İçeriğe geç

İlaçsız dikkat eksikliği tedavisi ve bitkisel yöntemler

İlaçsız dikkat eksikliği tedavisi herhangi bir kimyasal ilaç kullanmadan çocuklarının dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu çözmek isteyen anne ve babaların sık başvurduğu bir yöntemdir.

Dikkat eksikliği ilaçsız nasıl tedavi edilir?

Daha önce yayınladığımız Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir? adlı yazımızda rahatsızlığın sebeplerini ve sonuçlarını detaylıca açıklamıştık. Her ne kadar ileri aşamada olan rahatsızlıklar tıbbi müdahale gerektirse de hafif dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisini ilaçsız yapmak mümkün. Peki nasıl dediğinizi duyar gibiyim.

ilaçsız hiperaktivite tedavisi
ilaçsız hiperaktivite tedavisi

Beyin egzersizleri ile dikkat eksikliği tedavisi

Dikkat eksikliği ve bozukluğunu ilaçsız tedavi etmenin en etkili yolu beyin egzersizleri yapmaktır. Yapılacak olan beyin egzersizleri odaklanma sağlayarak beynin tembelleşmesini engelleyecek ve aşama aşama odaklanma süresini arttıracaktır. Nasıl bir insan bedeninin fiziki egzersizlere ihtiyacı varsa insan beyninin de gerekli olan dikkat ve konsantrasyonu sağlaması için zihinsel egzersizlere ihtiyacı vardır. Bir dönem ülkemizde bir furya haline gelen mental aritmetik çalışmalarının temelini de oluşturan beyin egzersizleridir.

Gündelik yaşamın her alanında insan beynini kullanıyor; fakat bunların bir egzersiz özelliğini taşıması beklenemez. Eğer amacımız dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi ise daha seçici ve özenli olmak durumundayız. Gündelik belli bir rutin ile yapılacak çalışmalar bize hatrı sayılır bir ilerleme kaydettirecektir.

Dikkat eksikliği için beyin geliştirme çalışmaları

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite için yapılacak beyin egzersizleri; oyunlar, bilmeceler ve çeşitli bulmacalardan oluşabilir. Bu konuda yayımlanmış pedagojik olarak resmi ürün niteliği taşıyan kitaplar mevcut. Ayrıca internet üzerinde bu konuda hazırlanmış çok fazla uygulama ve oyun var.  Bunlardan bir kaçını yazının sonunda paylaşacağız.

Fiziksel egzersizler ile dikkat eksikliği tedavi etmek

Fiziksel egzersizler yapılırken kalp atım hızı arttığından beyne daha çok kan ve oksijen ulaşır. Bu durum hormanların da daha sağlıklı salgılanmasını sağlayacağından beyin hücrelerin büyümesi ve gelişmesi daha sağlıklı olur. Bu yüzdendir ki yerinde yapılacak olan spor faliyetlerinin hem zihinsel hemde bedensel olarak çocuk gelişimi‘ni destekleyeceğini ve dikkat eksikliğini azaltacağını söylemek mümkün. Spor faliyetlerinin dikkat eksikliği tedavisinde kullanılmasının altında yatan temel sebepte budur.

Çocukların konsantrasyon ve bedensel gelişimini sağlamak için; Yüzme, fitness, tenis, basketbol, futbol, dans ve benzeri etkinlikler seçilebilir. Bu spor etkinlikleri ile hem zihinsel hem sosyal hemde bedensel gelişim sağlanmış olur.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bitkisel tedavi yöntemleri

Prof.Dr. İbrahim SARAÇOĞLU dikkat eksikliği ve hiperaktivite bitkisel tedavisi için her gün en az 1 bardak havuç suyu içilmesini öneriyor. Her sabah taze hazırlanacak havuç suyunun çocuklarda konsantrasyon ve odaklanma sorunlarının önüne geçeceğini söyleyen Saraçoğlu; bir ay boyunca düzenli olarak havuç suyu tüketilmesi halinde bu sorunda önemli ölçüde ilerleme kaydedileceğini belirtiyor.

Dikkat bozukluğu için oyunlar;

Dikkat bozukluğunu tedavi etmede size yardımcı olabilecek pek çok  oyun internet üzerinde mevcut. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaşmayı uygun görüyorum.

https://www.mentalup.net/samples/handler/game/intro?gameid=56

https://www.mentalup.net/samples/handler/game/intro?gameid=8

https://www.mentalup.net/samples/handler/game/intro?gameid=1

https://www.mentalup.net/samples/handler/game/intro?gameid=7

Çocuğunuz okuduğu metni ne kadar anlıyor? 5N1K örnekleri ile test edebilirsiniz.

 

 

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Tarih:Çocuk sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın