Çocuklarda saç biti neden oluşur? Nasıl temizlenir?

Saç biti; okul çağındaki her çocuğun hayatında en az bir kez tecrübe ettiği bir durumdur. Siz her ne kadar çocuğunuzun temizliğine ve kişisel bakımına özen gösterseniz de okul veya kreş yaşamı ile sosyal hayata adapte olmaya çalışan çocuğun etrafında mutlaka bir arkadaşı olacak ve saç biti bulaşacaktır. Bu içeriğimizde genel hatlarıyla saç biti nedir, nasıl anlaşılır ve nasıl temizlenir sorularına cevap vermeye çalışacağız.

çocuklarda saç biti
çocuklarda saç biti

Saç biti nedir?

Saç biti; gözle görülmesi dikkat isteyen boyutlarda olan, kafa derisine yerleşerek insan kanıyla beslenen zararlı bir haşere türüdür. Sirke adı verilen yumurtalar ile saça yapışan ve sürünerek hareket eden saç bitinin ortalama boyutu toplu iğne başı büyüklüğünde olup saçlara yapışarak yaşamını sürdürmekte ve sürekli sirke adı verilen yumurtalar bırakmaktadır.

Diş fırçalama eğitimi nasıl olmalı? Çocuğa nasıl öğretilir?

 

Saç biti ilk etapta beyaz benek halinde saça yapışık sirke adı verilen yumurtalar bırakarak saçlara yapışır, ve ilaç kullanmadan temizlenmesi neredeyse imkansızdır.

Saç biti nasıl oluşur? Neden olur?

Saç biti ilk etapta sirke adı verilen yumurtalarını ile vücut ısısının yüksek olduğu saç derisine yapışık şekilde bırakılırlar. 7 ila 10 gün arasında yumurtadan çıkarak bit halini alacak olan sirkeler zamanla saçın uzamasıyla orantılı olarak saç derisinden uzaklaşır ve saça yapışık şekilde yaşamına devam eder.

7 günlük kuluçka süresinden sonra bit halini alan yumurtaların ortalama yaşam süresi 30 gün olmakla birlikte sürekli bir yumurtlama döneminde olduğundan gerekli temizlik yapılmazsa kendiliğinden kaybolma şansı yoktur. Saçtan ayrılması durumunda 2 günden fazla yaşayamayan saç bitlerinin farkedildiği anda özenle temizlenmesi ve takip edilmesi gereklidir.

Rota virüsü nedir? Rota virüsü ishali aşısı 2018 fiyatları

 

Bit nasıl bulaşır?

Çocuklarınızın kreş ve okul hayatına başlaması ile sosyal bir ortama dahil olması avantajlarının yanında bazı dezavantajlar da getirmektedir. Bunlardan en doğal ve zararsız olanlardan birisidir saç bitleri. Pek çok ebeveyn bu durum karşısında kısa süreli bir şok yaşamakta ve pek tabii doğal olarak çocuğunun temizliğini ihmal etmediğini belirtmektedir.

Öncelikle bir konuda anlaşmak gerekirse; çocuğunuza bit bulaşmasının çocuğun temizliğinden ziyade ortamda bulunan bir arkadaşının bu sorundan müzdarip olduğunu gösterir. Oyun esnasında veya kişisel bir şapka, bere, atkı vb eşyanın ortak kullanımı durumunda bit çok çabuk bulaşabilmektedir. Özellikle kreş vb ortamlarda küçük çocuklarının birbirlerinin şahsi eşyalarını kullanmakta mahsur görmemesi saç bitlerinin bulaşmasının en etkili yoludur.

Menenjit aşısı nedir – belirtileri, menenjit aşısı, aşı isimleri ve daha fazlası

 

Saç sirkesi (Biti) belirtileri nasıl anlaşılır?

Bir çocuğa saç sirkesi veya bitinin bulaştığını anlamanın en kesin yolu kaşınmalarını gözlemlemektir. Eğer çocuk durduk yerde sürekli saçını kaşıyorsa, oynarken, uyurken veya hayatın her alanında farkedilecek düzeyde baş kaşıma eğilimi varsa bunun en önemli sebebi saç biti olabilir.

Böyle bir problemden şüphelenilmesi durumunda ilk yapılacak olan çocuğa sıcak bir duş sonrası sık bir tarakla bit taraması yapmaktır. Saçın hemen altına serilecek beyaz bir örtü; yetişkin (siyah) saç bitlerinin tespitini kolaylaştıracak ve size yardımcı olacaktır.

Çocuklarda depresyon belirtileri

 

Saç biti nasıl temizlenir?

Saç bitlerini farkettiniz? Ne yapacaksınız? Öncelikle saç diplerine ve saç tellerine yapışmış olan bit ve sirkeleri saçtan ayırmak yardımcı bir ilaç kullanılmadığı sürece gerçekten zor. Öncelikle herhangi bir eczaneden bit ilacı edinmelisiniz. Edindiğiniz ilacın prospektüsünde her ne kadar detaylı anlatımlar olsa da biraz kullanımlarından bahsedecek olursak;

Bit temizleme yöntemleri

 • İlacı saçın her kısmına güzelce yedirerek tavsiye edilen süre kadar beklemelisiniz.
 • Daha sora sıcak su ile çocuğun saçı komple yıkanmalı.
 • Yıkanan saç kurulanmadan altına beyaz bir örtü serilerek ilaç yanında verilen tarak ile saç detaylı bir şekilde taranmalı.
 • Dişleri sık olan bit tarağı ile acele etmeden yavaş yavaş çocuğun tüm saçının tarandığına dikkat edilmelidir.
 • Eğer tavsiye edilen kullanım süresine riayet ettiyseniz saç tellerindeki bitlerin örtüye nasıl döküldüğüne şahit olacaksınız.
 • İşlem bittikten sonra çocuğun saçı tekrar yıkanmalı ve kurulanmalı.
 • Bu aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur; tekrardır.
 • İlk tarama ve temizleme ile sadece yetişkin bitlerin yakalandığının bilincine varılmalı, saç diplerinde sirke adı verilen yumurtaların olduğu unutulmamalı ve bir hafta sonrasında işlem tekrar edilmelidir. 
 • Birer hafta ara ile 3-4 kez tekrarlamanız halinde yaptığınız bit temizleme işlemi daha sağlıklı olacaktır.
 • İhtiyaç duyulması halinde ( eğer yumurtalar çok fazla ise) çocuğun saçı biraz olsun kestirilebilir. Bu durum tespit ve temizlemenin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Dil altı bağı ankiloglossi nedir? Belirtileri zararları ve ameliyatı

Saça bit gelmemesi için neler yapılır?

Siz her ne kadar çocuğunuzun saç ve beden temizliğine dikkat etseniz de sosyalleşmeye başlayan her çocuk mutlaka bir arkadaşından bit bulaştırabilecek ve bu sorunla tekrar karşılaşma olasılığınız her daim bulunacaktır. Bu duruma her ne kadar önlem almak çok zor olsa da yapılacak işlemler gayet basittir.

 • Saç biti farkedilmesi durumunda kreş öğretmeni vb ile durum paylaşılmalı, çocukların ailelerinin bu konuda bilgilendirilmesi sağlanmalıdır.
 • Eğer anlayabilecek düzeyde ise başkasına ait bere, şapka vb eşyaların kullanılmaması gerektiği çocuğa anlatılmalıdır.
 • Eğer kreşte veya evde evcil hayvan varsa sorunun kaynağının o olabileceği unutulmamalı; evcil hayvanlarında gerekli tarama ve temizliği yapılmalıdır.
 • Okul hayatındaki her çocuğun her banyodan sonra düzenli olarak taranması sorunun tespiti ve temizliği için ön şarttır.

Dil ve konuşma bozuklukları egzersizleri 10 adımda konuşma bozukluğu

 

Saç biti nasıl temizlenir videolu anlatım

Bu konuda daha çok bilgi almak isteyenler Prof Dr Saraçoğlu’nun verdiği şu kısa röportajı izleyebilir.

https://www.youtube.com/watch?v=T9qyLjLDYHQ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir