İçeriğe geç

Dunn Dunn öğrenme stilleri nelerdir?

Dunn Dunn öğrenme stilleri, çocuğun becerileri ve yatkınlığına göre dizayn edilmiş bir eğitim sistemidir. Çoğu kez farklı eğitim modelleri ile karıştırılmaktadır. Bunun sebebi, diğer sistemler gibi yetenek ve ilgi odağına göre bir eğitim programının oluşturulmasıdır. Peki, kendi içinde sadece ve yalın bir içeriği olan, ve öğrettikleriyle çocuğun karakterinin gelişiminde önemli rol oynayan dunn dunn eğitim stili nedir?

Son yılların en etkili eğitim metodu olan Montessori eğitimi‘ni yazdık.

Dunn Dunn öğrenme stilleri nedir?

dunn dunn öğrenme stilleri
dunn dunn öğrenme stilleri

Aslen doktor olan Rita ve Kenneth çiftinin bir buluşu olarak bilinir. Bu yöntem sayesinde çocuğun yeteneklerine göre eğitilme şansı doğmuş olur. 1967 yılında ortaya atılan bu yöntem görsel, işitsel ve dokunsal öğrenme stili olarak 3 farklı öğrenme stiline ayrılır.

Dunn Dunn Görsel Öğrenme Stili

Okuyarak, görerek, gözlem yaparak ve bu verileri karşılaştırıp harmanlayarak yapılan bir öğrenme şeklidir. Bu tarz öğrenmeyi benimsemiş kişilerin bazı tipik özellikleri vardır. Düşünürken yukarı bakmak, düzenli ve tertipli olmak, dağınık ortamda rahat edememek ve şık giyinmeye özen göstermek bunlardan bazılarıdır. Hemen her kişide bu özellikleri görebilirsiniz.
Eğitimler sırasında not almak, aldığı notları ve konuları özetleyerek çalışmak, notların altını çizmek ya da üstünden renkli kalemle geçmek ve şema ve şekil çalışmalarına yatkın olmak bu tarz öğrenme stiline örnek gösterilebilir.

Dunn Dunn İşitsel Öğrenme Stili

Bu öğrenme stilini benimseyenler iletişim kurmaya özen gösterirler. Konuşmak dinlemek ve tartışmak onların daima öncelikli tercihidir. Her zaman göz teması kurmaya ve karşıdakini dinlediğini ifade etmeye gayret ederler. Müzik kulakları gelişmiştir ve enstrüman kullanmaya yatkınlıkları fazladır. İşitsel yatkınlığı fazla olanlar birlikte çalışmaktan hoşlanırlar ve daima sohbet edip tartışma taraftarıdırlar. Bu sayede öğrendikleri pekişmektedir. Ayrıca, ses kaydederek tekrar dinlemek ve müzik eşliğinde çalışmak en belirgin özellikleridir. Önem verdikleri bölümleri tekrar ve sesli okuyarak çalışırlar.

Dunn Dunn Kinestetik (dokunsal) Öğrenme Stili

Temas ve tekrar her şeyden öncedir. Öğrendiklerini tekrar uygulayarak pekiştirirler. Deney yaparak öğrenme, uygulayarak ve uygulananı tekrara ederek öğrenmek başlıca özellikleri arasındadır. En belirgin özellikleri, hiperaktivite derecesinde hareketli olmalarıdır. Daima bir şeylerle uğraşı içindedirler. Bu tür öğrencilere uzman eğitmenler masa başında ve sakin bir ortamda eğitim vermek yerine, daha serbest ve aktif olabilecekleri alanlarda eğitim verirler. Bu bağlamda aldıkları eğitimle çok büyük gelişmeler sağlayabilirler.

Dunn dunn eğitim sisteminde genel itibariyle zekâ oyunları ve beceriye bağlı mekanik oyuncaklar tavsiye edilir. Bunun sebebi, bu oyuncakların çocukların zihinsel ve ruhsal gelişimine olumlu etki etmesidir. Her ne kadar teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar destekli oyunlar çoğalıp tercih edilse de, interaktif oyunların daima önde tutulması gerekmektedir.

Sonuç oarak çocuğun kişisel ve zihinsel becerisine göre eğitim alması önemidir.ilgi alanına ve becerilerine göre eğitim alan çocuklar, bunun faydasını yaşam boyu görmektedir. Dunn dunn eğitim stili, tek düze ve verimden uzak eğitim anlayışına göre çok daha faydalı ve çocuğun karakterine kadar etki edebilecek bir yapıdadır.

[Toplam:1    Ortalama:3/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın