Çocuklarda depresyon belirtileri

Bu yazımızda çocuklarda ve bebeklerde depresyon belirtileri, çocukluk çağı depresyonu ve tedavi yöntemlerini işleyeceğiz. Depresyonda olan psikolojisi bozuk çocuğa nasıl davranmalı küçük ipuçları sunacağız.

Çocuklarda ve bebeklerde depresyon belirtileri nelerdir?

Çağımızın en çocuk görülen hastalıklarından biri de depresyondur. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her üç kişiden ikisi hayatının bir bölümünde depresyona girmiş ve bunun uzun süreli etkilerine maruz kalmıştır. Depresyonun çocuklarda görülme sıklığı çok olmasa da yetişkinlerde görülenden daha ciddi bir durum oluşturmaktadır. Çünkü çocukluk döneminde görülmeye başlayan depresyon vakalarının birçoğu ilerleyen yaşlarda da devam etmektedir. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de bu yaşlarda görülen depresyon vakalarının birçoğunun kalıtsal özellik taşımasının buna sebep olabileceği öngörülmektedir. Çocuklarda görülen depresyon durumu ne kadar erken fark edilirse iyileşme ve düzene girme süreci o ölçüde kısa olacaktır. Bu sebeptendir ki çocuklarda ve bebeklerde depresyon belirtileri takip edilmeli ve erken teşhis ve tedavi ile önlem alınmalıdır.

çocuklarda depresyon belirtileri
çocuklarda depresyon belirtileri

Çocuklarda depresyonu önceden fark etmek güç olsa da dikkatli ve temkinli olunduğunda normal zamanlardaki tavırlarıyla depresif tavırları arasındaki fark hissedilebilir. Çocuklarda depresyon belirtilerinin başında halsizlik, baş ve karın ağrısı gelmektedir. Bu belirtiler fark edilmez ya da depresyon olarak yorumlanmaları güçtür. Ebeveynler tarafından fark edilen durumların başında uyku bozukluğu, sevilmediği düşüncesi, ilgi azalması, çabuk ve sık sık ağlama, öz güven eksikliği, öğrenme güçlüğü, konsantrasyon ve dikkat eksikliği, heyecan, alınganlık ve yalnızlık hissi gelmektedir. Bunların yanında altını ıslatma, gece korkuları, kendine ve çevreye karşı sinirlilik hali, kendini beğenmeme, çabuk sıkılma, çabuk yorulma, merak duygusunu yitirme, oyun oynama isteksizliği, konuşma isteksizliği, beklentisizlik, mutsuzluk ve önceden ilgi duyduğu konulara duyarsız olma gibi durumlar da görülmektedir.

Çocuğun psikolojisi nasıl düzelir?

Çocuklarda depresyonun önüne geçmek ya da fark edildiğinde müdahale etmek tek sadece ailenin gözlemiyle sağlanamayabilir. Çocuğun okul döneminde öğretmenleri tarafından da iyi gözlemlenip değerlendirilmesi gerekmektedir. Durumu fark eden öğretmenin aileyi net bir şekilde bilgilendirmesi ve sonraki süreçte de gözlemlemeyi devam ettirmesi gerekmektedir.

Çocuk neden depresyona girer?

Çocuğun depresyona girmesine neden olabilecek pek çok unsur söz konusudur. Bunların başında da aile etkisi gelmektedir. Aile içi şiddet, boşanmalar, ekonomik yetersizlik, çocuğun başkaları ile kıyaslanması, başarıya ve mükemmel olmaya odaklı bir aile içi eğitim sistemi ve uygun olmayan yaklaşım tarzı, çocuğun depresyona girmesine neden olan etkenler olarak sıralanabilir. Özellikle sancılı geçen boşanma süreçleri ve aile bireylerinden birinin kaybedilmesi hem depresyona girme riskini arttırmakta, hem de daha şiddetli bir depresyon sürecinin yaşanmasına sebep olmaktadır.

bebeklerde depresyon belirtileri
bebeklerde depresyon belirtileri

Depresyonda olan çocuğa nasıl davranmalı?

Ailesel koşulların yanında çevresel faktörler de depresyona yol açabilmektedir. Derslerindeki durumundan dolayı öğretmenlerinden göreceği olumsuz tavırlar, konuşma, yürüme ya da buna benzer tavırlarda olan bozukluklardan dolayı arkadaşları tarafından alay edilmesi, aşırı hareketli ya da tam tersine aşırı durgun olduğu için dışlanması gibi durumlar çocuğun psikolojisini derinden etkileyeceğinden, onun depresyona girmesine zemin hazırlayacaktır. Bu tür durumların önüne geçmek için, her çocuğun birbirleri ile olan iletişiminin titizlikle gözlemlenmesi, çocukla birebir iletişimde olunması ve de kendini her koşulda rahat ifade etmesi sağlanmalıdır.

Psikolojisi bozuk çocuğa nasıl davranmalı?

Depresyondan korunmak çocuğun çok da elinde olan bir şey olmasa da çocukların belirli bir ölçüde kendisini koruma yetisi vardır. Fakat öncelikle ailenin ve öğretmenlerin var olan değişimleri göz ardı etmemesi, depresyon oluşumunun önüne geçebilir. Depresyon süreci başlamış ve belirtileri ortaya çıkmaya başlamış ise bu sorunun dört koldan çözülmesi zorunludur. Bunlar doktorun yapacakları, ailenin yapacakları, öğretmenlerin yapacakları ve çocuğun kendi yapacakları şeklinde sıralanabilir. Unutulmamalıdır ki depresyon tedavisi olan bir hastalık olsa dahi, küçük yaşlarda görülen depresyonun etkileri çok uzun süreli ve çok yıkıcı olabilir. Bu tür depresyonların tedavi süreci de sabır, zaman ve güven istemektedir. Her şeyden önce depresyon, topumu ve geleceği direkt olarak etkileyen bir hastalıktır.

çocuklarda depresyon neden olur
çocuklarda depresyon neden olur

Çocuklarda depresyon PDF kaynaklar

Çocuk ve ergende depresyon http://www.ctf.edu.tr/stek/pdfs/17/1707lk.pdf

Çocuk ve ergenlerde depresyon tedavisi http://dergipark.gov.tr/download/article-file/109840

Çocuk ve ergenlerde depresyon belirtileri https://www.medikalakademi.com.tr/?get_group_doc=20/1421753264-Cocukveergenlerdedepresyon-MugeTamer.pdf

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir