İçeriğe geç

Oyun terapisi örnekleri ile oyun terapisi eğitimi nedir, ne işe yarar?

Oyun terapisi nedir?

Oyun, çocukların kendilerini en rahat ifade edebildikleri ortamdır. Oyunlar ve oyuncaklar aracılığıyla çocukların kendilerini ifade etmelerini amaçlayan aktiviteler bütününe oyun terapisi denir. Güvenli bir ortam yaratan eğitimli bir oyun terapisti ile çocuklar istedikleri gibi oynamaya cesaretlendirilirler. Oyunlarda kullanılan oyuncaklar, çocukların duygusal problemlerini ortaya koyma ve ifade etmelerime yardımcı olan oyuncaklardır.

Çocuklar bu terapilerde kendilerini keşfetmeye başlarlar. Oyun materyalleri: kuklalar, oyun evleri, minyatür tiyatrolar, oyun hamurları, kâğıt ve renkli kalemler olarak sıralanabilir. Her oyun terapi anlamı taşımaz. Oyun terapisi, uzmanlık eğitimi almış kişilerce ve özel donanımlı yerlerde yapılmaktadır. Ebeveynlerini yada birin kaybeden çocuklarda, boşanmış ailelerin çocuklarında ve cinsel istismara maruz çocuklarda özel psiko terapi yöntemleriyle hazırlanmış oyun seansları uygulanır.

oyun terapisi örnekleri
oyun terapisi örnekleri

Çocuklarda oyunun yeri ve önemi için montessori oyun grubu etkinliklerine göz atabilirsiniz.

Oyun terapisi kaç yaşında uygulanabilir?

Oyun terapisi kaç yaşında başlamalıdır sorusunun cevabı çoğu uzmanlar tarafından çocuğun sembolik oyuna başladığı 2 yaş dönemini işaret etmektedir. Alt sınır olarak 2 yaş kabul edilmesinin sebebi çocuğun gelişimsel olarak oyun oynayamaya başladığı dönem olarak kabul edilir. Deneyimsel oyun terapisinde alt yaş olarak 2 yaş ele alınsa da üst yaş sınırı olarak 11 e kadar uzamaktadır. Eğer çocuk 11 yaşından büyükse ve hala kendini oyun ile ifade etmek istiyorsa bu yaş sınırı bir kaç yaş daha yukarıya çekilebilir.

Oyun terapisi ne işe yarar?

Hemen her çocuk oynamayı severler. Çocuklar duygularını büyükler gibi anlamlandıramaz ve duyguları hakkında büyükler gibi konuşamazlar. Bu yüzden büyüklerle yapılan terapiler çocuklara yapılan terapilere uymaz. Bu oyun ortamları onlara kendilerini ifade etme şansı verir. Bu ortamda yaptıkları her şey kendi içinde bir anlam taşımaktadır. Kimi çocuk bu sayede geçmişin izlerini silerken, kimi de kendisinde olan ama henüz görmediği özelliklerini keşfeder. En önemlisi de, oyun terapi ortamları kendilerini iyi ve güvende hissettikleri bir ortamdır. Bu ortamlar onların yaratıcı zekalarının da gelişimi ve ortaya çıkmasına katkı sağlayabilir.

Oyun terapisi örnekleri nedir?

Oyun terapisi kanalıyla çocukların kendi içlerinde yaşadıkları olaylarla duygusal sistemlerini aynı anda harekete geçiren oyunlar kurulup, mevcut içsel sorunların ortaya çıkarılarak çözülmesi sağlanabilir. Çocuklar bu iç sorunlarını çoğunlukla sözlü olarak dışa vuramaz. Çocuk yaratacağı oyunla ve ona uygun seçtiği oyuncaklarla kendi iç savaşının yaşandığı ortam kurulur. Bu durum, oyun terapistinin farkına varması ve usulünce olayın çözümünün sağlanmasına son bulur. Oyun terapisi sayesinde çocuğun hayata bakış şeklinde de bir değişiklik oluşur. Önceden hayatında çeşitli kırgınlık ya da travmalara yok açan senaryolar artık sadece onun için kazanılmış bir tecrübedir.

oyun terapisi ne işe yarar
oyun terapisi ne işe yarar

Oyun terapisi eğitimi

Oyun terapisinin süreci çocuğun geçmiş zamanda ve bugünde yaşadığı olayları da kapsayan bir zaman diliminin, minimal ve yaratıcı bir senaryo ile canlandırılıp kendi içinde açığa çıkartılarak çözümünü dile getiren bir süreçtir. Genellikle yaşanan olaylar sonrasında ne kadar çabuk terapi yöntemine başvurulursa terapi süresi de o kadar kısa olur. Bu da oyun terapisinin görünenden daha ciddi ve önemli olduğunu göstermektedir. Oyun her yerde oyundur fakat terapi odaklı oyun daha bilinçli yapılmalıdır.

Evde ya da terapi de oyunun esas fonksiyonu aynı kalır. Çocuklar için oyun, bir anlamda yaşadığı dünyayı, insan ilişkilerini ve çevresel bağları prova ettikleri doğal bir iletişim yoludur.

Anne babalar oyun terapisine katılabilir mi?

Oyun terapisinde ailenin katkısı çok önemlidir. Hatta en önemli unsur olarak bile adlandırılabilir. Aile ile oyun terapisti arasındaki iletişim düzenli ve geniş kapsamlıdır. Terapist uygun gördüğü zaman aileyi de oyuna davet edebilir. Bu durum bebeğin zaten güven ortamı içinde bulunduğunun farkında olduğu ortama daha da adapte olmasını sağlar.

Hazırlanmış Yetişkin

Montessori rehberi olabilmek için yazılı ve sözlü sınavlardan geçerek sertifika sahibi olunur. İyi bir rehber, eğitimi boyunca tüm alanlardaki materyallerle pratik yapmaya çok zaman ayırır. Bir çocuğun yaşına, kabiliyetine ve ilgisine göre bir derse hazır olma durumunu anlamak ve bireysel gelişimine rehberlik etmek için eğitilmiştir. Gözlem yaparak, çocuğun ilgi duyduğu alanları göz önünde bulundurarak, her gün her çocuk için ayrı ayrı ders programı hazırlar. Montessori rehberi, çevre tasarımcısı, kaynak insan, rol model, her çocuğun davranışlarının ve gelişiminin dikkatli bir gözleyicisi, kayıt tutucu ve uygulama rehberi olarak çalışır. Çocuklar kendisini inşa ederken, rehber sadece yardımcı olmalıdır.

Oyun terapisi sertifikası ne işe yarar? Programı hangi üniversitelerde var?

Özel eğitim merkezleri, kreş ve ana okulları başta olmak üzere eğitim danışmanlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlar ile hastanelerin özel alanlarında çocuklarla ilgili çalışmak maksadıyla alının sertifika türüdür. Sertifika programı içerisinde çocukların oyun dili ile dünyalarına dahil olma, problemlerini ve isteklerini oyun diliyle dışa vurma ve çocukları anlayabilme imkanı sağlar. Oyun Terapisi sertifika programı bu alanda çalışmak isteyen bireylerin çocukları daha iyi anlayabilmeleri istek ve görüşlerine önem vermeleri için hazırlanmaktadır.

Bugün pek çok üniversitenin hali hazırda çocuk terapisi sertifika programı bulunmaktadır. Sertifika programlarının içeriği;

  • Oyun terapisi nedir?
  • Çocuklarda oyunun yeri ve önemi
  • Çocuklarda oyunun gelişim aşamaları
  • Oyun odası ve oyuncak seçimi
  • Temel psikoloji dersleri vb oluşturmaktadır.

Bu konuda Uludağ Üniversitesi Oyun Terapisi Sertifika programı hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler; https://goo.gl/4ka7M4 linkine göz atabilir.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın