İçeriğe geç

Çocuklarda parmak emmek nasıl bırakılır?

Çocuklar doğumdan 4 yaşına kadar parmak emme eğiliminde olabilir. Bu yazımızda  çocuğun parmak emmek nasıl bırakılır, parmak emmenin nedenleri ve zararlarıparmak emmeyi önleyici yöntemler ve parmak emmek tedavisi üzerine konuşacağız. Bu durum her ne kadar doğal karşılansa da, bir yerde son bulmadığı zaman durum ciddi bir hal alabiliyor. 4 yaşından sonra çocuğun parmak emmeyi sürdürmesi veya ilerleyen süreçte tekrar başlaması ciddi psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açabilir. Çocuklarda parmak emme davranışın sonlanmaması ya da yeniden başlaması durumunda ilk düşünülen çocuğun ilgi istediği ve sevgiye aç olduğudur. Çocuklarda parmak emme durumu 4 yaşına kadar devam edebilen doğal akış içerisinde kabul edilen bir durumdur. Herhangi bir zararı bulunmayan bu davranış biçimine neredeyse bebeklerin tümünde rastlamak mümkündür. Bunun en önemli nedeni yeni doğan bebeklerin parmak emme eylemine anne karnında başlamış olmasıdır. Bu refleks, çocukların sahip olduğu en güçlü reflekstir.

Montessori yataklarına dünyanın parasını ödemeyin! Evde kendiniz yapmak için tıklayın!

çocuklarda parmak emmek
çocuklarda parmak emmek

Parmak emmek nedenleri

Aile bireyleri çocuğunda görülen bu davranışı açlık ya da yeme isteği olarak algılayabilmektedir. Bunun yanında açlığa bağlı parmak emme oranı ortalama olarak %25 olarak nitelendirilmektedir. Bu davranış uyku ile paralel görülen bir durum olduğu için, 1 yaş çocuklarının neredeyse yarısı parmaklarını emerler. Dokuzuncu aydan itibaren uykuyla parmak emme arasında yakın bir ilişkinin olduğu, uykusu gelen bebeğin parmağını ağzına götürdüğü görülür. Bazı bebekler yeni dişlerinin çıkması, bazıları da zorlukla karşılaştıklarında utanma ve sıkılma belirtisi olarak parmaklarını emerler. Çocukların özellikle 0 2 yaş grubu gurubu arasında olanların hemen hepsinde parmak emme durumu görülmektedir. Bebekler diş çıkarma dönemlerinde damağın kaşınmasından dolayı parmak emmeye başlayabilirler. Bu davranış genellikle çocuklar uykuya dalarken, açken, yalnız kalınca, korkunca ortaya çıkmaktadır. Fakat bu yaş aralığından sonra çocuk parmak emmeye devam ediyorsa ya da sonradan alışkanlık haline getirdiyse altında psikolojik nedenler aranmalıdır. Çocuğun parmak emme nedenleri başka rahatsızlıklara gebe olabilir.

Çocuğunuzun obez olduğunu nasıl anlarsınız? 10 madde ile çocuklarda obeziteyi yazdık.

Parmak emmek nasıl bırakılır?

çocuklarda parmak emmenin zararları
çocuklarda parmak emmenin zararları

Anne baba gösterdiği baskıcı tavır sonucu, kendine güvenini kazanamayan çocuk, parmak emme davranışı gösterebilir. Çocuklar anne babanın ilgisini çekmek amacıyla parmak emme davranışı gösterebilir. Buna örnek olarak kardeş sahibi olma sonucu tüm ilginin ona kayması gösterilebilir. Çünkü çocuklar, ilgini kendisinden kaydığını hissedince pek çok yola başvururlar. Bunlardan biri de kendilerinden küçük bir çocuğun taklidîni yapmaktır. Bu duruma girmek için de ilk refleks parmak emmektir. Çocuklar psikolojik sorunlar ve gerginlikler yaşadıkları zaman sıkıntılarını parmak emerek yansıtabilirler. Pek çok aile uzmanlardan bu konuda destek istemekte; Parmak emmek nasıl bırakılır gibi sorular yöneltmektedir. Aile içinde problemler yaşanması çocukta bu davranışa sebep olabilir. Buna örnek boşanmalar ve aile içi set tartışmalar gösterilebilir.

Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkilerini yazdık. Göz atmak ister misiniz?

Çocuğun pamağını emmesi nasıl bıraktırılır?

Parmak emme durumunda yapılmaması gereken bazı şeyler vardır. Bunların başında baskıcı bir tavır sergilenmesi gelir. Çünkü baskıcı bir tavır durumunda çocuk kendi içine kapanacağından, ilerleyen süreçte onun için ciddi bir sorun oluşabilir. Bunun yanında, baskıcı bir tavırla büyüyen çocuklarda tırnak yeme, dudak içi kemirme, alt ıslatması tik gibi durumlar olabilir. Ayrıca, şiddete reddedilen şeylerin cazip gelmesi gibi ilginç bir durum olduğundan, çocuğun bu alışkanlıktan kopması da aksi yönde zorlaşabilir. Parmak emme davranışını çocuk genelde kendi kendine bırakır. Bu konuda ebeveynler telaş yapmamalıdırlar. Çocuğun bu davranışı üzerinde durulmamalıdır. Bunun yerine çocuğun ilgisi başka yöne çekilmelidir. Bu davranış kesinlikle baskıyla önlenmeye çalışılmamalıdır. Baskı yapıldığında, tik, tırnak yeme, alt ıslatma gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Zorlamak, elini bağlamak, eline vurmak, eline acı sürmek gibi davranışlardan da kaçınılmalıdır.

Çocuğunuz kardeşini çok mu kıskanıyor? Çocuklarda yeni doğan kardeş kıskançlığına çözüm yolları

Çocuklarda ve bebeklerde parmak emmenin zararları

Parmak emme alışkanlığı yeme kökenli bir durum değildir. Bu sebeple genellikle açlıktan kaynaklanmadığı için beslenme problemlerine neden olmaz. Genel itibariyle bir buçuk yaşlarında sıklaşan parmak emmenin 4 yaşına doğru kaybolması beklenir. Şayet bu sınır yaş olarak aşılmışsa ve halen parmak emmeye devam ediliyorsa, sağlık açısından kritik bir eşikte olunması muhtemeldir. Ancak davranışın bu zamanlardan sonra devam etmesi halinde dişlerde deformasyona neden olabileceğini kanıtlamıştır. Parmak emmenin zararları arasında alt ve üst dişleri yer değiştirecek derecede geri ittiği doğrudur.  Parmak emmek diş bozukluğuna yol açtığı gibi pek çok ebeveynin kafasında parmak emmek parmağı inceltir mi soruları dolaşmaktadır.

Bebeklerde ve çocuklarda telefon tablet bağımlılığı ve zararları nelerdir?

Parmak emmeyi bıraktırma

Parmak emmenin dişleri ne kadar etkilediği parmak emme süresine ve parmağın ağız içinde duruş şekline bağlıdır. Süt dişlerinde oluşan bir değişiklik 6 yaşından sonra çıkan asıl dişleri genellikle etkilememektedir. Parmak emme olayı ebeveynleri de tedirgin etmektedir. Bu şikayete birçok doktor ziyaretlerinde bulunuşa da, bu hastalığın yek bir tedavi merkezi yoktur. Tek çözümü bu durumla karşılaşıldığında öncelikli olarak psikolojik destek almaktır. Sonraki süreçte sırayla ağız ve diş sağlığı klinikleri, kulak burun boğaz klinikleri bu hastalığın seviyelerine göre tedavilerini yapmaktadır. Pedagog ve psikologun yönlendirmelerine göre parmak emmeyi bıraktırma tekniklerine başvurulmalıdır.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
Tarih:Çocuk sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın