Rota virüsü nedir? Rota virüsü ishali aşısı 2018 fiyatları

Rota virüsü nedir?

Rota virüsü çocuklarda çok sık görülen ve genelde kış aylarında meydana gelen bir tür ishal durumuna sebebiyet veren kötü huylu bir virüstür. Dünya üzerinde bu virüs nedeniyle ishale hastalığına yakalanan çocukların hemen hemen yarısı rota virüsü sebebiyle bu hastalığa maruz kalmıştır. Bu hastalığa yakalanan çocukların ortalama binde 3’lük bir kısmı maalesef hayatını kaybetmekte. Bu sayı dünya genelinde yıl içinde ortalama 30 bin civarında.

2018 yılı itibariyle ücretsiz ve devletin karşılamadığı aşıları listeledik!

rota virüsü aşısı
rota virüsü aşısı

Rota virüsü nasıl bulaşır & nasıl anlaşılır?

Rota virüsü birincil olarak hasta kişiye direkt temasla bulaşır. Bu durum çocukların direkt teması ile olduğu gibi, birbirlerinin eşyaları ve oyuncakları ile de oluşabilmektedir. Aynı ortamda bulunan çocukların nefes yoluyla bu hastalığı birbirlerine bulaştırmaları da mümkündür. Hastalığın bulaşmasından sonra ilk etkileri göstermesi 12 saati bulabildiği gibi, 3 4 gün sonra da etkiler ortaya çıkabilir. Hastalığın belirtileri ortaya çıkar çıkmaz hekime başvurulması gerekmektedir. Rota virüsü ve sebebi olduğu ishal durumu, 3 haftadan 2 aya kadarlık bir sürede etkisini gösterebilmektedir.

Aşı takviminde olmayan; devletin karşılamadığı aşılar nelerdir, detaylı bilgi için okumalısın!

Rota virüsü tedavisi ne kadar sürer?

İshalin antibiyotik ya da ani kesici bir tedavisi bulunmuyor. İki yolla bu hastalıkla baş etmek mümkün. Bunlardan ilki, hastalığa yakalanmamak için yapılan aşılar. İkincisi de hastalık esansında bol sıvı takviyesi yapılması.Aşı bu virüsün etkilerinin oluşmasını tamamen önlüyor. Doğumdan sonraki 3. Hafa başlayan aşı işlemi, en geç 32. Haftaya kadarki süreçte toplamda 3 kez olacak şekilde tamamlanıyor.

Doğum sonrası depresyonda mısınız? Doğum psikozunu yazdık!

Rota virüsü ve su kaybı

Rota virüsü çocuklarda ağır ishal durumuna sebep olmaktadır. Özellikle ilk 6 aylık dönemde ishal sonucu meydana gelen sıvı kaybı giderilmezse ölümle sonuçlanan durumlar oluşabilir. Yaşanan can kayıplarının %80’lik kısmı doğumdan 6 aya kadar olan bebeklerde görülmektedir.

Hamilelikte yapılan testler nelerdir? Hangi testleri yaptırmalısınız?

Rota virüsü ne yemeli & ne içmelidir?

Ebeveynlerin bir hastalık durumunda yapması gereken ilk şey, çocuğun su kaybını telafi etmesini sağlamaktır. Bu bağlamda doktorun da yönlendirmeleriyle bol su içirilmelidir. El temizliğine dikkat edilmeli, hasta kirli havaya maruz bırakılmamalı, evin havalandırmasını ve temizliğini taze tutulması sağlanmalıdır. İshal olan çocuk da midesel olarak da durumu dengelemeye ihtiyaç duymaktadır. Patates, yoğurt, muz, pirinç ve havuç ishalin etkilerini azaltacaktır. İshalin azaltılması için yağlı, şekerli gıdalar, sütle birlikte yumurtanın kesilmesi gerekmektedir.

Rota virüsü aşısı fiyatları

Rota ishallerine karşı yapılan aşının 2018 yılı itibariyle fiyatı 160 TL dolaylarındadır. İki kez uygulanması gereken aşı sonucu ödenecek tutar 320 tl bandını geçmektedir. Sağlık bakanlığının karşılamadığı aşılar listesinde yer alan rota virüs aşısı son derece gerekli ve hayati öneme sahip bir aşı olarak ilerleyen zamanlarda devlet bünyesinde yapılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir