İçeriğe geç

Uyku apnesi nedir belirtileri nelerdir?

İnsan hayatının yaklaşık olarak üçte birlik kısmı uyuyarak geçer. Uykunun sık sık bölünmesi, zamansız ya da fazla uyumak yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Uyku apnesi, uyku esnasında nefes almanın kesilmesi ve soluk borusunun kısa sürede işlevsiz olması durumudur. Horlama ya da nefesin engellerle karşılaşması da kısmen uyku apnesi olarak tanımlanmaktadır.

Uyku apnesi belirtileri nedir?

uyku apnesi belirtileri nedir
uyku apnesi belirtileri nedir

Uyku apnesi adından da anlaşılacağı üzere uyku esnasında meydana gelen bir sorundur. Kısa süreli nefes alma problemidir. Bu durum uykunun sık sık bölünmesinin yanında, uykuda felce, kalp krizi geçirmeye ve tansiyonda dengesizleşmeye hatta ölümlere yol açmaktadır.
Bir durumun uyku apnesi olarak adlandırılması için bademcik ya da üst solunum yollarını çevreleyen kasların sebebiyet verdiği bir nefes alma sorunu olmak durumundadır. Ortalama 8 – 10 saniyeye kadar olan nefes problemleri sorun olarak görülse de uyku apnesi sayılması için daha sık ve uzun süreli nefes alma problemleri oluşması gerekir. Dünya genelinde ortalama her 100 kişiden 2’si bu hastalıkla mücadele etmektedir. Bu sayı resmi olup, bu durumu ciddiye almadığı için sağlık kurumlarına başvurmayanların sayısının daha fazla olduğu tahmin edilmektedir.

Uyku apnesi neden olur?

Uyku apnesi her yaş grubunda görülebilmekle birlikte, genel olarak çocukluktan başlayan ve giderek ilerleyen bir sorundur. Solunuma yardımcı olan kasların gevşemesi, fazla kilolu olmak, sigara kullanmak, normalden büyük geniz etine ve bademciğe sahip olmak en belirleyici nedenler arasındadır. Uyku apnesi sorunu yaşayan kişilerin ortalama yarısında hipertansiyon şikâyeti görülmektedir. Uyku apnesi normal horlamadan farklı olarak şiddetli horlama, anında uyanmaya, nefes almaya çalışmak için sarsılma ve el kol sallama hareketi yapma şeklinde belirtiler gösteren bir hastalıktır. En önemli belirtileri horlama ve sarsılmanın yanında sık sık bölünen uyku, terleme, sık sık tuvalete kalkma, reflü, ağız kuruluğu vs şeklinde sıralanabilir. Unutkanlık, baş ağrısı, dikkat ve konsantrasyon eksikliği gibi durumlar uyku apnesinin gündüz görülen etkileri uyku apnesi nedenleri olarak sıralanabilir.

Uyku apnesi tedavisi nasıl yapılır?

Uyku apnesi kontrol altına alınıp ilerlemesi durdurulmazsa cinsel isteksizlik, iktidarsızlık, kalp krizi, inme, akciğer hastalıkları ve uykuda ani ölüm gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Ayrıca, kişide ileri derecede unutkanlık ve konsantrasyon eksikliği olacağı için, unutulan ocak sonucu çıkan yangınlar, trafik kazaları ve buna benzer birçok felaketlerin de olma ihtimali artmaktadır.

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir?

Uyku apnesi tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavinin ilk aşaması uyku apnesi testidir. Bu testte uygun ortamda uyuyan kişinin beyin dalgaları ve fiziksel fonksiyonları incelenerek bir yol haritası çizilir. Bu test için hastanelerde özel donanımlı odalar mevcuttur. Bilgisayar destekli incelemede kişinin kaç kez solunum durması yaşadığı, beynin o esnada ne tepki verdiği ve bunların nasıl önüne geçilebileceği araştırılır. Tedavi sürecinde ilk evre obeziteye bağlı uyku apnesidir. Eğer hasta obez ise ilk önce bu durum ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bunun ardından nefes yolunda sorun teşkil edebilecek durumlar araştırılır. Kulak burun boğaz kliniği gerekli durumlarda bademcik, dil kökü ve boğaz yolu operasyonu yapabilir. Bu durumlarla çözülemeyecek kadar ilerleyen vakalarda boğaz yolu açmak için basınç ayarlı hava pompaları kullanılır. Bu sayede uyku esnasında kişinin üst hava yolu kanalları açık tutulmaya çalışılır.
Uyku apnesi basit yöntemlerle azaltılabilir ya da önlenebilir. Obeziteden kurtulmak uyku apnesini doğrudan çözmektedir. Bunun yanında alkol ve sigara alışkanlıklarından uzak durmak, sırt üstü yatmamak gibi püf noktalarına dikkat edilmesi hastalık varsa bile daha az etki etmesini sağlayabilir. Bunun dışında kullanılacak nefes yolu açıcı spreyler, kesin sonuç vermese de rahatlama sağlayabilir. Unutulmaması gereken en önemli konu, uykunun sadece uyunan zamanda değil günün her anına etkisinin olduğudur.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Çocuk sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın