İçeriğe geç

Montessori eğitimi nedir? Nasıl uygulanır?

Montessori eğitimi nedir?

Bu yazımızda montessori eğitimi nedir, montessori eğitimi evde ve okulda nasıl uygulanır, montessori eğitimi veren okullar, montessori materyalleri ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Montessori eğitimi her şeyden önce, her çocuğun farkı öğrenme stilleri olduğunu benimseyen ve farkı öğrenme süreleri olduğunu ortaya koyan bir bilim dalıdır. Zira her çocuğun bir konuyu kavraması ve merak sarması farklıdır. Bu metodun özelliği çocuğun kendi hayatını kendisinin düzene sokma çabasıdır. Çocuk kendi kendine yetebilmek ve güçlü duruş içinde olmak ister. Montessori metodu işte bu ihtiyaca karşılık vermek amacıyla ortaya çıkmış bir bilimdir.

montessori eğitimi nedir
montessori eğitimi nedir

Montessori eğitimi nasıl uygulanır?

Montessori çocuğun kendine has bir eğitim sistemiyle eğitilip gelişimini ve yeteneklerini ortaya koymasına yardımcı bir eğitim bilimidir. Adını bu özgün eğitim biliminin mimarı olan Pedagog Maria Montessori’den alır. Bu eğitim biliminin amacı, çocuğun nelerle daha iyi öğrenebileceği ve yeteneklerinin nelerle daha net ortaya çıkarılabileceğidir. Bu yöntemde birinci kural yöntem ve uygulayıcı materyallerin itina ile seçilmesidir. Şayet, çocuğa hata yapma lüksü de dahil olmak üzere sınırsız hareket alanı verirseniz, etrafındaki oyun ve eğitim materyallerini ona özel hazırlanmış bir kurguda sunarsanız, istediği zaman bırakma ve ara verme gibi özgürlüğü ona sağar ve de tüm bunları uzman gözetiminde değerlendirmeye alırsanız, en doğru zemini hazırlamış olursunuz. Çocuğun istediği materyale sorunsuz ulaşabilmesi ve hata yapma lüksünün olması olmazsa olmazlardandır. Gözetmen denetimi de pek tabi şarttır. Fakat bu gözetmen illaki bir pedagog ya da eğitmen olmak zorunda değildir. Aile bireyleri ve ebeveynler de pekâlâ bu görevi üstlenebilir. Bu da montessori eğitim modelinin ev ortamında da uygulanabileceği anlamına gelir.

montessori etkinlikleri
montessori etkinlikleri

Montessori eğitimi evde nasıl uygulanır?

Montessori eğitimini evde uygulamak için evinizde ve odalarınızda bazı düzenlemeler yapmak zorundasınız. Bu düzenlemeler ile çocuğun tek başına birşeyler yapabilmesine imkan tanır, özgüveninin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Peki yapılabilecek evde montessori etkinlikleri nelerdir?

evde montessori etkinlikleri
evde montessori etkinlikleri
 • Öncelikle çocuğun odasını düzenlemelisiniz. Çocuğun odasındaki eşya ve materyallerin olduğu raflar açık olmalı ve çocuğun uzanabileceği düzeyde olmalıdır. Raflara koyduğunuz oyuncak ve materyallerin bir sınırı olmalı belli bir düzen ve sayıya göre dizilmelidir. Çocuğun tamamını görebilmesi için asla sepete eşyalar koyulmamalı ve onun taşıyabileceği ölçüde bir kaç kitap raflarda yerini almalıdır.
 • Çocuğun odası gayet düzenli ve sade olmalı, odaya asılan tablo resim vb eşyalar gözle görülebilecek düzeyde asılmalıdır.
 • Elbise dolabına sadece giymesine izin verdiğiniz eşyalar koyulmalı, giyeceği elbiseyi kendisi seçebilmelidir.
 • Çocuk yürümeye başladığı andan itibaren ihtiyaç duyacağı elektrik düğmeleri, lavabo, tuvalet vb için gerekli önlemler alınmalı, yetişebilmesi için gerekirse bir tabure koyulmalıdır. Tabureye rağmen yetişme şansı yoksa, ona göre düzenleme yapıp onun için bir lavabo ve tuvalet hazırlanmalıdır.
 • Çocuğun gerçek nesneler varken oyuncaklarla zamanını tüketmesine izin verilmemelidir. Gerçek bir kaşık fincan ve tabak onun gelişimi için daha önemlidir.
 • Bebeğin altındaki bez sürekli aynı ortamda değiştirilmelidir ve bu ortam eğer varsa kendi odası olmalıdır.
 • Çocuğa yatak seçerken uyandığı zaman kendisinin rahatlıkla inebileceği, anne veya babaya ihtiyaç duymayacağı şekilde seçilmeli veya alçaltılmalıdır.
 • Çocuk için çalışma alanları yaratılmalı; çalışmaları yaparken sınırlı alan kavramını tanıması için bir masa veya bir çalışma kilimi düzenlenmelidir.
 • 6 yaşına kadar ev içerisindeki eşyaların yeri sabit tutulmalı, çevresini yeni yeni keşfettiği bu dönemde ev çevresinin keşif süreci onun için kolaylaştırılmalıdır.
 • Eğer oyuncak konusunda seçim şansı varsa plastik yerine onun duyularına daha çok hitap edecek ahşap oyuncaklar seçilmelidir.
 • Dil eğitimi konusunda anne baba veya çevresindeki insanlar uyarılmalı, çocuk ile veya kendi aralarında konuşurken doğru dil ve gramer kuralları ile konuşulmalı, çocuğun dile yatkınlığı gözlenmelidir.
 • Yemek saatlerinde sofraya hep birlikte oturulmalı, aile ile birlikte yemek yenmeli, kendisine ait dolabında kendisi ve arkadaşları için tabak çatal bardak vb ekipmanlar hazır bulundurulmalıdır.
 • Yemek ve tuvalet saatleri konusunda çocuk zorlanmamalı, ona seçim yapma şansı sunulmalıdır.
 • Ev içerisinde veya dışarıda iken çocuğun hızına uygun hareket edilmeli, onlara uygun hareket zemini hazırlanarak; hızları ve hareketleri sınırlandırılmamalıdır. Özellikle yürümeye başladıktan sonra çocuk arabası vb kullanımı sınırlandırılmalı, çocuğun yaşanılan çevreyi keşfetmesine izin verilmelidir.
 • Evde çocuğa zarar verebilecek olan kesici delici vb nesneler ulaşamayacakları şekilde düzenlenmeli ve rahat bir hareket ortamı sağlanmalıdır.
 • Son olarak da eğer imkan varsa çocuğa bakımını üstlenilecek bir canlı temin edilmeli; balık kuş vb. Çocukların bu canlıların yemek vb bakımlarını üstlenmeleri teşvik edilmelidir.
montessori eğitimi materyalleri
montessori eğitimi materyalleri

Montessori eğitimi materyalleri nasıl seçilmelidir?

Montessori eğitim modelinin ilk halkasının çocuğun kendine göre bir plan ve ortam oluşturulması olduğunu söylemiştik. Peki, bu plan nasıl yapılır? Çocuğunuz göz temasına önem veriyor ve renk biçim gibi konularda ileri bir tavır gösteriyorsa görsel ağırlıklı materyaller, sayısal zekası ileri düzeyde eğilim gösteriyorsa mantıksal ağırlıklı montessori materyalleri, çocuğunuz tasarım, dizayn ve yapılandırma ağırlıklı bir tavır sergiliyorsa yap-boz tarzı kurgusal materyaller vererek ona uygun oyun ve eğitim imkanını vermiş olursunuz.

Montessori eğitimi kursu alan ünlüler?

Montessori eğitim modeli ile eğitilen çocuklara göre daha analitik düşündükleri, daha üretken oldukları, daha sanatsal faaliyetlere yatkın oldukları ve daha kolay dil öğrenebildikleri ortay koyulmuştur. Pulitzer ödülünü kazanan Katharina Graham, Nobel ödüllü Koombiyalı yazar Gabriel Garcia Markuez, Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Seygey Brin, kırkın üzerinde en iyi kadın oyuncusu ödülünü almış Helen Hurt ve bir çok başarılı isim, çocukluk döneminde montessori eğitimi almıştır.

montessori eğitimi kaç yaşında başlar
montessori eğitimi kaç yaşında başlar

Montessori metodu ve uygulamaları

Bu eğitimi almış kişiler kuralcı sistemi benimseyen kişiler değildir. Bunun yanında, bir işlevi olmayan veya fonksiyonlarının bir amaca hitap etmediği oyuncaklardan, kürsü, masa ve sıra gibi oku konseptinin despot yapısını yansıtan çevresel düzenden ve zorlayıcı eğitim düzeninden haz etmezler. Hoşlandığı şeylerin başında da seçme özgürlüğü gelir. Ayrıca ortamın sakin ve dingin olmasına, kendi içinde düzenli olmasına ve özgür davranmaya alışkındırlar. Aksi durumlar kendilerini rahatsız edebilir.

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar?

Montessori eğitimi kaç yaşında başlar sorusuna cevap vermek aslında çok zordur. Montessori eğitim sistemi sürekli gelişen ve değişen bir bilimsel süreçtir. Bu süreç her yıl sürekli gelişmekte ve her yaşa göre sürekli gelişmektedir. Bu setler ve konseptler, 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş şeklinde sınıflandırıldığı gibi, çocuğun ilgi alanına göre de sınıflandırılır. Burda en dikkat edilmesi gereken, çocuğun her şeyi seçmede özgür olmasıdır. Bu zaten çocuğun ilgi ve beceri alanını ortaya koyacaktır. Unutulmamalıdır ki, bu eğitim sistemi çocuğun geleceğinin şekillenmesinde çok önemlidir. Çocuk bu sayede her şeyden önce özgürce hamle yapabilme yeteneğini geliştirecek ve bu sayede yetenekli olduğu alanda bilgi ve becerilerini arttıracaktır. Bu sebeple bu eğitim sisteminin önemi büyüktür.

Montessori eğitimi pdf kitapları

Montessori eğitimi kitapları artık tüm yaygın kitapçılarda ve kırtasiyelerde bulmak mümkün. Fakat imkanı olmayan veya internet üzerinden pdf montessori e kitapları okumak isteyen ebeveynler için bir kaç kitap paylaşacağım.

Montessori metodu’nun kurucusu olan Maria Montessori’nin hayatını ve çalışmalarını baz alan Dünyayı Değiştiren İnsanlar kitabı için: http://www.sihirlibahce.com.tr/wp-content/uploads/2011/11/Montessori.pdf Yine Ankara Üniversitesi tarafından Okul Öncesi Montessori Eğitimi adlı sunum için; http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/72/1908/20029.pdf linklerini ziyaret edebilirsiniz.

montessori eğitimi kitapları
montessori eğitimi kitapları

Montessori eğitimi veren okullar

Bugün Türkiye’nin her yerinde Montesori eğitimi veren okullar bulmak mümkün. Özellikle anaokulları’na kayıt esnasında Montessori eğitimi verip verilmediği sorulup kontrol edilebilir. Bulunduğunuz ilde Montessori eğitimi veren anaokulları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

[Toplam:3    Ortalama:3.7/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın