İçeriğe geç

Kardeş kıskançlığına çözüm yolları

Bu yazımızda yeni doğan kardeş kıskançlığı neden olur, belirtileri nelerdir, nasıl önlenir, kardeş kıskançlığını önlemek için çözüm yolları nelerdir ondan bahsedeceğiz.

Kardeş kıskançlığı nedir?

Hayata gözlerimizi açtığımızda ilk günlerde yanımızda sürekli olarak ailemizi görürüz. Şayet ceza evinde doğum, aileyi kaybetme gibi sıra dışı ve tatsız bir durumla karşılaşılmamışsa bu çoğunlukla böyledir. Yanımızdaki bu bireyler ağırlıklı olarak anne, baba, varsa kardeşler ve büyük anne ile büyük baba şeklindedir. Bu insanların biz dünyaya gelince yaşadıkları sevinci pek tabi ki hatırlayamayız fakat tahmin etmek pek de güç değildir. Peki, sizden sonra aileye yeni bir üye katıldı mı? Katıldıysa kendinizi nasıl hissettiniz? Ya da ailenin tek çocuğu değilseniz, dünyaya geldiğinizde ne tür bir psikoloji ile karşılandınız? Gelin kardeş kıskançlığı nedir birlikte cevap bulmaya çalışalım.

kardeş kıskançlığı neden olur
kardeş kıskançlığı neden olur

Kardeş kıskançlığı belirtileri

Bebekler her ailede hatta her türde aile tarafından sevilen ve üzerlerine titrenen canlılardır. Bunun sebebi her şeyden önce anne babanın kendi canlarından olan bir varlığın dünyaya gelmesidir. Bunun ardından da yeni varlığın aşırı hassas ve savunmasız olması gelir. Bu büyük ilgi elbette ki içinde tarifi olmayan bir sevgi barındırır ve bu sevgi karşılıklıdır. Çocuğun anne babaya bağlandığı kadar anne baba da çocuğa bağlanır. Çocuk bu büyük sevgi yumağı ile büyümeye başlar. Tüm ilgi ondadır. Merkezde o vardır. Sonra birden hayat değişiverir. Yeni bir üye aileye katılmıştır. Yeni bir kardeş. Kardeş, hem kültürümüzde hem ailesel yapımızda en büyük sırdaş ve arkadaş olarak bilinir. Fakat ilk günler bazı kıskançlık belirtileri oluşabilir. Anne ve baba, hatta aileden olan olmayan yakınında bulunan tüm insanlar ilgiyi ailenin yeni üyesine yöneltir. Bu da iki çeşit kıskançlık unsurunu gün yüzüne çıkartır. Birincisi ilginin ondan daha çok ailenin yeni üyesinde olması, ikincisi de çok sevdiği iki kişinin, yani anne ve babanın, başka biri tarafından aynı ölçüde sevilip kıskanılması.

kardeş kıskançlığı önleme yolları
kardeş kıskançlığı önleme yolları

Kardeş kıskançlığına çözüm yolları

Ailenin yeni üyesinin daha çok ilgi görmesi normal koşullarda olması gereken bir durum olup herhangi bir sıra dışılık barındırmamaktadır. Fakat büyük kardeş için bu aynı şekilde yorumlanmamaktadır. Birincisi kendi çocukluğunu ve o dönemde nasıl davranıldığını bilmediği için, yeni üyeye daha fazla ilgi duyulduğu düşüncesi oluşmaktadır. 3 yaşından büyük ise onun anlayabileceği bir dille bu durumun normal olduğu ve bu aşırı ilginin onu daha fazla sevmek anlamına gelmediği anlatılmalıdır. Aynı dönemde ona da aynı özenin gösterildiği özellikle belirtilmelidir.

Kardeş kıskançlığı nasıl giderilir?

Aile bireyleri bu tutumların dışında, onu incitme ihtimali olan her türlü tavırdan sakınmalıdırlar. Kardeşi olan çocuğun psikolojisi iyi anlaşılmalı ve ona göre hareket edilmelidir. Örneğin, masum da olsa arada bir kıskanma durumu doğabileceği için, yeni bebeğe atfen asla eşsizlik ifade eden sevgi sözcükleri söylenmemeli. Doğumdan önce çocuğunuza ne yapıyorsanız (okula hazırlanmasına yardım etmek, yatmadan önce ninni söylemek, saçını okşamak, kitap okumak vs) aynen devam etmeye özen gösterilmeli. Aile içi şaka şeklinde nitelendirilse dahi asla çocukla yeni bebek kıyaslanmamalı veya tam tersi şeklinde yeni bebek yerilmemelidir. Bu sözler ilerleyen süreçte iki kardeşin birbirine bağlı ve güçlü iletişimleri olan bireyler olmalarına engel olabilir. Kardeş kıskançlığı nasıl giderilir konusunda yazılı pek çok kitap bulunmaktadır. Bunlardan bazıları edinilip okunabilir.

Kardeşi olan çocuğa nasıl davranılmalı?

Kıskançlığın bir diğer boyutu ise paylaşılamayan ebeveyndir. Her çocuk kendisinden sonra dünyaya gelen kardeşini kıskanır. İlginç bir şekilde, bu durumun sadece küçük çocukların kardeş sahibi olduklarında yaşanan bir durum olmadığı, aralarında yaş farkı olan kardeşlerin bile birbirlerini kıskanabildikleri gözlemlenmiştir. Bu da durumun sadece çevredekilerin bebeğe olan ilgisinin kıskanılmasından ibaret olmadığını göstermektedir. Yeni bebek aynı zamanda ebeveynlerin paylaşılması anlamına gelmektedir. Tüm ilgi kendilerindeyken bu ilgi durumunu kaybeden çocuklar, şimdi de büyük gönül bağı kurdukları aile bireylerine olan sevgiyi, başka biriyle paylaşmak zorundadır. Netice itibari ile bu tür kıskanmaların içinde, kıskananı ya da kıskanılanı çok sevmek yatmaktadır. Bu tür kıskançlıklarda da yapılması gereken tek şey, bu duyguların gereksiz olduğunun ve tavırların sevgiler ile eşdeğer olmadığının anlatılmasıdır.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın