Diş fırçalama eğitimi nasıl olmalı? Çocuğa nasıl öğretilir?

Çocuklarda diş sağlığı ve diş fırçalama alışkanlığı

Diş sağlığı insan hayatını ve yaşam kalitesini en üst perdeden etkileyen önemli bir konudur. Özellikle yaşanan diş sağlığı sorunlarının kökeninin çocukluk yaşı olması, çocuklarda diş sağlığını ve denetimini önemli kılıyor. Sağlık Bakanlığı verileri, 0-12 yaş arası çocukların %84’ünde ağız ve diş sağlığı problemleri yaşadığını gözler önüne seriyor. Ayrıca, ağız ve diş sağlığında var olan sorunların, kalp, solunum yolları, sindirim sistemi gibi birçok hastalığa zemin hazırlaması da, diş sağlığının görünenden daha önem arz eden bir konu olduğunu gösteriyor.

Çocuğunuzda konuşma problemleri mi var? Bu yazımıza göz atmalısınız!

Ülkemizde 5-6 yaş grubundaki çocuklarda diş fırçalama oranının sadece %10 seviyesinde gözükürken, yetişkinlerde bu oran daha da aşağı seviyelerde. Ağız ve diş sağlığını korumanın birincil şartı dişleri düzenli olarak fırçalamak. Bunun da çocukluk döneminde alışkanlık haline getirilmesi gerekiyor. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanın en etkili yolu, anne babaların da dişlerini düzenli olarak fırçalamasıdır.

Dil altı bağı ağız kokusuna ve diş çürüklerine sebep oluyor. Daha fazla bilgi için tıklayın.

çocuklarda ve bebeklerde diş fırçalama eğitimi
çocuklarda ve bebeklerde diş fırçalama eğitimi

Çocuk ve bebekler için diş fırçası nasıl olmalı?

İlk olarak seçtiğiniz fırça ve macun çocuğunuzun yaşana uygun olmalı. Fırça sap kısmı avucunun içine oturmalı ve elden kayacak yapıda olmamalı. Fırça boyu ağzının duvarına zarar vermeyecek uzunlukta ve fırça kılları da hassas diş etlerine olumsuz etki etmeyecek sertlikte ve uçları yuvarlatılmış olmalıdır.  

Parmak emmenin dişlere ve ağıza zararı nedir? Nasıl vazgeçirilir?

Diş fırçası en fazla üç ay kullanılmalı ya da fırça kılları bozulmaya başladığında değiştirilmelidir. Çocukların kullandığı fırçalarda süre daha kısa tutulabilir. Bebeğin diş sağlığına daha ilk dişleri çıkmaya başladıktan itibaren özen gösterilmelidir. Bunun için özel olarak üretilmiş fırçalar, mendiller ve macunlar bulunmaktadır. Diş macunu seçilirken macunun içeriğinde bulunan flor miktarına dikkat edilesi gerekmektedir. Çürük riski düşük çocuklarda, yutulduğunda sorun teşkil etmeyecek florsuz macun kullanımı uygun olabilirken, çürük riski yüksek çocuklarda yaşına uygun dozda flor içeren macunlar kullanılabilmektedir.

Çocuklar nasıl diş fırçalamalı?

Diş fırçalama işlemi belirli bir düzen içinde yapılmalıdır. Alt ve üst çenedeki dişlerin ayrı ayrı fırçalanması, önce yanak, sonra da dil ve çiğneme yüzeyleri olacak şekilde sıralanarak fırçalanması en sağlıklı olandır. Dişleri fırçalarken en arka bölgedeki dişlerin arka yüzleri de unutulmamalıdır. Dişlerin ön ve arka yüzeyleri fırçalanırken, fırçanın diş yüzeyine yerleştirilerek küçük dairesel hareketler çizerek fırçalanması ve bunu her yapışta bir miktar sağa ya da sola gidilerek tüm yüzeyin fırçalanması sağlanmalıdır.  

Dişlerin çiğneme yüzeylerinde ise fırça dik yerleştirilip ileri geri hareket ettirilmelidir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da macun miktarıdır. 0-3 yaş arasındaki dönemde pirinç tanesi büyüklüğünde flor içermeyen macun kullanılmalıdır. Bu boyut, 3-6 yaş arası mercimek tanesi kadar, 6 yaş üzeri çocuklarda nohut tanesi kadar olacak şekilde değişmektedir. 3 yaşına kadar olan süreçte çocuklarda tükürme özelliği tam olarak gelişmez. Bu nedenle macunun flor içermemesine özellikle dikkat edilmelidir. Çocuklar 3 yaşına kadar tükürmeyi bilmediklerinden onlara uygun macunlar seçilmelidir.

Diş fırçalarken nelere dikkat edilmeli?

Fırçalama süresi çok önemlidir dişlerin tamamen fırçalanıp temizliğin tam olarak sağlanması için İdeal fırçalama süresi en az 2 dakikadır. fırçaların ıslatılarak kullanılması, dental plağın temizlenmesi ve arındırılmasında etkiyi azaltacaktır. Bu nedenle diş fırçasında macun dışında nemlendirici bir unsur bulunmamalıdır.

Çocuğunuzdaki depresyon belirtilerinin farkında mısınız? Çocuklarda depresyon nasıl anlaşılır? surupnet farkıyla!

Dişlerin gün içinde en az 2 kere fırçalanması gerekmektedir. Günde iki kereden az yapılan fırçalamanın çürüğe karşı bir etkisi olmayacaktır. 2 ve daha fazla fırçalama sayesinde dişlerin bakterilerden arınması tam anlamıyla sağlanmış olacaktır. Akşam yemeğinden sonra bir şeyler yenip içildiği için dişlerin yatmadan önce fırçalanması daha sağlıklı olacaktır.

Çocuğa diş fırçalama nasıl öğretilir video

Diş hekimi İnci Şahin’in anlatımıyla çocuklara ve bebeklere diş fırçalama nasıl öğretilir videosuna göz atalım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir