İçeriğe geç

Ağlatmadan uyku eğitimi nasıl verilir?

Ağlatmadan uyku eğitimi

Uyku, insan vücudunun fiziksel ve mental anlamda dinlendiği anlardır. Bebeklerde 2 yaş uykusu ile düzenli uyuma zamanı başlamış demektir. Çünkü 2 yaşından önceki süreçte bol uykuya ihtiyaç duyulur. Bu da sık ve kesik uyku sistemine sebep olmaktadır. Anne karnında sürekli uyku halinde olan bebek, doğumdan sonra da günde ortalama 20 saat uyumaktadır. Bu durum 6. aydan itibaren 16-14 saate kadar düşer. Bu düzen 1 yaşına kadar devam eder. Bebeklerde 1 yaş uykusu düzenin yavaş yavaş oluşmaya başladığı uyku zamanıdır. 1 yaşından sonra bebekler gece uykusuna ek olarak gün içinde birkaç saatlik kestirme uykularına ihtiyaç duyarlar.

ağlatmadan uyku eğitimi
ağlatmadan uyku eğitimi

1-2 yaş uyku eğitimi ve uyku düzeni

En sık sorulan ve hakim olunamayan konu, bebeklere nasıl uyku eğitimi verileceğidir. Bebeğe uyku eğitimi verilirken ilk dikkat edilmesi gereken, bu alışkanlığın doğal akışa uygun olmasını sağlamaktır. Bu eğitim verilirken bazı dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur.

Ay ay bebeğinize yaptırmanız gereken aşıların takvimini çıkardık! Aşı takvimi hesaplamak için

Bebeğinize iyi bir uyku eğitimi vermeden önce;

 • Ona en uygun koşulların sağlanması gerekmektedir.
 •  Yatak sertliğine dikkat edilmelidir. Aşırı sert yata bebeğe zarar verebilir. En uygunu kuş tüyü yataklardır.
 •  Yastık aşırı büyük ve yumuşak olmamalıdır.
 • Üzerine örtülen ağırlığı önemlidir. Çok ağır olmamasına dikkat edilmelidir.
 • Üşümesini engellemek adına, mevsimine göre tutul giydirilebilir.
 • Oda mümkün mertebe sessiz ve steril olmalıdır.
 • Emzirme sonrası sırt üstü yatırmak, yemeğinin soluk borusuna kaçmasına sebep olabilir.
 • Çocuk uykuyu öğrenirken müdahale edilmemelidir. Bu sayede bebeğin kendi tarzını yaratmasına izin verilmiş olur.
 • Uykuyu beslenme saatine göre değil, beslenmeyi uyku saatine göre ayarlamak gerekmektedir.
bebeklerde uyku eğitimi
bebeklerde uyku eğitimi

Kim West Uyku Eğitimi Metodu Nedir?

Kim West Metodu 6 ayın üzerindeki çocuklarda uygulanabilen bir yöntemdir. Ana felsefesi, çocuğun kendi kendisine uykuya dalmasını sağlamaktır.
Bu yöntemin işleyişi ise şu şekildedir;

Uygulamaya başlamak için bebeğin gündüz uykusunu aldığı bir günün akşamı seçilmelidir. Kim West yöntemine başlamak için normal uyku saatini beklemek gerekmektedir. Beslenmelerini  odasında ve ışıklar açıkken yapılmasına dikkat edilmelidir.
Bebeğin uykusu geldiğinde ama uykuya dalmadan yatağında olması sağlanmalıdır.

Tuvalet eğitimine çok mu geç kaldınız? Asla şimdi tam zamanı!

Şayet bebek ayağa kalkacak yaştaysa onu zorla yatağına yatırmak yerine yönlendirmeler ve pışpışlamalar yaparak yatağına yatırmak en doğru olanıdır. Onu uykuya dalana kadar sevmek pek bir sakınca oluşturmaz fakat sürekli yapmak alışkanlığa sebep olabilir. Bunun yanında, uykudan önce bebeğin ellerinin anne ile temas halinde olmamasına dikkat edilmelidir. Zira bebek uyuduğunda elin çekilmesi, onun tekrardan uyanmasına sebep olabilir.

Çocuğun ağlamaya başlaması ister istemez annenin onu kucağına almasını gerektir. Ancak çocuk, uyumaya başlayana kadar kucakta tutulmamalıdır. Bebeğin yatağına yatırılmasından sonra anne, bir süre daha yanında beklemelidir. Eğer bebek uyanırsa, çok kısa periyotlarla bebek sakinleştirilmeli ve hemen yatağın yanında konumlandırılmış sandalye ya da koltuğa oturulmalıdır. Günler geçtikçe bu mesafe, oturulan yer yataktan biraz daha uzaklaştırılarak zamanla bu uykuya alışma sağlıklı bir hale getirilebilir.

Harika haftalar ( wonder weeks) bu haftalarda bebeğinizin gelişimine inanamayacaksınız!

Ferber Uyku Eğitimi Metodu Nedir?

Bu yöntem Amerika menşeili olup içinde biraz katılık barındırmaktadır. Zira bu yöntemde çocuğun yanında bekleme yoktur. En erken 7 aylıkken başlanan bu yöntemde, uyku öncesi duş ya da masaj gibi ritüeller oluşturulur. Bu ritüellerin sadece uyku öncesinde uygulanması, çocuğa uyku saatinin hatırlatılması için önemlidir. Bu ritüellerden sonra çocuk yatağına koyulur ve odadan çıkılır. İlk etapta 3 ya da 4’er dakika, sonra da daha da uzun aralıklarla çocuğun yanına gidilerek kontrol edilir. Bir hafta sonra bebeğin kendi kendine uyuması sağlanmış olacaktır.

3 yaş sendromuna hazır mısın? Tüm detaylarıyla 3 yaş sendromu!

Uyku Eğitiminin Zararları nedir?

Öncelikle eğitimin zararı olur mu diye sormak gerekirse, sorunun cevabı hala netlik kazanmış değil. Hele hele söz konusu uyku olunca, uzmanlar tamamen ikiye bölünmüş durumda. Görüş ayrılığının çıkış noktası, yukarıda yazan bilgilerin genel geçer olmadığı düşüncesi. Nasıl ki diyetisyenler kişiye özel diyetler uyguluyor, uyku da kişiye özel durumlar içeriyor. Dolayısıyla uzmanlarda, herkese ait bir ritüelin oluşmasının ya da her gün aynı durumun sağlanmasının mümkün olmadığı düşüncesi hakim. Özellikle bebeğin erken yaşta tek başına uyumasının zorunlu olduğu düşüncesine katılanların sayısı son derece az. Hal böyle olunca anne babalığa yeni başlayanlar başta olmak üzere, çoğu ailenin kafası bire hayli karışmış durumda.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın