Montessori oyun grubu nedir? Oyun grupları etkinlikleri

0-3 yaş arası çocukların büyük ilgi gösterdiği çocuk oyun grupları günden güne yaygınlaşıyor. Özellikle montessori çocuk oyun grubu ülkemizde aşırı revaçta. peki oyun grubu nedir? Ne tarz etkinlikleri vardır? Gelin hep beraber göz atalım.

Montessori oyun grubu faydaları nedir?

Sosyalleşme ihtiyacı insanoğlunun tarihi kadar eski. Yemek, içmek barınmak kadar elzem bir durum sosyal hayat. Ve sosyalleşme bebeklik döneminden itibaren başlayan bir olgu. Peki ama nasıl? Çocuk oyun grupları ile.

Montessori oyun grupları; çocuğun güvenli ve doğal bir ortamda kendi akranları ile oynayabileceği, belirli bir program ve etkinliklerle bazı becerilerin çocuğa kazandırılmasını hedef alan kurumlardır. Özellikle tek çocuk olanların sosyal hayata adapte olmasını sağlayan çocuk oyun grubunda çocukların hem dil, hem zihin gelişimlerini destekleyici bir takım aktiviteler vardır.

montessori çocuk oyun grubu
montessori çocuk oyun grubu

0-3 yaş aralığında çocukların gittiği çocuğu hem ev yaşamının tekdüzeliğinden kurtarmakta, hemde kendi yaşıtı arkadaşlar ile oyun ve aktiviteler ile sosyal yaşam becerileri kazandırmaktadır. Montessori eğitimi hakkında bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

Anneli oyun grubu nedir?

Sosyalleşmek çocukların olduğu kadar annelerin de hakkı. Çocuklarla birlikte oyun gruplarına katılan anneler hem yeni arkadaşlar edinebiliyor, hemde çocuklarıyla olan etkileşimi ve iletişimi artıyor. Belirli  bir plan dahilinde anneleri ile oyun grubuna katılan çocuklar yaşamın gerektirdiği sosyal çevreye hazırlanıyor. Anneli oyun grupları hem keyifli bir vakit geçirmenize hemde çocuğunuzun gelişimini gözlemleme şansınızı arttırıyor.

Oyun grubu etkinlikleri

Çocuğunuzu bir oyun grubuna göndermek istiyorsunuz, fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip değilsiniz. Bu durumda sorulacak ilk soru hangi oyun grubu etkinlikleri olduğudur. Çocuğun sosyal, zihinsel ve duygusal gelişimin artması oyun gruplarında yapılan etkinliklerin yaratıcılığı ile doğru orantılıdır. Bu yaşlardaki çocukların dış dünyayla iletişim kurma yolu oyunlardır. Çocuk oyun oynayarak dış dünyayı anlamaya ve keşfetmeye başlar. Özellikle anneli oyun gruplarında annenin de ortamdaki varlığı çocuğa öz güven kazandırmanın dışında kendini daha rahat ifade olanağı sağlamaktadır.

Çocukların ilgisine göre oyun gruplarında dans, müzik, resim, ritim tutma vb etkinlikler düzenlenmekte, çocukların bilişsel gelişimlerini de geliştirmeyi hedeflemektedir.

çocuk oyun grupları faydaları
çocuk oyun grupları faydaları

Oyun grubu faydaları

Oyun gruplarının çocuğa sosyalleşme ve kendini geliştirme imkanı sağladığından bahsetmiştik. Onun yanı sıra oyun grupları çocukların hayal gücünü genişletmekte, ilgi duyduğu alanlarda becerilerini geliştirme ve cesaret edebilme yetisini güçlendirmektedir. Oyun grubu faydaları arasında annelerin de çocukla oyun aracılığıyla iletişimini güçlendirme ve onların iç dünyasına dahil olma şansları vardır.

Oyun gruplarına gitmeli miyim?

Eğer çocuğunuzun kardeşi varsa, büyük bir ailede yaşıyor, sık sık akranları ile bir araya gelebiliyor ise çok fazla da bir ihtiyacı olduğunu söylemek yersiz olur. Sık sık ziyaretinize gelen çocuklu arkadaşlarınız var ise çocuk zaten oyun grubunu evinizde kuruyor demektir. Bir büyük gözetiminde kendiniz planlayarak çocuklarla etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Evde yapılabilecek montessori etkinliklerini yazdık. Okumadan geçmeyin!

Eğer çocuğunuz içe dönük, utangaç ve iletişime kapalı ise, tek çocuksa ve her ortamda tek başına kalıyor ise oyun gruplarına katılması önem arz eder. Çocuğunuzu illa ki bir oyun grubuna dahil etmek zorunda değilsiniz. Çocuklu arkadaşlarınızla haftalık toplanma etkinlikleri düzenleyebilir, önceden planladığınız etkinliklerle haftanın belirli günleri bir araya gelebilirsiniz. Deneyin; hem siz hem de çocuğunuz aşırı keyif alacaktır.

Montessori eğitiminde çocuk oyun gruplarının yeri ing. https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1003949.pdf

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir