İçeriğe geç

Çocuk istismarı’na dur de! Çocuğun cinsel istismarı belirtileri ve sonuçları

Çocuk istismarı denince aklımıza direk çocuğun cinsel istismarı gelse de kavram sadece cinsel istismarla bitmiyor. Bu yazımızda çocuk istismarı nedir? Çocuğun cinsel istismarı, belirtileri, fiziksel istismar, istismarın nedenleri, sonuçları ve istismara uğrayan çocuğun psikolojisi üzerinde duracağız.

Çocuk istismarı nedir?

Çocuk istismarı her ne kadar ülkemizde sadece çocuğun cinsel istismarı olarak algılansa da istismar kavramı aslında çok geniş bir yelpazeden oluşuyor. Özellikle bizim gibi çok gelişmemiş ülkelerde anne babalar dünyaya çocuk getirme konusunda çok seçiçi olmadıkları için çocuk dünyaya geldikten sonra pek çok sorunla karşılaşabiliyor. Bunların başını ise çocuk istismarları çekiyor. Peki genel tabiriyle çocuk istismarı nedir?

çocuk istismarı nedir
çocuk istismarı nedir

Kavram genel olarak çocukların ve gençlerin ihmal edilmesi, onlara yapılması gerekenlerin yapılmamasını, boşlama, ilgisizlik veya kötü tutum ve davranışları kapsıyor. Çocuğun doğumundan itibaren duyduğu fizyolojik ihtiyaçların; beslenme, barınma, giyinme, eğitim, sağlık ve yeterince saygı ve sevgi görmemesi durumu da istismar kapsamına alınmaktadır. Özellikle şiddet ortamında yetişen çocuklar için ağır derecede bir istismar söz konusudur.

Çocuk istismarı; çocukların ve gençlerin fiziksel, duygusal ve cinsel yönden yaşadığı sorunların tamamını kapsamakla birlikte çocuğun ihmali, boşvermişlik ve yeterince sevgi görememesi de bu kapsamda değerlendirilir. Özellikle çocuğun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması veya eksik karşılanması istismarın boyutunu arttırıyor.

Özellikle aile kavramının tam oturtulamadığı ve sevgi saygı çerçevesinin sık sık ihlal edildiği ortamlarda sıkça karşılaşılan durum; çocuğun temel ihtiyaçlarının yeterince karşılanamamasına ve çocuğun hem bedensel hem de psikolojik gelişiminin zarar görmesine sebep oluyor. Tabii ki bu durumların içinde en kötü ve travmatik olanı ise çocuğun cinsel olarak istismar edilmesi oluyor. Gelin hep beraber çocuğun cinsel istismarına bir göz atalım.

Çocuğun cinsel istismarı

Maalesef ülkemizde her gün haber sitelerinde, gazetelerde, sokakta, okulda, sosyal hayatın olduğu veya hiç olmadığı aile ortamında dahi çocuğun cinsel istismarını görmem mümkün. Gerek yasaların bu konuda caydırıcı olmaması gerekse yaşanan durumun aile içerisinde saklanması maalesef ki çocuğun teşhis ve tedavisini zorlaştırmakta birlikte ömür boyu yaşanacak travmaların da şiddetinin artmasına sebep oluyor.

Çocuğa fiziksel, cinsel duygusal olarak yapılmaması gereken hareketlerin yapılması, cinsel bir obje olarak çocuk bedeninin görülmesi istismar kapsamında değerlendiriliyor. Tehlike tamamen dışarıdan bir yabancı tarafından gelebildiği gibi, aile içerisinde 1. 2. ve diğer akrabalar tarafından da gelebiliyor. Özellikle aile içerisindeki istismarların devamlılığını saplayan ise durumu bilen aile bireylerinin susması ve özellikle annelerin kendi cinsel rollerini kız çocuklarına yüklemesinden ileri geliyor.

çocuğun cinsel istismarı
çocuğun cinsel istismarı

Çocuğun yaş olarak olayı değerlendiriş biçimi sevgi olabildiği gibi korktuğu için saklanan vakalar da çok fazla. Özellikle şiddet, dövme, yaralama, çocuğun cinsel organına dokunma, çocuğu cinsel organa dokunmaya zorlama, cinsel ilişkiye girme, çocuğa pornografik yayınlar izletme ve çocuğun duygusal olarak kullanılması durumunda çocuklar psikolojileri gereği korkmakta ve bunu dışa vurmakta zorlanmaktadır.

Çocuk gelişimi açısından baktığımız zaman ise yaşanılan ihmal ve istismar hem bedensel hem zihinsel gelişimi etkilediği gibi, kendine güvensiz, arkadaş ve toplumsal ilişkilerde zayıf, sağlıklı bir kişisel kimlik geliştirememiş, ileride aile ve sosyal hayatında başarısız bireyler oluşmasına sebebiyet vermektedir. Ayrıca gerekli tedavi ve eğitim uygulanmadığı takdirde birey ilerleyen yaşlarda kendisi de aynı şeyleri uygulamaktan geri durmayacak ve zincirleme bir paradoksun halkalarına bir yenisi daha eklenecektir.

İstismarın belirtileri nelerdir?

Cinsel olsun veya olmasın çocuk istismarının kendisini belli eden bazı tipik belirtileri vardır. Çocuğun cinsel istismara uğradığı nasıl anlaşılır araması 2017 yılında google arama sonuçlarında 1 milyona yakın aranmıştır. 70 milyonluk ülkede bu sonuç dehşet verici bir rakamdır. Peki genel hatlarıyla çocuk istismarı belirtileri nelerdir? Bir çocuğun istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

cinsel istismarın belirtileri
cinsel istismarın belirtileri

Fiziksel istismarın belirtileri nelerdir?

 • Çocuğun bedeninin herhangi bir yerinde morluk, yara, kesik, iz, kırık veya çıkık olması
 • Bir yaş ve öncesi çocuklarda kafa travması ve kırıklar
 • Çocuğun farkedilir düzeyde ilgisiz kalması
 • Ürkek, kaygılı ve saldırgan olması
 • Küçüğün duygusal olarak abartılı davranışlar sergilemesi
 • Sosyal açıdan çocuğun çevresi ile kötü olması, sağlıklı bir ilişki kuramaması

Çocuğun istismara uğradığı nasıl anlaşılır?

 • Çocuğun cinsel konularda yaşlarına oranla daha çok şey bilmesi, daha çok ilgi göstermesi, yaşına uymayacak şekilde cinsel kimliklere bürünmesi
 • Çok fazla cinsel bölgeye dokunma ve gösterme ihtiyacı, gereğinden fazla anneye veya babaya dokunma durumu, öpme vb durumların artması
 • Çocuğun bedeninde ve cinsel bölgelerinde anormal değişimler, morluklar, şişmeler ve kanamalar
 • Uyku ve beslenme sorunları, karanlıktan korkma, bazı insanlardan korkma ve onlarla yalnız kalmaktan kaçınma
 • Hayali bir arkadaşın cinsel istismara uğradığından bahsetme
 • İdrar ve kaka kaçırmaya başlaması

Bu ve bunun benzeri belirtiler çocukta görülebilir. Dikkat edilmesi gereken şudur ki; her belirti cinsel istismar değildir fakat cinsel istismar her zaman aklınızın bir köşesinde bulunmalıdır.

Çocuğun cinsel istismarı sadece çocuğu ve aileyi etkileyen bir kavram değildir. Çocuklar toplumun gelecekleridir ve bu tarz durumlar tüm toplumun sağlığını etkilemektedir. Genelde çocuğa cinsel istismar aile içerisinden çok yakınen tanınan ve güvenilen birisi olabildiğinden ailelelerin bu konuda çok daha hassas olması gerekmektedir.

Bugün dünyada her 100 çocuktan 20 tanesi cinsel istismara uğramakta, Türkiye’de ise belirtilen rakamlar göz önüne alındığında her 100 çocuktan 15’i cinsel ve fiziksel istismara uğramaktadır. Özellikle toplumun muhafazakar kesimlerinin aile içerisinde olayı örtbas ettiği düşünüldüğünde bu oran çocuğun istismarı konusunda bir kez daha sınıfta kaldığımızın göstergesidir.

Bugün gelişen teknolojik imkanlar maalesef ki bu konuda suç işlemeye meyilli insanlar tarafından kullanılmakta ve internet üzerinden istismar da yaygınlaşmaktadır. Anne ve babalara bu konuda düşen görev ise çocukların internet ve telefonla kontrollerini sağlamak ve olası üzücü durumların önüne geçmeye çalışmaktır.

çocuk istismarı pdf makaleler
çocuk istismarı pdf makaleler

Çocuk istismarı ile ilgili PDF makaleler

Bugün pek çok akademik pdf makalelerde çocuk istismarı ile ilgili yazılar bulmak mümkün. Çocuk istismarı yazılarından bazılarını ben sizler için araştırdım ve link olarak ekliyorum.

Çocuğun cinsel istismarı pdf yazı ve makaleleri google üzerinden kısa bir araştırma ile bulmak mümkün. Bunlar sadece benim gözüme çarpanlar. Bu konuda siz de bulduğunuz değerli araştırma yazılarını yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda Cinsel istismarı önleme yolları, cinsel istismara uğrayan çocukların psikolojileri ve cinsel istismarda tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bizi takip edin!

 

 

 

 

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

  Bir cevap yazın