması neye iyi gelir?

Hurmanın faydaları; yeni yeni literatüre giren cennet hurması diyeti pek çok kadın tarafından uygulanmakta ve olumlu geri dönüşleri olmaktadır. Hurma çeşitleri kalori ve yararları bakımından pek çok insanın sık kullanılanları arasındaki yerini korumaktadır.

Her ne kadar hurma, çok miktarda şeker içeriyor olsa da, yayınlanan bir çalışmada, hurmanın düşük glisemik indeksi olduğu ve yenildikten sonra kan şekeri düzeylerini önemli ölçüde yükseltmediklerini gösteriyor.

Avokado çekirdeğini çöpe mi atıyorsunuz? Altınlarınızı çöpe atmayın! Avokado çekirdeği kullanımı ve faydaları

Hurmanın kalorisi ve vitaminleri

Hurma, beslenme değeri açısından çok değerlidir. Hurma karbonhidratlar ve proteinler içerir, bu nedenle onları beslenme açısından tamamlarlar. Hurmalar aynı zamanda vitamin B, A, K ve C’yi içeren gerekli vitaminlerle doludur ve magnezyum, potasyum, çinko, bakır ve diğer hayati önem taşıyan minerallerin iyi bir kaynağıdır.

Cennet hurmasının faydaları

cennet hurmasının sağlığa faydaları
Hamilelikte cennet hurmasının sağlığa faydaları

Sindirim sağlığını teşvik etmek

Hurmalar, çözünür ve çözünmez elyafın iyi bir kaynağıdır. Hurma, sindirim sistemini desteklemek için çok önemlidir. Sindirim sisteminin yiyeceklerin sağlıklı bir oranda gastrointestinal sistem üzerinden hareket etmesini sağlamak için her iki tür lif de yeterli bir miktara ihtiyaç duyar.
Ara sıra kabızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için hurma tüketimine gidebilirsiniz. Hurmaya ait lif, bağırsak sağlığını ve işlevini destekler.

LDL kolestrolünü düzenler

Hurmada bulunan diyet lifi, sindirimi teşvik eder ve aynı zamanda, sindirim sistemi yoluyla emilebilen LDL kolestrol miktarını azaltmaya yardımcı olur.
LDL kolestrolüne genellikle “kötü” kolestrol denir. LDL kolesterol, kalp hastalığı gibi durumlardan sorumlu olan tıkanıklıklara potansiyel olarak neden olan kan damarlarına yapışır. LDL kolesterol, kan damarı sisteminde düşük dereceli iltihaplanmaya da neden olabilir.

Periferik nöropati ve hurmanın faydaları

Periferik nöropatinin belirtileri, ellerde, ayaklarda ve ekstremitelerde ağrı ve uyuşma veya zayıflık içerir. Periferik nöropati, diyabetli hastalarda sıkça görülen yaygın bir komplikasyondur ve sinir hasarının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Durumun tedavisi son derece zor ve çoğu tedavi semptomatiktir ve bu nedenle durumun tedavisi yerine belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır.
Meyve özü, vücudun çevresel nöropati ve bazı semptomların tedavisi için bir vesile olarak vaat ettiğini gösterir.

Tıkanmış arterleri önleyin.

Genellikle sessiz katil olarak adlandırılan ateroskleroz (tıkanmış arterler) kalp krizi ve felçlerin en temel nedenidir. Bu ölümcül durum, arterlerin daralması ve sertleşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
Aterosklerozda, plak tıkanıklığa neden olan arter duvarlarında birikir. Eğer plak arterden koparsa, çeşitli hayati organlara kan akışını kesebilecek ölümcül tıkanmalar meydana gelebilir.

Hurmalar, antioksidanlar ve fenolik asitler açısından yüksektir ve bu maddeler anti-aterojenik etkiler sunar ve tıkanmış arterleri önler. Nar ekstraktıyla birlikte kullanıldığında, hurmanın faydaları artar.

Karaciğer hastalıklarından hurma ile korunun!

Toksinler, kirleticiler ve yiyeceklerinizdeki kimyasallar, karaciğerinizin sağlığını ve işleyişini ciddi şekilde etkiler ve hatta bozabilir. Karaciğeriniz, vücudunuzun sağlık için ihtiyaç duyduğu bileşiklerin çoğundan sorumludur. Karaciğeriniz ayrıca atık ürünler ve toksinler kaldırmak için kanınızı filtreler. Bu toksinler ve atık ürünler karaciğer dokusuna zarar verebilir.
Karaciğer fibrozu, karaciğer hasarının bir sonucu olarak karaciğerde oluşan yara iyileşmesinin bir sonucudur. Karaciğer hasar gördüğünde bağ dokusu iyileşme sürecinin bir parçası olarak oluşur ve aşırı kollajen ve diğer bileşikler karaciğer fonksiyonlarını etkileyen karaciğerde birikir.
Hurma ve hurma tohum özleri, ortaya çıkabilecek karaciğer fibroz miktarlarını düzenlemek ve azaltmak için yardım eder ve bu nedenle karaciğerin sirozu gibi hastalıklarda yararlı olabilir.

Yaş cennet hurması ve Antioksidan koruması

Antioksidan koruma, herhangi bir sağlık rutinin hayati bir parçası olmuştur. Egzersiz yaparken veya spor salonuna her gittiğinizde vücudunuz dokuya zarar verebilecek serbest radikaller üretir. Kirleticiler aynı zamanda vücuda zarar verebilecek bir serbest radikal kaynağıdır.

Antioksidanların sağlığın desteklenmesinde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Hurmalar vücuda antioksidan koruması sağlayan çeşitli bileşikler içerir. Çeşitli çalışmalar, hurmanın antioksidan içeriğini bildirmiş ve serbest radikal süpürücü aktiviteye sahip bileşiklerin varlığını göstermiştir.

Hamilelikte hurma yemek – gebelikte cennet hurması

Gebe kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, hurma tüketimi servikal dilatasyonu arttırdı ve spontan doğum eylemini hızlandırdı, bu da daha az kadının indüklenmesi gerektiğini gösteriyordu.

  • Hurma yiyen kadınlarda rahim ağzı açıklığı ortalama 3.5cm iken hurma yemeyen grupta 2 cm olduğu gözlemlendi.
  • Hurma yiyen kadınların %96’sı suni sancıya ihtiyaç duymadan kendi kendine doğuma başladı. Hurma yemeyenlerde ise bu oran % 79’ ile sınırlı kaldı.
  • Hurma tüketenlerin sadece %28’i suni sancı yapan pitocin gibi ilaclara ihtiyaç duyarken hurma tüketmeyenlerde bu oran %47.
  • Erken doğum sırasında membran yırtılması (suyun gelmesi) hurma yiyen kadınlarda %17 iken hurma yemeyenlerde bu oran % 40 olduğu görülmüştür.

Hurma sadece sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemekle kalmaz aynı zamanda kardiyovasküler sağlığın desteklenmesinde de rol oynar. Kuvvetli miktarda lif, kolesterol düzeylerini düşürmek, kan basıncını kontrol etmek ve kan şekeri seviyelerini düzenlemek için hayati önem taşır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Faydalı Bitkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın