İçeriğe geç

Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır – Testlerle çocuklarda obezite

Bu yazımızda çocuklarda obezite nedir, çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır? çocuklarda obez hesaplama nasıl yapılır gibi pratik bilgilerle çocuğum obez mi, çocuğum çok kilolu diyen anne babalara yardımcı olmaya çalışacağız.

Çocuklarda yeme bozukluğu ve obezite nedir?

Çoğumuz yemek yemeyi severiz. Ama yediklerimizin daha azını yakmak vücudumuzda yağ oranının artmasına ve de kilo almamıza sebep olur. Bu çağımızın giderek artan bir sorunu haine gelmiş durumda. Üstelik daha az hareket edilen ve daha sağlıksız beslenilen şu zamanda hemen her ülkede çok sayıda aşırı kiloluluk yani obezite hastası bulunmakta. Obez olma yaşının giderek küçülmesi de gelecek açısından oldukça kaygı verici. Peki, insan hayatını hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan olumsuz etkileyen bu hastalıktan çocuklarımızı nasıl koruruz? Çocuğum obez mi nasıl anlarım?

çocuklarda obezite hesaplama
çocuklarda obezite hesaplama

Obezite testi hesaplama

Çocuklar her halleriyle tatlıdır. Onarın yemek yerken gördüğümüz hali hem bizlere keyif verir hem de iyi yemek yiyor düşüncesiyle sağlıklı olacağı hissine kapılmamıza sebep olur. Halbuki durum sanıldığı kadar iç açıcı değildir. Obetize testi hesaplama yapan diyet uzmanları size çocuğun yaşa göre vücut kitle endeksi, yaşa göre ideal kilo hesaplama, pöh boy kilo endeksi, vücut kitle indeksi yaşa göre hesaplama gibi detaylı testlerle anne babalara yardımcı olmaya çalışmaktadır.

Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuğumuzun fazla kiloları olduğunu düşünmeye ve gözlemlemeye başladığımızda duruma müdahil oma zamanı gelmiş demektir. Bu tür kaygılar içine girildiğinde ilk yapılması gereken vücut kitle indeksi adını verdiğimiz tıbbi lisanslı kilo kontrol ölçüsü kullanılmalıdır. Vücut (beden) kitle indeksi kilomuzun, boy uzunluk değerinin karesine bölünmesiyle ortaya çıkmakta olan bir sayısal veridir. Bu veri 18.5 ile 24.9 arasındaysa kilo sağlıklı aralıkta demektir. Bu değerlerin aşağısı zayıflık, yukarısı da şişmanlık göstergesidir. Ancak, bu sayı 30 ve üzeri ise, bu kişi sağlık sorununa yol açabilecek derecede şişmandır. Bu durumun tıptaki karşılığı çocuk obezitesidir. Bu da obez kaç kilo olur ve obezite kaç kiloda başlar sorularının bir cevabı olabilir. Bebeklerde bki hesaplamanın erişkinlerde bki hesaplamakla bir farkı yoktur.

çocuklarda boy kilo hesaplama
çocuklarda boy kilo hesaplama

Çocuklarda Obeziteden Korunmanın Yolları

Her hastalıkta olduğu gibi obeziteden korunmanın ilk kuralı hasta olmamak, yani kilo almamaya özen göstermek. Fakat konu çocuk olunca kontrol ister istemez aile büyüklerinde olmak durumunda. Her şeyden önce çocuğa düzenli yemek yeme ve sağlıklı beslenme öğretilerinin kazandırılması gerekmektedir. Bunun yapılmasında uzman desteği alınması ya da doktorların tavsiyelerinin uygulanması son derece önemlidir. Aynı şekilde, istenilen sağlıklı yaşam grafiğine kendi uymayan ailenin inandırıcılığı olmayacağından, ikaz edilen durumlara aile büyükleri kendileri de bizzat uymak durumundadır.

Obezitenin tedavisi nedir?

Bu durumun oluşumuna engel olamadınız ya da geç farına vardınız. İşte buradan sonra işleri biraz sıkı tutmanız gerekecek. Çünkü burada çocuğunuzun geleceği söz konusu olabilir. Çünkü yetişkin kiloluların büyük bir çoğunluğu çocukluktan bu yana kilo problemi çeken kişilerden oluşuyor. Ayrıca, ne kadar uzun süre kilolu kalınırsa fazla kiloların vücutta yarattığı deformasyon artıyor. Onun içindir ki, ne kadar kısa sürede fazla kilolardan kurtulabilinirse o kadar iyidir. Bu süreci destekleyen üç ana kuralı asla atlamamak gerekir. Bunlar diyet, egzersiz ve sabırdır. Çocuğunuz metabolizma olarak kaç yaşında bir çocuk olursa osun gelişme çağındadır ve zayıflıkları çoktur. Bu nedenle, zaten diyetisyen kontrolünde yapılması gereken diyetler, çocuklar için mecburiyet sınıfındadır. Uzman gözetiminde uygulanan diyete, kesin ve tam uyum şarttır. Çocuğun bunda zorlanması durumunda ailenin manevi desteği, sabrı ve örnek oluşu süreci olumlu etkileyecektir. Üçüncüsü ise egzersizdir. Çocuklarda da diyet yapmak egzersizle desteklenmediğinde kas kütle kaybına yol açmaktadır. Bu da ilerleyen dönemde kalıcı ve gelişimi zor kas problemlerine sebebiyet verebilmektedir.

Çocuk obezitelerinde doktor seçimi ve  cerrahi müdahale

Ülkemizde ve dünyada obezite cerrahisi, bazı ülkelerde bir iki senelik istisnalar olmakla birlikte 18 yaş ve üstü bireylerde uygulanmaktadır. Bu durumda çocuğun sabır diyet ve egzersiz üçlüsüne sadık kalarak kilo problemlerinden kurtulmaya çalışmaktan başka çaresi yoktur. Obezite hastalığı çocuklarda daha kötü sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır. Çocukların gelişim sürecini riske etmemek için, mutlaka dikkatli olunmalı ve kontrol dışı bir durum görüldüğünde derhal müdahil olunmalıdır.

[Toplam:2    Ortalama:4/5]
Tarih:Çocuk sağlığı

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın