İçeriğe geç

Avokado çekirdeği nasıl kavrulur – faydaları nelerdir?

Avokado, zengin sağlık yararlarından lezzetli meyvelerdir. Hem tuzlu hem de tatlı yemeklerde avokado meyvesinin eti keyifli bir katkı sağlar. Bununla birlikte, birçok insan avokado çekirdeğini görmezden gelir. Avokado tohumu şaşırtıcı yararlara sahiptir ve akut miyeloid lösemi (AML) adı verilen bir kanser türü ile savaşmanın anahtarını içerebilir. Bu nedenle, avokado çekirdeği faydaları sağlık anlamında çok işe yarar etkiler barındırmaktadır.

avokado çekirdeği nasıl kavrulur
avokado çekirdeği nasıl kavrulur faydaları nelerdir?

Avokado çekirdeği nasıl kavrulur?

  • Öncelikle bilinmesi gereken avokado tohumunun acı ve keskin bir tadı vardır.
  • İlk yapmanız gereken çekirdeğin etrafındaki kahverengi kabuğu güzelce soymak.
  • Soyulan kabukları bir rende veya robot yardımı ile çok fazla parçalamadan rendelemek.
  • Rendelenen kabukları kısık ateşte yavaşça kavurmak.

Avokado çekirdeği çayı nasıl yapılır?

Çayı hazırlamak için kavurduğunuz tohum parçalarını 10 dakika kısık ateşte kaynatıp; 5 dakika civarında soğumasını bekleyerek gün içerisinde tüketebilirsiniz. Avokado çayı; astım başta olmak üzere bel ağrısı ve diğer ağrılar, böbrek rahatsızlıkları, şişkinlik, diyabet ve kolestrole iyi gelmektedir.

Bu yazımızda öncelikle, akut myeloid lösemi hastalığı hakkında bilgi verecek ve sonrasında, avokado tohumlarının faydalarından bahsedeceğiz.

Akut Myeloid Lösemi (AML) Nedir?

Akut miyeloid lösemi (AML), kemik iliğini etkileyen bir kanser biçimidir.
Akut miyeloid lösemi, kemik iliğindeki hücrelerin olgunluğa ulaşmadan durgunlaşmasına neden olur ve bu da kemik iliğinde belirli bir hücre türünün (miyeloid hücreler denilen) fazla kalmasına neden olur. Akut miyeloid lösemi, kemik iliği hücrelerinin bozulmasına neden olur ve bu da kandaki kan dolaşımını olgunlaşmayan miyeloid hücrelerin akını oluşturarak lösemi kanserine yol açar.

Akut bir kanser türü olarak zamanla tedavi edilmezse hızla yayılabilir, kan, lenfatik sistem, iç organlar ve üreme organlarına sızabilir. Akut miyeloid lösemi için risk faktörleri arasında erkek cinsiyeti, 65 yaş ve üstü, kimyasal maruziyet, sigara kullanımı, kanser öyküsü ve radyasyona maruz kalma sayılabilir.

Belirtileri; nefes darlığı, kemik ve eklem ağrısı, kanama bozuklukları, sık enfeksiyonlar ve yorgunluk içerebilir.

Avokado Çekirdeğinin faydaları

Antioksidan özellikleri

    • Avokado tohumu içerisindeki antioksidanlar, kan kolestrolünü ve kan basıncını düşürebilir, diyabetleri tutabilir ve vücudun doğal bağışıklık tepkisini artırabilir.
    • Aynı zamanda, 2014 yılında yapılan bir araştırma sonucunda avokado tohumlarının daha yaygın tüketildiği kısımlarının, güçlü antioksidan içerdiği kanıtlanmıştır.

Anti-inflamatuar özellikler

Avokado tohumlarındaki antioksidanlar, eklem ağrısının iyileşmesine ve diğer enflamatuvar durumların kontrol edilmesine yardımcı olan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

Yüksek lif içeriği

Avokado tohumu, kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olduğu için kalp rahatsızlığı hastalarının yanı sıra sindirim sağlığı için de önemli olan çözünür lif içeriğine sahiptir. Yüksek lifli diyet, kabızlığı önlemenin en iyi yollarından biridir.

Yüksek potasyum seviyesi

Avokado tohumu, vücudumuz için büyük önem taşıyan potasyumu da içerisinde barındırmaktadır. Meyve olgunlaştıkça potasyum seviyesi düşer ve avokado henüz olgunlaşmadığında potasyum, daha yüksek olur.
Vücudunuzdaki yağlardan kurtulun.
Avokado ve onun tohumlarında bulunan yüksek “iyi yağ” içeriği (ve yukarıda bahsedilen yüksek lif içeriği) nedeniyle, avokado tohumlarını tüketmek, kendinizi daha fazla tok hissetmenize yardımcı olabilir.

Avokado çekirdeği cilt maskesi nasıl yapılır?

İlgili videomuzda avokado tohumları cilt maskesi nasıl yapılır detaylı olarak anlatılmıştır.

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]
Tarih:Faydalı Bitkiler

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın