Dil altı bağı ankiloglossi nedir? Belirtileri zararları ve ameliyatı

Bu yazımızda bebeklerde dil altı bağı nedir, dil altı bağı belirtileri, dil bağı konuşmaya engel olur mu, dil altı bağı zararları nelerdir, ameliyatı (kesilmesi) nasıl yapılır ve hangi bölüm bakar gibi sıkça merak edilen sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Dil insanoğlunun doğumundan itibaren hayatının her döneminde büyük öneme sahip bir organdır. Bebeklikte emme, daha sonra yutkunma ve tat alma, çiğnenen besinlerin yemek borusuna yönlendirilmesi, soğuyan havayı ısıtma ve konuşma eylemlerinde dilin görevi ve önemi büyüktür.

3 yaşından sonra “L, R, D, S, T, Z” harflerini çıkarmakta zorlanmakla birlikte yutma konusunda da sıkıntı yaşayan çocukların rahatsızlıklarının başında literatürde ankiloglossi yani halk arasındaki adı ile dil bağı hastalığı gelebiliyor. Dil gibi hayati bir organın hareketlerini yönlendirmek ve ağız içerisinde dolaşımına yardımcı olmak gibi işlevleri olan dilin hemen altındaki frenulum adlı dili alt damağa bağlayan bağın normal ölçülerden daha kısa veya daha kalın olması çocuklarda konuşma ve yutkunma bozuklukları olarak karşımıza çıkıyor. Peki ankiloglossi olarak bilinen dil altı bağı hastalığı nedir?

bebeklerde dil altı bağı
bebeklerde dil altı bağı

Dil altı bağı hastalığı nedir?

Bebeklerde dil gelişiminin %60’lık kısmı hamilelik döneminde 4.haftada tamamlanır. İlk başta 3 tomurcuk şeklinde beliren dil; henüz ağız tabanından ayrılmamıştır. Sağ ve sol tomurcuk olarak adlandırılan bu bölümler hızla gelişerek orta kısımda birleşir ve dili oluşturur. Hamileliğin ilerleyen sürelerinde dil ağız alt tabanından ayrılarak serbest hale geçer ve dili ağız alt tabanına bağlayan dil alt bağı denilen frenulum oluşur. İşte bu süreçteki gelişimden kaynaklı bozukluklar ile dil alt bağının gereğinden kısa veya hücre toplanması ile gereğinden daha kalın hale gelmesiyle dil alt bağı hastalığı dediğimiz ankiloggosi meydana gelir.  Bu durum dilin ağız içinde serbest bir şekilde dolaşımını engelleyerek; konuşma bozuklukları, yutma ve yutkunma rahatsızlıkları olarak ilerleyen süreçlerde karşımıza çıkar. Tıbbı olarak Dil Bağı/ Hipertrofik Frenulum Linguale/ Kısa frenulum adlandırılan bu rahatsızlık ilerleyen süreçlerde pek çok sıkıntıya gebedir.

Dil bağı rahatsızlığı çocuklarda depresyona varan psikolojik sıkıntılara sürükleyebilir. Çocuklarda depresyon adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Bebeklerde dil altı bağı hastalığı

Dil bağı hastalığı bebeklerde dilin önemli pek çok fonksiyonunu önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Bunların başında konuşma ve artikülasyon ( kişinin konuşma seslerini yanlış veya eksik üretmesi) bozuklukları, dilin ağız içini yeteri kadar temizleyememesinden dolayı ağız hijyeninde bozulma ve diş rahatsızlıkları, emme ve yutma bozuklukları ve dil şeklinde ortaya çıkan bozukluklar gelmektedir. Bunlara ek olarak seslerin yanlış ve eksik telaffuzundan kaynaklı sosyal ve iletişim alanındaki bozulmalar da psikolojik olarak çocuklarda çöküntüye yol açabilmekte ve çocukları yalnızlığa itmektedir.

Çocuğunuzun beslenme sorunları mı var? Çocuğun obez olduğunu nasıl anlarsın? Tıkla öğren!

Yeni doğan bebeklerde dil bağı

Yeni doğanlarda daha henüz konuşma becerileri gelişmediği için aileler bebeklerdeki dil bağı sorununu emme problemlerinden yola çıkarak farkedebilmektedir. Emme problemi olan bebeklerde yeteri kadar beslenememe, gelişmede gerilik ve kilo alamama gibi sorunlar baş göstermektedir. Erken farkedilmesi durumunda küçük bir tıbbi müdahale ile çözülebilecek olan bebeklerde dil bağı ilerleyen süreçlerde konuşmada ve artikülasyonda bozukluk ve sosyal gelişimde gerilik olarak kendini gösterebilmektedir.

Bebeklerde dil bağı ne zaman kesilir?

Bebeklerde dil bağı kesilmesi kararı alınırken öncelikle dikkat edilmesi gereken unsur emme fonksiyonlarıdır. Eğer dil altı bağı bebeğin emme fonksiyonunu zorlaştırıyorsa hemen cerrahi müdahale yapılmalıdır. Çünkü emme fonksiyonunda yaşanan sıkıntılar bebeğin yeterli beslenememesine ve kilo alamamasına sebep olmaktadır. Eğer emme fonksiyonlarında herhangi bir rahatsızlık yoksa dil altı bağının kesilmesi için 2 yaş beklenebilir. Buradaki süre çocuğun konuşma bozukluğu yaşayıp yaşamama durumudur.

dil altı bağı ameliyatı
dil altı bağı ameliyatı

Dil bağı belirtileri nasıl anlaşılır?

Doğumdan hemen sonra bebeklerde bazı belirtiler ile kendini gösteren dil bağı; hekim muayenesi ile farkedilebilmektedir. Ayrıca dil bağı olan bebekleri emerken zorlanma, terleme ve memeyi tam kavrayamama gibi bazı dil bağı belirtileri ile farketmek mümkündür. Fatat dil bağı aşırı kısa olmayan ve ağız içinde dil hareketlerini tam olarak kısıtlamayan durumlarda hastalığın farkedilmesi zorlaşmakta ve ilerleyen yaşlara kadar hastalık kendini gizlemektedir.

Çocuklarda parmak emme davranışının zararları nelerdir? Merak ediyorsan tıkla!

Dil bağı olan çocuklarda ortaya çıkan bazı belirtiler ise; dilin ağız içinde hareketlerinin kısıtlanmasından dolayı konuşma bozukluğu, dilin uç kısmında çatallaşma ve dili ağız içerisine çıkaramama gibi basit durumlar ile kendini gösterir. Bu durumda yapılması gereken eğer çocukta dil bağı hastalığından şüpheleniliyorsa; çocuğa dondurma veya şeker yalatılarak dilin alt dudak önüne çıkartılıp çıkartılamadığı kontrol edilir. Eğer çıkartamıyorsa şüpheler daha da kuvvetlenmiş olup bir hekim muayenesi şarttır.

Dil altı bağı zararları nelerdir?

Dil alt bağı hastalığı gerekli tıbbi müdahale uygulanmazsa bazı rahatsızlıklara yol açmaktadır. En sık karşılaşılan dil bağı zararları şunlardır;

  • Konuşma bozuklukları: Dilin ağız içinde serbestçe dolaşımı engellendiğinden özellikle üst damağa ve dişlere dokunularak çıkarılması gereken seslerde zorlanma ve artikülasyon bozuklukları, ayrıca hızlı konuşma esnasında zorlanma görülebilir.
  • Diş ve diş eti çürümeleri: Dilin önemli fonksiyonlarından biri de ağız içerisinde tükmüğü yayarak ağzı temizlemektir. Dil ağız içerisinde serbestçe hareket alanı bulamadığı için ağız hijyeni tam olarak sağlanamaz ve diş ve diş eti çürümeleri ve kanamaları görülebilir.
  • Ağız kokusu: Ağız içerisinde çiğnenen besinlerin yutağa tam olarak gönderilememesine bağlı olarak ağız içerisinde yemek kırıntıları kalır ve bu da ağız kokusuna sebebiyet verebilir.
  • Bebeklerde yetersiz beslenme ve gelişememe: Memenin süt kanallarına sahip olan kahverengi bölümünü tam olarak kavrayamadıklarından emme fonksiyonunu tam olarak yerine getirmeyen dil yeterli miktarda anne sütünün emilmesini sağlayamayacak ve bebeklerde kilo artışı ve beslenme sorunları açığa çıkacaktır.
  • Çatal dil: Tıbbi müdahalenin zamanında yapılmaması durumunda dil ucundan çatallaşmaya başlayacak ve fonksiyon kayıplarının yanı sıra görüntü kayıpları da yaşanacaktır.
  • Sosyal bozukluklar: Konuşma ve görüntüden kaynaklı sorunlar çocuklarda benlik algısını zedeleyecek, bu da sosyal gelişimi ve çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyecektir.

 

Dil altı bağı ameliyatı nasıl yapılır?

Dil bağı ameliyatı poliklinik ortamında yapılabilen basit çaplı bir cerrahi müdahaledir. Ameliyat yapılırken lokal veya genel anestezi yapılır. Anestezinin lokal mı yoksa genel mi yapılacağına karar verilirken bağın kısalığı ve dikiş ihtiyacı olup olmayacağı göz önünde bulundurulur. Genellikle saniyeler süren bu operasyonda dil altında bulunan sinirlere, damarlara ve alt tabanda bulunan tükrük bezi kanallarına dikkat edilmesi gerekir. Bir kaç aylık bebeklerde yapılan dil bağı ameliyatında bir kaç gün içerisinde tamamen iyileşme gözlenmekte ve kesik yerlerı bile belli olmayacak şekilde düzelebilmektedir.

Yaş olarak ne yapıldığını farkedecek düzeyde olan çocuklarda ise dil bağı ameliyatı yapılırken genel anestezi tercih edilir. Çocuğun işlem sırasındaki hareketi veya korkusu hekimin o bölgede bulunan önemli kısımlara zarar verme riskini doğuracağından genel anestezi ile işleme alınması daha uygundur.

Dil bağı ameliyatı fiyatı

Ameliyat bebeklerde  ofis şartlarında yapılabilmektedir. Kullanılan malzemelere göre 600-1000 TL arasında bir işlem ücreti çıkmaktadır. 6 aydan büyük bebeklerde ve yetişkinlerde dil bağı ameliyatı ameliyathane şartlarında yapılabilmekte bu da işlem ücretini arttırmaktadır. Bu durumda dil bağı ameliyatı fiyatı iki katına çıkabilmektedir. Bazı hastanelerde kullanılan Lazer, elektrokoter ya da radyofrekans ile dil bağı kesilmesi ücreti biraz daha artabilmektedir. Eğer işlem kansız bıçaksız thermal welding yöntemi ile yapılacaksa bu fiyat 3000TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Dil bağı ameliyatı ne kadar sürer?

Dil bağı ameliyatı çok kısa bir cerrahi müdahale olup genellikle saniyeler içerisinde son bulmaktadır. Tabii ki dil bağının kalın olması, yapılan genel anestezi ve karşılaşılan sıkıntılar bu süreleri arttırabilmektedir. Fakat bebeklerde ve yetişkinlerde lokal anestezi ile yapılan işlemler saniyeler sürmekte ve bir kaç gün içerisinde kişi sağlığına kavuşmaktadır.

Dil bağı ameliyatı sonrası konuşma

Dil bağı kaynaklı sorunlardan dolayı konuşma bozukluğu çeken çocukların ameliyat sonrası bir takım konuşma egzersizlerine ihtiyacı vardır. Bu durum uzun süre sakatlık geçiren futbolcunun sakalıktan sonra antremanlara katılması gibi değerlendirebilir. Çocuk dil bağından kaynaklı çıkaramadığı sesleri çıkartmaya teşvik edilmeli, gerekirse konuşma terapisi almalıdır. Konuşma bozuklukları ile ilgili yazımıza göz atmak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Ailenizde veya çevrenizde bu sorunla karşılaşan var ise bize yorum olarak bildirebilir, sosyal medya arkadaşlarınızın durumdan haberdar olması için yazımızı sosyal medya hesaplarınızda alttaki butonları kullanarak paylaşabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir