Montessori Eğitimi

Montessori eğitimi Türkçede Erken Çocukluk eğitimi olarak isimlendirilmektedir. Yani bu tabirle karşılaşıldığında akla gelen yöntem montessori eğitim modelidir. Maria Montessori tarafından insan hayatının başlangıç kutbu olarak ifade edilen çocukluk kavramı, eğitim yöntemleri ve verilen eğitimlerin değeri ile de büyük önem taşımıştır.

Bu eğitim modelinde ana kriter özgürlüktür. Öğrenici ya da çocuk, bu eğitim modelinde kesinlikle özgürdür ve özgürlük kavramının bilincinde olarak yetişir. Bilimsel araştırmalarca da desteklenen bir tez, özgürlüğü kısıtlanan bir birey, kendisinin o eylemde yetersiz olduğu hissine kapılarak mücadeleden ve öğrenmeye devam etmekten vazgeçtiğini ortaya koymuştur. Çocuk merkezli eğitim anlayışını benimseyen tüm disiplinlerde, çocuğun özgür olmadığı bir anlayış asla kabul görmemektedir.

Bu kavram çoğu çevrelerce yanlış anlaşılabilmektedir. Yani çocuğun özgür olmasının, istediği gibi sözler sarf etme, kırıp dökme, kendine ait olmayanı himayesine alma ya da hak gasp etme gibi durumların da içinde bulunduğu bir kavram olduğu düşünülebilmektedir.

Bu tamamen yanlıştır. Zaten montessori eğitimi, bu durumların yanlış ve haksız olduğunu öğretmek ve gerçek özgürlük kavramını öğretmek amacını güden bir sistemdir.

0
dikkat eksikliği etkinlikleri

Montessori metodu ve uygulamaları

Çocuk merkezli programların içeriğinde, çocuğun aktif öğrenen olması, öğrenmeye giden yolları kendi öz iradesiyle seçmesi, öğrenme sürecinde sorumlu olmanın yanında bir özgürlüğe sahip olması ve bir eğitmenin gözetiminin var olması bulunmaktadır. Ev yapımı...

0
maria montessorinin hayatı

Maria Montessori kimdir? Hayatı ve çalışmaları

Maria Montessori’nin Hayatı Maria Montessori kimdir; 31 Ağustos 1870 yılında İtalya’nın Ancona şehrinde doğdu. Annesi akademisyen bir ailenin kızıydı. Babası da hükümetin bir bakanıydı. Maria ailenin tek çocuğuydu. 1882 yılında ailesi ile Roma’ya taşındı....