İçeriğe geç

2 – 3 yaş telefon bağımlılığı – Çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Pek çok anne baba çocuğun telefon bağımlılığı olduğundan, tamamen tablet bağımlısı bir çocuk yetiştirmek üzere. Hal böyleyken çocuğumu telefondan nasıl uzaklaştırabilirim diyenlerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Bu yazımızda cep telefonu ve tabletin çocuklara ve bebeklere zararlarını yazalım dedik.

Malum günümüzde iletişim teknolojileri kendini %500 vme ile geliştiriyor. Teknoloji insanların avuç içlerine kadar girmişken, bebekler ve çocuklarda teknoloji bağımlılığı da had safhada. Çok erken tanışıyorlar telefon ve tabletle. Birşeylerle ilgilensin diye bebeklerin ve çocukların önüne sürülen akıllı cihazlar akıllı da bunları izleyen çocuklar hayatları boyunca akıllı kalabilecek mi?

çocuklarda telefon bağımlılığı
çocuklarda telefon bağımlılığı

Bebeklerde ve çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Bugün youtube’da sadece çocuklar için video hazırlayan youtuberlar var. ( O ne demekse artık!) 1-2-3 yaş bebek ve çocuklar için rengarenk yüksek çözünürlüklü ama saçma sapan videolar hazırlayan, çocukların sadece dikkatini ve algısını o renklere ve seslere vererek en az 20 video izlediği saçma sapan hepimizin ( bebeği olanlar) üye olduğu kanallar. Ve inanır mısınız milyonlarca kez o saçma video çıkıyor. Çocuklar telefon veya tabletten izlerken dokunup sürekli üye oldukları için de yine yüzbinlerce takipçi sayısı ile ayda 100.000 üzerinde kazanç sağlayanlar var.

Yaptıkları sadece kendi çocuklarını saçma sapan oyunlarla videoya çekip, yada çocukların en sevdikleri çizgi film karakterlerinden oyuncaklar alıp saçma bir çocuk şivesi ile konuşmaya çalışmaktan başka bir şey değil. Belki evet çocuk zaman geçiriyor ama tehlikenin farkında mıyız? Teknolojinin; tablet, telefon ve bilgisayarların çocuklara zararları neler? Gerçekten sadece zaman mı geçiriyorlar yoksa hem zihinsel hem de bedensel olarak köreltiliyorlar mı? Bebeklerde ve çocuklarda teknoloji bağımlılığı var mıdır? Varsa bundan kurtulma yolları nelerdir? Teknoloji bağımlılığı nasıl önlenir?

çocuklarda aşırı telefon kullanma
çocuklarda aşırı telefon kullanma

Çocugun telefon bağımlılığı nasıl çözülür?

Şimdi sizlere bir liste sunacağım. Cevaplarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

  • Çocuğunuza bir telefon, tablet sınırlaması getirdiniz mi? Belli bir saati var mı?
  • Bu zaman bittikten sonra cihazı elinden aldığınızda hırçınlaşıyor mu?
  • Günde 30-45 dakikadan fazla mı zaman geçiriyor?
  • Başka oyunlara, oyuncaklarına, arkadaşlarına ilgisi kaldı mı?
  • Gizli kuytu köşelere telefon tablet kaçırıp orada izleme oynama özelliği var mı?
  • Her elinden almanız gerektiğinde kavga edip sinir krizleri mi geçiriyorsunuz?
  • Tabletle oynamak onu parka gitmekten, arkadaşları ile oynamaktan alıkoyuyor mu?
  • Aklı hep tablette, başka bir konuda konuşmak, başka bir şeyle ilgilenmek dahi istemiyor mu?

Eğer yukarıdaki sorulardan yarısından fazlası evet ise sizin için tehlike çanları çalıyor demektir. İvedi bir şekilde cep telefonu bağımlılığından kurtulmanın yollarını araştırmaya ve uygulamaya başlamalısınız. Çünkü telefonun zararları sadece gözlere veya bilişsel özellikleri değil radyasyonun da bebeklere zararlarını  içeriyor.

Telefon, tablet oynamanın zararları nelerdir?

Size ilginç bir istatistik vererek konuya başlamak istedim. Hollanda‘da yapılan araştırmalara göre son 3 yıl içerisinde sırt ve boyun şikayetleri 8-18 yaş arasında %40 arttı.  Yine farklı bir araştırmanın sonucuna göre günümüzün en büyük artış gösteren sorunları arasında sırt ve boyun şikayetleri olarak açıklandı. Aslında uzmanlar bir şeye işaret etmiyor, direk gözümüzün içine sokuyor. Gizli bir tehlike! Biz gözleri bozulur, zihinleri yorulur, derslerine zaman ayıramaz diye korkarken asıl kendini gösteren tehlike çocuklarımızın sırt ve omurgalarındaki tıbbı sorunlar.

Boyunda, bileklerde, sırt ve göz rahatsızlıkları sebebi ile en çok hastaneye başvuran yaş grubu kaçtır desem ne derdiniz? Yoo yo. Yaşlı grup değil. Tam olarak 5-9 yaş aralığı. Çocukların ve bebeklerin uzun süre elinde telefon veya tabletle dururken edindikleri pozisyonlar; boyun fıtığı ve kamburluğun artış göstermesinde en büyük etken. Ayrıca daha büyük yaş gruplarında mesajlaşma uygulamalarının kullanımından kaynaklı parmak ve el ağrıları şikayetleri de çok fazla artış gösterenler arasında.

Gent Üniversitesi’nden Profesör Barbara Cagnie, akıllı telefon ve tabletle sürekli öne eğilme sonucu boyun kasları ve eklemlerin ciddi hasar gördüğünün altını çiziyor.

 

Çocuğum telefonla çok oynuyor?

Engel olmanın tedavi ettirmeye çalışmaktan hem daha kesin hemde daha etkin bir yöntem olduğu aşikar. Çocuğum telefonla çok oynuyor diyen her veliye nacizane tavsiyemiz engel olun. Bebeklerde telefon kullanımını azaltmak için; ilgisini başka yöne kaydırmaya çalışın. Eğer yaş grubu biraz yüksek ise onunla bu konuyu konuşup karara bağlayın diyeceğim ama başarılı olanların sayısı bir elin parmağını geçmeyecek. Bu yüzden diyorum ki engel olun!

teknoloji bağımlılığından kurtulmanın yolları
teknoloji bağımlılığından kurtulmanın yolları

Tablet, telefon bağımlılığından kurtulmak

72 saat kuralı uygulayın! Evdeki tüm telefon, tablet, pc, oyun konsolu gibi elektronik eşyaları kaldırın. 3 gün evde tüm aile teknolojiden mahrum bir ortamda birbirinizle zaman geçirin! Çocuklarınızla hayallerini konuşun mesela ve bunu mutlaka yapın. Emin olun hem size hemde onlara çok iyi gelecektir. Sorunun kesim çözümü demiyorum ama teknolojiden muaf 3 aile günü çocuklarımızı tanımanın en etkili yolu. Eğer hoşlarına giderse devamlı hale getirin.

Daha sonra elektronik eşyaların kullanımı, ödev vb konularda kesin anlaşmalar yapın. O ödevini yaparken sizin telefon ile sosyal medyada gezmeniz başarı oranını %100 düşürecektir. Bu yüzden siz de onun yanında kitap gazete dergi okuyarak zaman geçirin.

Kesin anlaşmalar uymak kaydıyla belirli bir zaman dilimi söyleyin. Günde 45 dakika uygun mesela ilkokul düzeyinde. onun dışında kesinlikle ulaşmasına engel olun, takip edin. Huzursuzluk yaparsa evde yapılacak montessori etkinlikleri var Ona göz atın!

Teknolojiyi dersleri için kullanmayı öğretin; bugün pek çok ders kitabındaki ödevler kısa bir google araması ile yapılabiliyor. Özellikle türkçe ve sosyal bilimler, fen bilimleri, trafik gibi derslerin ödevleri tamamen tek tıklama ile ulaşılacak düzeyde. İlk başta sizin kontrolünüzle bu adıma başlayın. İnandığınız an ders zamanları da ödevleri kontrol etmek amacıyla serbest bırakabilirsiniz. Ayrıca pek çok eğitici öğretici uygulama da mevcut. Onları da araştırabilirsiniz.

Yazımıza burada son verirken bu konuda siz değerli velilerimizinde tecrübelerini ve sıkıntılarını dinlemek isteriz. Lütfen yorum formundan bize yazın!

 

 

 

 

 

 

[Toplam:5    Ortalama:3.2/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın