İçeriğe geç

Televizyon izlemenin yararları ve zararları nelerdir?

O da ne? Televizyon izlemenin yararları da mı varmış demeyin! Bilinçli izlenen bir TV ile çocuklar hayal dünyalarını genişletebilir. Her şeyin fazlası gibi televizyonu da fazla izlemenin zararları da var tabii ki.

Televizyon ve bilgisayar çağımızın hiç şüphesiz en vazgeçilmezleri arasında. Hele bir de tablet ve akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle işler iyice gelişti, bunun yanı sıra da kontrolden çıkmak üzere. Özellikle çocuklarımız, bu gelişen ve değişen süreç içinde yeni nesil bir bağımlığın adayları durumundalar. Veliler ve ebeveynler olarak yapmamız gereken, azami ölçüde onları korumak ve kollamaktır. Peki, televizyon ve bilgisayar dünyasının nimetlerinden faydalanırken, nasıl yeni nesli zararlarından koruruz?

Televizyon izlemenin yararları
Televizyon izlemenin yararları

Televizyonun çocuğa olumlu etkileri

Çocuklar; hayal gücünü ve iletişim becerilerini geliştirerek, beynin sol ve sağ taraflarını entegre eder ve geliştirirler. Bu gelişimler resim, spor ve müzik gibi uğraşılarla mümkündür. Televizyon çocukların bebeklik zamanlarından itibaren ilgilerini çeken bir araçtır. Bebekler büyüme evresinde seslere büyük ilgi duyarlar. Renklere ve hareketlere de algıları yeni yeni açıldığı için, televizyon onlar için çok etkileyici gelmektedir. İyi seçilmiş programlar, çocukların hayal gücünü ve bilgi seviyesini artırabilir.

İlk zamanlarda en çok müzik kanalları, reklamlar ve çok renkli programlar ilgilerini çeker. bu özellik, yaramazlık yapan çocukların aşırı hareketini engellemek, bez değiştirme ve yemek yeme gibi durumlarda bebeği kontrol altında tutmak, çocukların televizyon izleme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olmaktadır. Rol model faktörüyle de, ailenin televizyon izlediğini gören çocuk bu alışkanlığı geliştirmektedir. Küçük yaşlardan itibaren televizyon izleme saatleri sınırlandırılmamak, ilerleyen yaşlarda çocuğun televizyon bağımlısı olmasına zemin hazırlamaktadır. Çocuklar, okul yaşlarında televizyon bağımlısı olmaya aday olmaktadırlar.

Çocuğunuz telefon tablet bağımlısı mı oldu. Tıkla öğren!

Televizyon izlemenin zararları
Televizyon izlemenin zararları

Televizyonun çocuğa zararları nelerdir?

Kontrolsüz şekilde televizyon izlettirilen çocukların yorum yapma ve fikir üretme yeteneklerinin olumsuz etkilendiği bilinmektedir. Çünkü televizyon çift yönlü bir iletişim aracı değil, tek yönlü ve pasif bir etkinliktir. Bu sebeple, çocuğun kontrolsüz bilgi almasına sebep olmaktadır. Bu olumsuzluğun önüne de sağlıklı içeriğe sahip programlarla geçilebilir. Çocuğun bebekliğinden itibaren televizyonun karşısında ya da açık bulunduğu ortamda bulunmasında bir sakınca yoktur. Hatta bol işitsel uyaran içermesi bakımından yararları da olabilmektedir. Aslında çocuklar iki yaşından itibaren televizyon karşısına oturup kısa çizgi filmler izleyebilirler. Ya da eğitimsel içerikli çocuk programlarını izlemeleri uygundur.

Çocuklar, okul öncesi dönemde çizgi filmler, çocuk filmleri ve eğitimsel programları izleyebilecek dikkat ve sabır süresine sahiptirler. Yani bir saat civarı televizyon başında oturabilirler. Ancak bunun için süre sınırına dikkat edilmelidir. Çünkü bu dönem onlar için öğrenme seviyesinin maksimum olduğu dönemdir ve tek taraflı öğrenme, onlar için aşırı yükleme anlamı taşır. Ayrıca bu yaşlarda çocuklar genel itibariyle yaşam rutinleri konusunda alışkanlıklar edinirler. Özellikle çocuk okul çağına geldiğinde derse uyum konusunda ciddi sorunlar yaşayabilir.
Çocukların televizyon karşısında çok vakit geçirmesi pek de uygun olmayabilir. Özellikle ilk üç yılda televizyon karşısında fazla vakit geçiren çocuklarda geç konuşma durumu oluşmaktadır. Bunun yanında da bu çocuklar iletişimde sorunlar yaşayabilmektedir.

televizyonun çocuğa zararları
televizyonun çocuğa zararları

Televizyon izlemenin yararları nelerdir?

Bazı eğitimsel programların, çocuklar için yararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu programların belirli bir filtreden ya da uzman gözetiminden geçmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çocukların normal hayatta göremedikleri doğa ve çevre ile ilgili bazı görüntüleri, televizyon programlar aracılığı ile izlemeleri okul bilgisinin görsel bir malzemeyle eşleştirilmesi anlamında kalıcılık sağlamaktadır.

Televizyonun yararları maddeler halinde

 • Üç yaş civarında çocukların televizyonda çizgi film, belgesel ve eğitimsel programları izlemeleri onların yaratıcılıklarını geliştirir ve onların hoşça vakit geçirmelerini sağlar. Fakat bunu yaparken televizyon izleme süresine uyulmalıdır.
 • Bazı çizgi filmlerin içeriğinde korku gerilim ve çocuk psikolojisine olumsuz etki eden unsurlar olabilmektedir.. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği çizgi filmlerin denetimini siz yapmalısınız.
 • Okula giden çocukların, zaman çizelgesine televizyon saati eklenmelidir. Fakat bunun ders ve okul saati göz önünde bulundurularak yapılması sağlıklı olacaktır.
 • Çocukların günlük televizyon izlemeleri gereken saatler konusunda değişik görüşler olmakla beraber özellikle okul çocuklarının günde bir saatten fazla televizyon izlememeleri önerilmektedir
 • Çocuğun yaşına uygun programlar izlemesi sağlanmalıdır. Yetişkinler için hazırlanmış dizi, film, magazin türü programların mümkün olduğunca çocuklara izlettirilmemesi gerekmektedir.

Televizyonun çocuğa olumsuz etkileri madde halinde

 • Öncelikle çocuğun, her gün bilgisayar başında geçireceği zaman. belirlenmelidir ve bu konuda bir anlaşmaya varılmalıdır. Bu süre, ilkokul çağından önce çocuklarda en fazla bir saat, ilköğretim dönemi çocuklarında ise iki saatten fazla iki saat olmalıdır.
 • Anne ve babalar internet hakkında bilgi edinmeli ve o bilgileri çocuklarını aktararak bilgisayar kullanmaktan çekinmemelidir.
 •  Çocuklarından bilgisayarda kullandıkları oyun, veri, site gibi kavramları velilere kendilerine öğretmelerini ve açıklamalarını istenebilir. Çocuğun aileden daha fazla bildiğini ona göstermek her zaman faydalıdır.
 • kullanımı denetim altında tutmak için bilgisayar herkesin ortak kullandığı bir alanda konumlandırılabilir. Aile bireyleri de aynı süre zarfında bilgisayar kullanırsa, çocuğun bekleme, sıra ve eşitlik kavramları gelişmiş olur.
 • Anne-babanın bilgisayar bilgisinin var olması, birlikte kullanımın yolunu açabilir.
 • Bilgisayar 5 yaşına kadarki evrede anımsama, 8 yaşına kadarki evrede okuma anlama ve mantık yürütme, 12 yaşına kadarki dönemde de soyut kavramları öğrenme becerisine sahip olur.
 • Tüm eğitim dönemlerindeki çocukların, derslerine katkıda bulunacak eğitim programları oldukça faydalıdır. Özellikle yabancı dil içerikli olanların dil eğitimi için önemli olabilir.
 • Anne-babalar filtreleme sayesinde zararlı içeriklere girilmesini engelleyebilir.
 • Ana-babalar, bilgisayar ile ilgili kural koyarken, uygulamayacağı kurallardan ve katı tavırdan kaçınmalıdır.
[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Eğitim Teknolojileri

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın