İçeriğe geç

obsesif kompulsif bozukluk belirtileri nelerdir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk ya da halk arasında çok yaygın bir söylem olan adı ile Takıntı hastalığı her ne kadar yetişkinlere özel bir hastalık olsa da yapılan araştırmalar %1-3 oranında çocuklarda benzer davranışlar sergilendiğini göstermektedir.

obsesif kişilik özellikleri
obsesif kişilik özellikleri

Obsesif Kompulsif Bozukluk nedir?

Aslında halk diliyle takıntı hastalığı insanda saplantılı düşünceler oluşması ve bunlardan kurtulabilmek için yaptığı hareketler olarak söylenebilir.
Genelde temizlik alanında takılıp kalan bireyler bazen de kontrol, düşünce, dinsel, cinsel alanlarda takıntı yapabiliyor.

Aslında baktığımız zaman çocuklarda sıklıkla kalıplaşmış hareketler görülmektedir. Bunlardan bazıları ;

  • Çizgilere basmadan yürümeye çalışmak,
  • Masanın her seferinde aynı tarafına oturmaya çalışmak,
  • Aynı elbiseyi sık sık giymek istemek,
  • Sürekli çevresinde bulunan nesneleri saymaya çalışmak,

gibi pek çok davranış türü çocuklar için normal kabul edilen ve onlar için bir oyun kabul edilen hareketlerdir.

obsesif kompülsif bozukluk tedavisi
obsesif kompülsif bozukluk tedavisi

Obsesif Kompulsif Çocuklarda Takıntı

Fakat bunların dışında kalan hatta bazen velilere sevimli bile geldiği bilinen bazı takıntılar ise hastalık olarak kabul edilir. Ve tedavisi uzmanlar tarafından öngörülmektedir.

Obsesif Kompulsif Hastalığı Türleri:

Kolayca belirlenmesi ve ebeveynler tarafından saptanması için değişik davranış türlerine ayırarak ele aldığımız hastalık;
Temizlik – Bulaş takıntıları: Çocuklar sık sık mikrop kapacağını düşünüp ellerini ve bedenlerini giysilerini yıkama alışkanlığı gösterir. En ufak lekede kıyafetin değiştirilmesini istemek anneler için sevimli bir titizlik olarak adlandırılsa da aslında sıklığı takıntıya doğru gidebilecek bir rahatsızlıktır.
Kuşku veya kontrol takıntıları: Sürekli yapması gereken işlerde doğru yapmış olma kaygısı taşır. Unuttum mu yapmış mıyım serzenişleriyle defalarca kez matematik defterini çantasına koyup koymadığını kontrol eder.
Simetri Takıntısı: Belirli bir düzen takıntısı varsa masasında her şey hiç olmaması gerektiği kadar düzenliyse dikkate değer ipuçları yakalıyorsunuz demektir.
Cinsel Takıntılar: Cinsel olaylara veya cinsel uzuvlara olması gerekenden fazla ilgi duyma, merak etme vb durumlarda konunun üzerine eğilmesi gerekmektedir.

obsesif kompulsif bozukluk nasıl geçer
obsesif kompulsif bozukluk nasıl geçer

Obsesif kompülsif bozukluk tedavisi

Obsesif kompulsif bozukluk ilaç isimleri

Obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde kullanılan ilaç isimleri Paxil, Paxera, Paxil CR, Relaxol, Selectra ve Lustral’dır. Bir doktor tavsiyesi olmadan kullanılması sakıncalı ve yasaktır.

Ziyaretçilerimizden gelen talepler doğrultusunda Surup.net yazarı olarak aldığımız karar neticesinde bundan sonra sitemiz üzerinde Çocuk Psikolojisi üzerine araştırmalar paylaşılacak olup bunlar internet üzerinden derlenmektedir. Bizi Takip Edin!

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
Tarih:Çocuk sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın