Menenjit aşısı nedir – belirtileri, menenjit aşısı, aşı isimleri ve daha fazlası

Menenjit hastalığı nedir?

Menenjit, beyni saran ve meninks adı verilen zarlarda iltihaplanma oluşması sonucu çeşitli beyin hasarları oluşmasıdır. Bu hasar sonrasında duyma kaybı, beyinsel fonksiyon kaybı hatta ölümle sonuçlanan durumlar gözlemlenebilmektedir. Menenjitin ilk evresi birkaç gün süren üst solunum yolu enfeksiyonu veya barsak enfeksiyonu gibi belirtilerle de başlayabilir. Çocuklarda görülen menenjitin en belirgin özellikleri; ensede setlik ve hafif şişlik, kafatasının dış yüzeyinde şişlik, kusma, parlak ışığa bakamama, iştahsızlık, uyku ve bilinç kaybı olarak sıralanabilir. Menenjitten en sağlıklı ve kesin korunma yöntemi menenjit aşısı yaptırmaktır.

bebeklerde menenjit aşısı
bebeklerde menenjit aşısı

 

Ay ay bebeğinize yaptırmanız gereken aşıları listeledik. Neler mi var?

Özel – ücretli yaptırılması gereken aşılar

Bebeklerde menenjit meningokok belirtileri

Menenjitten korunmanın en etkili yolunun meningokok aşısı olduğuna değinmiştik. Fakat yine de menenjit vakası ile karşılaşılmışsa, ölümcül etkilerden korunmanın en etkili yolu erken tanıdır. Bu tanılar kan testleri, görüntüleme testleri ve beyin omurilik sıvısı testleri sonucunda koyulabilmektedir. En net bilgi için beyin omurilik sıvısından örnek alınarak tahlil edilir. Ancak bu işlem basittir ve çocuğa zarar vermez. Bunların yapımı da, şüpheli belirtiler ortaya çıkar çıkmaz gerçekleştirilmelidir. Bakteriyel menenjit antibiyotik ile tedavi edilebilir. Viral menenjit için de antiviral ilaçlar önerilmektedir.

Menenjit, bir enfeksiyon olduğu için yaygın olarak solunum yoluyla veya ellerle vücuda alınan bakterilerle başlar. Yukarda sayılan belirtilerin bazıları söz konusuysa mutlaka bir doktora başvurmanız önerilir. Hastalığın kesin tanısı için hekim beyin omurilik sıvısından örnek alarak tahlil eder. Ancak bu işlem basittir ve çocuğa zarar vermez.

Menenjit neden oluşur? Bebeklerde menenjit sebepleri

Bakterilerle oluşan menenjitler hastalığın nedenlerinin büyük bir kısmını oluşturur. 4 yaşın altındaki çocuk ve bebeklerde görülen menenjitin en önemli etkeni Haemophüus influenzae bakterisidir. Başta kabakulak virüsü olmak üzere birçok virüs menenjitin etkenleri arasındadır. Günümüzde vereme ve AIDS’e bağlı olarak da menenjit görülebilmektedir. Çoğu kişi bu hastalığa yakalanmadan sadece taşıdığı ve bu mikrobun hava yoluyla çok hızlı şekilde yayıldığı ifade edilmektedir. 0 ve 5 yaş arası çocuklar, 15 ve 20 yaş arası gençler ve yaşlılar, bu hastalığa yakalanma riski olan grupları oluştururlar.

Meningokok aşısı nedir? – Nasıl uygulanır?

Meningokok türü bakterilerin neden olduğu menenjit en yaygın görülen türdür. Biri çok tehlikeli olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Tehlikeli türü aniden vücudun bağışıklık sistemini yok eder ve kısa sürede ölümcül sonuçlar doğurabilir. Bu süre bir gün kadar kısa bile olabilmektedir. İkinci daha sık görülür. Nezleye benzer belirtiler verdikten sonra ortaya çıkan şiddetli baş ağrısı, kusma ve döküntü biçimindedir. Meningokok menenjiti bulaşıcı bir hastalıktır ve hastayla teması olanların antibiyotikle korunmasını gerektirir.

Henüz Sağlık Bakanlığının karşılamadığı ama bebeklerinize yaptırılması doktorlar tarafından tavsiye olunan aşılar için tıklayınız.

 

meningokok belirtileri aşısı ve tedavi yöntemleri
meningokok belirtileri aşısı ve tedavi yöntemleri

Menenjit aşısı çeşitleri ve  isimleri nelerdir?

Menenjit aşısı, çocukların aşı takviminde tek başına yer almaz. çoğunlukla karma aşılar içinde uygulanan bir aşı türüdür. Günümüzde menenjit aşısı adı altında yek başına yapılmasına yeni başlanmıştır. Karma aşılardan bağımsız, tekli aşılara ihtiyaç duyulmasının sebebi, karma aşıların Meningokok Menenjiti mikroplarına karşı koruma sağlayamamasıdır. Menenjit aşısı en çok bebeklere uygulanmakladır. En erken 9 aylık bebeklere uygulanan aşı 2 yaşına kadar olan süreçte 3’er ay ara ile yapılır. 11 yaşına kadarki dönemde de sadece 1 kere daha aşı olunması yeterlidir.

Menenjit aşısı içeriği

Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş ve bu ağır hastalığa en açık konumda olanlar ise bebeklerdir. Aşının, bebeklere de uygulanması mümkündür. 9- 23 aylık bebeklerde, 3 ay ara ile 2 kez uygulanmakta; 2-11 yaş arasında ise bir kez uygulanmaktadır. Genç ve erişkinler için tekrar dozu üzerine çalışmalar devam etmektedir. Aşının koruyuculuğu %90-100 arasında seyretmekte, yani son derece iyi bir koruma sağlamaktadır.

İshal ve kusma rota virüsü habercisi olabilir. En az menenjit kadar tehlikeli bu hastalığı tanıyın! Rota virüsü nedir?

Aşı içeriğine alerji varsa, bağışık sisteminde zayıflık söz konusuysa ve geçmişte Guillain-Barre Sendromu (GBS) adında sinirsel bir hastalığı mevcutsa, aşının uygulanması tehlikelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir