Dil ve konuşma bozuklukları egzersizleri 10 adımda konuşma bozukluğu

Bu yazımızda dil ve konuşma bozukluğu nedir? Konuşma bozuklukları türleri ve tedavisi, konuşa terapisi teknikleri, konuşma bozukluğu egzersizleri ve yetişkinlerde konuşma bozukluğu üzerine yazdık. Konuşma ve dil insanoğlunun binlerce yıldır iletişim kurmak ve birbirlerini anlayabilmek için kullandıkları bir metod. Günlük hayata bakıldığı zaman gayet kolay olan eylem, konuşma bozukluğu olanlar için bir işkence halini alabiliyor. Peki konuşma bozukluğu nedir?

Dil ve Konuşma bozuklukları nedir?

dil ve konuşma bozukluğu
dil ve konuşma bozukluğu

Konuşma bozukluğu dediğimiz zaman aklımıza gelen ilk şey bir kişinin akıcı konuşamaması, sesleri telaffuz ederken düzgün çıkartamaması ve ses ile ilgili olan bütün sorunları kapsar. Genelde dil ve konuşma birbiri ile karıştırılsa da konuşma bozuklukları dediğimiz kavram sesleri düzgün söyleyememe ve net konuşamama gibi işitsel olarak algılayabileceğimiz sorunları kapsar. Dil ve konuşma bozuklukları genelde karıştırılsa da ikisi de çok farklı sorunlardır.

Konuşma bozukluğu nedir?

Konuşma bozuklukları; konuşma esnasında ağzımızdan çıkardığımız seslerin anlaşılmaz derecede telaffuzu, konuşmayı sağlayan organların yanlış hareket ettirilmesi veya kordinasyon bozukluğu sonucu iletmek istediğimiz sözleri iletmemek veya eksik iletmek olarak adlandırılır. Konuşma  bozukluğu nedir dersek; Artikülasyon-sesletim bozukluğu dediğimiz konuşma seslerinin eksik ya da yanlış üretilmesi, kekemelik ve takipemi olarak adlandırılan konuşmanın akıcılığındaki sorunlar, ses kısıklığı ya da kaybı olarak adlandırılan ses bozuklukları, apraksi yani motor konuşma bozukluğu ve konuşurken kullandığımız kasların aşırı gerginliği veya zayıflığı sonucu ortaya çıkan dizartri konuşma bozukluğu olarak adlandırılır.

Bir çocuk konuşurken sesleri telsiz konuşması gibi çıkartmakta ve kelimelerin telaffuzu aşırı yanlış ve eksikse bu durumda konuşma bozukluklarından bahsetmek mümkündür.

Dil bozukluğu nedir?

Dil bozuklukları ve konuşma bozukluğu birbirine karıştırılan iki farklı kavramdır. Dil bozukluğu nedir sorusunun cevabı; kişinin dil ve ses bilgisindeki eksiklikler, gramer yapısını bilmemesi, özellikle türkçe gibi sondan eklemeli diller için sözcüklere gelen eklerin kullanılmaması sonucu oluşan, kendini ifade edememesi ve anlayamamasına sebebiyet veren bozukluklardır. Örnek üzerinden gidecek olursak, sonradan türkçe öğrenmiş bir bireyin cümle kurarken sesleri gramer yapısı ve dil kurallarına uygun konuşamaması dil bozukluğu olarak adlandırılır.

konuşa bozukluğu tedavisi
konuşma bozukluğu tedavisi

Konuşma bozukluğu türleri ve tipleri nelerdir?

Genel itibariyle konuşma bozuklukları türleri iki ayrı başlık altında incelemek mümkündür. Bunlar konuşma bozukluğu tipleri olarak adlandırılır.

Apraksi: Konuşmada kullanılan kasların tamamen sağlıklı olmasına rağmen; sesleri doğru telaffuz edememek olan adlandırılan aprakside bireyler sesleri taklit etme ve üretmede zorlanırlar ve konuşmalarında tutarıs hatalar vardır.

Dizartri ise; Konuşurken seslerin anlaşılması zor derecede ağızda gevelenerek çıkartılması, dalgalı veya mırıldanma şeklinde oluşan, konuşmaya yarayan kasların aşırı gerilmesi veya zayıflığından kaynaklı fiziksel konuşma bozuklukları olarak adlandırılır.

Konuşma bozuklukları sebepleri ve nedenleri nelerdir?

Pek çok rahatsızlık çocuklarda ve yetişkinlerde konuşma bozukluklarına sebep olmaktadır. Özellikle kas ve kemik yapısındaki değişiklikler ve bozukluklar başta olmak üzere, yarık damak, diş rahatsızlıkları, beyinde veya sinir sisteminde ortaya çıkan rahatsızlıklar, işitme kaybı, parkinson, als hastalığı gibi nörolojik bozukluklar, beyin hasarı ve mental retardasyon (zeka geriliği), otizm, asperger sendromu, down sendromu, apert sendromu, velokardiyofasiyal sendrom gibi genetik tabanlı rahatsızlıklar konuşma bozukluğu sebepleri arasında sayılmaktadır.

Dil ve konuşma bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi için öncelikli şart ayrıntılı bir değerlendirme yapmaktır. Değerlendirme yapılırken kullanılan yöntemler testler ve girişimsel yöntemlerdir. Dil ve konuşma bozuklukları tedavisinde öncelikli belirlenecek olan bireyin herhangi bir fiziksel durumunun bu rahatsızlığa sebep olup olmadığıdır. Eğer herhangi bir fiziksel kas rahatsızlığı yoksa tedavi diksiyon uzmanları, konuşma terapistleri ve konuşma bozukluğu uzmanları olarak adlandırılan ekip tarafından yapılır.

Tedavi genelde konuşma terapileri olarak yapılmakla birlikte; kelimelerin tam olarak anlaşılması, tam olarak doğru sesin ağızdan çıkartılması, cümle yapısını ve gramer bilgisini oluşturmayı kapsar. Bilinmesi gereken şudur ki; eğer tıbbi bir durum yoksa konuşma bozukluğu zekasal bir rahatsızlıktan kaynaklanmamaktadır. Tedaviyi alan kişi bunu kabullenmeli tedaviye istekli olmalı ve kendisine verilen dil ve konuşma bozukluğu egzersizlerini eksiksiz yapmaya özen göstermelidir.

 

Dil Ve Konuşma Bozukluğu Egzersizleri

Bu egzersizlerin temel hedefi; dilin işlevselliğini arttıracak, daha önce kullanılmayan kısımları kullanmaya teşvik edecek, böylece konuşma için kullanılacak kasların gelişimini sağlayacak  ve çıkarılamayan kelimelerin çıkartılmasını sağlamaktır. Dil ve konuşma bozukluğu egzersizleri dil, dudak, çene ve yanak egzersizleri olarak çeşitlendirilmekte ve fiziksel olarak bu organların işlevini arttırmaya ve çıkartılamayan sesin çıkartılmasını hedeflemeye yönelik çalışmalardır.

Alanında uzman birisi tarafından yapılan egzersizlerle yetişkinlerde ve çocuklarda konuma bozukluğuna sebep olan kasların güçlenmesi ve konuşmanın daha akıcı ve düzgün olması hedeflenmektedir.

Konuşma bozukluğu terapisi nasıl yapılır?

konuşma bozukluğu terapisi
konuşma bozukluğu terapisi

Dil ve konuşma bozukluğunu değerlendirmek, bu konuda gerekli çalışmayı yapmak ve sorunu ortadan kaldırmak amacıyla eğitim almış alanında uzman kişilere konuşma terapisti denir. Konuşma bozukluğu terapisi ile özellikle çocukların sosyal hayata uyum sağlaması ve kişisel ve akademik olarak başarısı hedeflenmektedir. Çocukların günlük hayata uyum becerilerini, ve çevresi ile olan iletişimini önemli ölçüde arttırmayı hedefleyen çalışmalarda öncelikle sorun belirlenmekte, tedavi bireysel olarak planlanmakta ve aile, öğretmen vb sosyal çevre olaya dahil edilerek çalışılmaktadır.

Eğer tıbbi bir rahatsızlığınız yoksa konuşma bozukluğu için hangi doktora gidilir sorusu yersiz kalacaktır. Bu konuda sizlere en yardımcı olacak olan bir terapiste gitmek ve sorunu belirlemektir. Zaten tıbbi müdahale gerektiren bir durumda uzman sizi gerekli birime yönlendirecek ve tedavinizi başlatacaktır.

Konuşma bozukluğu tedavisi devlet hastanesinde yapılır mı?

Bazı hastanelerde bulunan uzman konuşma terapistleri ile konuşma bozukluğu tedavisi devlet hastanesinde yapılmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki devlet hastanesine ulaşarak uzman olup olmadığını sorabilirsiniz. İstanbul’da konuşma terapisti olan devlet hastaneleri; Bahçelievler Devlet Hastanesi, Beşiktaş Sait Çiftçi Devlet Hastanesi, Eyüp Devlet Hastanesi, Maltepe Devlet Hastanesi, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Bakırköy Eğitim ve Araştırma Hastanesi’dir.

 

Dil ve konuşma bozuklukları akademik  pdf çalışmalar

Dil ve konuşma bozuklukları ile ilgili yazılarımıza bir sonraki yazımızda kekemelik ile devam edeceğiz. Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, mail bültenimize abone olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir