İçeriğe geç

Avokado yağı faydaları – İddaa ediyoruz; hiç duymadınız!

Avokado yağı bilinen diğer yağlar  düşünüldüğünde, zeytinyağı veya hindistan cevizi gibi yağlar kadar akıla gelmez. Bununla birlikte, pek çok insan avokado yağının sağlığa olan faydalarından ve bununla birlikte pişirilecek mükemmel bir yağ olduğunu bilmez. Ayrıca avokado yağının saçınıza ve cildinize faydaları da saymakla bitmez.

Avokado Yağı nedir? Nasıl Yapılır?

Avokado, birçok sağlık faydası olan muhteşem bir meyvedir. Avokado tohumları bile şaşırtıcı sağlık yararlarına sahiptir. Avokado, C, B6, E, K ve A vitamini bakımından zengindir, ayrıca potasyum, magnezyum ve demir gibi mineraller içerir.

Avokado yağı, kardiyovasküler sistemi ve düşük kolestrolü geliştiren zengin sağlıklı yağ kaynağıdır.
Rafine edilmemiş avokado yağı, yeşilimsi bir renge ve çatlak bir tada sahiptir. Özellikle E vitamini bakımından zengindir ve bazı ekstra avokado yağları, zeytinyağından daha fazla E vitamini içerir.

Avrupa’da yapılan yeni araştırmalar avokado yağının CoQ10’un önemli bir kaynağı olabileceğini gösteriyor. Bu vitamin benzeri madde, enerji üretiminde önemli bir rol oynamaktadır ve kalp, karaciğer ve böbrek gibi yüksek enerji gereksinimi olan organlar için önemlidir.

avokado yağı cilde ve saça faydaları
avokado yağı cilde ve saça faydaları nelerdir? Avokado yağı saç ve yüz maskesi nasıl yapılır?

Avokado Yağının Sağlığa Faydaları

Avokado yağı kolestrolü düşürür.

Avokado yağı, yağlı asitler bakımından zengin olduğu için, kötü kolesterolü (LDL) düşürmek ve iyi kolesterol (HDL) yükseltmek için çalışır. Yapılan bir araştırmada, avokado yağının kolesterol-LDL’yi zeytinyağı olarak düşürmede aynı derecede etkili olduğunu söyledi.

Kalp sağlığını iyileştirir

Açıkçası, kandaki kolesterol düzeylerini düşürmenin kalp ve kardiyovasküler sistem üzerinde de faydalı bir etkisi olacaktır. Bununla birlikte, avokado yağının kalpte bulunduğu diğer sağlık faydaları da vardır.

Kan basıncı düzenlemede avokado yağı

Avokado yağı kan basıncını düşürmede de son derece etkilidir. Avokado yağı, böbreklerde ve kalpte yağ asitleri bileşimini etkiler.
Dolayısıyla, genel olarak kalp sağlığına gelince, avokado yağı, kalbi sağlıklı tutar ve koroner kalp hastalığı ile diğer kardiyovasküler sorunların riskini azaltmada çok yararlıdır.
Ayrıca, yüksek tansiyonunuzu düşürmek için elma sirkesi (ACV) ile birlikte yüksek kan basıncını düşürmek için avokado yağını kullanabilirsiniz.

Artrit ağrısını hafifletir

Osteoartrit, milyonlarca insanın hareketliliğini etkileyen başlıca faktörlerden biridir. Geleneksel tedavi iltihaplanmayı azaltmak için nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) kullanmayı içerir. Bununla birlikte, birçok çalışma avokado yağı ve soya yağı özlerinin osteoartrit ağrısının hafifletilmesine yardımcı olduğunu göstermiştir.

Cilde nasıl uygulanır?

Sedef hastalığı derideki tahrişe ve kızarıklığa neden olan yaygın bir cilt problemidir, kuruluğa ve çatlamaya neden olur. Ciddiye bağlı olarak çok acı verici olabilir. Bununla birlikte, yaygın olan geleneksel tedavi yöntemlerinin birçoğu yan etkilere neden olabilir.

  • Cilt görünümünü ve yara iyileşmesini geliştirir.
  • Besin maddelerinin emilimini arttırır.

Diyetinize avokado yağı ekleyerek vücudunuzun diğer gerekli besin maddelerini emmesine yardımcı olabilirsiniz.
Havuç, ıspanak ve lahana gibi sebzeler karotenoid bakımından zengindir. Bazı kanser riskini azaltmaya ve sağlıklı görme düzeylerini yükseltmeye yardımcı oldukları için diyetin önemli bir parçasıdırlar.

Dişeti hastalıkları için avokado yağı

Avokado yağının anti-inflamatuar özellikleri diş eti hastalığını önlemeye de yardımcı olur. Dişeti hastalığı kızarıklıklar ve diş eti kanamalarına neden olur ve aslında dişlerin zayıflamasına ve düşmesine neden olabilir.

Avokado yağı saç maskesi – avakado saça nasıl uygulanır?

Avokado yağı, saçlarınız için en iyi yağlardan biridir. Avokado yağı sağlıklı kılların korunması için gerekli E vitaminden zengin olduğundan dolayı, saç bakımı için iyidir. Ayrıca saç köklerine saç büyümesini teşvik etmek için ihtiyaç duydukları besin maddeleri sağlayan tekli doymamış yağların da iyi bir kaynağıdır.
Isıya hasarlı saçları onarmak, bölünmeleri önlemek ve saçları güçlendirmek için avokado yağı saç maskesi olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca, düzenli saç bakımı için en sevdiğiniz kremi de ekleyebilirsiniz.

Diğer tüm şifalı ve yararlı bitkiler için faydalı bitkiler‘i ziyaret edebilirsiniz.

Kaynakça;
http://www.naturallivingideas.com/avocado-oil-benefits/https://draxe.com/avocado-oil/

https://www.healthline.com/nutrition/9-avocado-oil-benefits

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Faydalı Bitkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın