İçeriğe geç

Eğitici Oyunlar 1-2 yaş zeka geliştirici oyunlar

Eğitici oyunlar; çocuklar üzerinde hem zeka geliştirici hem de sosyal iletişimi kuvvetlendirici bir etkiye sahiptir. Bu kapsamlı içeriğimizde hem okul öncesi ( 2-3-4-5-6 yaş) hemde ilkokul sınıflarına (1. 2. 3. 4. sınıf) zeka oyunlarını  listeleyeceğiz. Çocuklar ve büyükler içinde zeka oyunları cabası!

Oyunun çocuk gelişimindeki önemine oyun terapisi nedir, örnekleri nelerdir?  başlıklı yazımızda değinmiştik. Kısaca ifade etmek gerekirse; nasıl ki beyaz perde de oyuncular kendi rollerini seyirciye sunuyor, oyun da tam olarak çocukların kendilerini ifade etme, kendisini anlatma sanatıdır. Tabiri caizse oyun sanatı çocukların kendilerini sergiledikleri bir beyaz perdedir.

Sadece kendilerini sergiledikleri bir sahne olmasının ötesinde eğer anlamlı ve eğitici oyunlar seçilirse; zeka geliştirici ve sosyal hayata adapte olmasına yardımcı olması da bir diğer artısıdır oyunların. Eğitici çocuk oyunları; özellikle de hafıza oyunları sayesinde çocuğunuzdaki gelişime hayran kalabilirsiniz.

1-2 yaş zeka geliştirici eğitici oyunlar
1-2 yaş zeka geliştirici eğitici oyunlar

Öncelikle yapmanız gereken çocuğu uyutmak, kendinize bir kahve almak ve arkanıza yaslanıp içeriğimize hızlıca göz atmanızdır. Durun meraklanmayın! Her yaşa göre zeka oyunlarından bahsedeceğiz. Uzun bir liste olacak. Şimdi kemerlerinizi sıkıca bağlayın ve içeriğimize dalış yapın!

1-2 yaş zeka geliştirici eğitici oyunlar

Okul öncesi grubu sitemizin açılışından bu yana hedef kategorimiz olmuştur. Kendim sınıf öğretmeni olmama rağmen montessori eğitimi ve  anne bebek kategorisine daha çok özen göstermiş ve araştırmalarımı bu yönde tamamlamışımdır. İnsan karakterinin neredeyse tamamının oturduğu 0-6 yaş dönemi benim içinde diğer akademisyenler içinde ayrı bir önem taşımaktadır. Bu yüzdendir ki; bu yaşlarda eğitimsel anlamda yapılacak küçük yanlışların ileride önü çelinemeyecek yanlışlara dönüşmesi muhtemeldir.

Okul öncesi eğitici oyunlar listemize yaş gruplarına göre başlamak en sağlıklısı diye düşünüyorum. 2, 3, 4, 5 ve 6 yaş grubu ile çalışan arkadaşlar ve anne babalar için muazzam bir kaynak sunacağız! Şimdiden kağıt kalemi çıkarıp not almaya başlayın! Ya da siz en iyisi surupnet i sık kullanılanlara ekleyin!

1 yaş zeka geliştirici eğitsel oyuncaklar

1 yaşında bebekler için zeka geliştiren çok fazla oyun yada oyuncak bulunmasa da gerek renkleri gerekse şekilleri ile çocukların dikkatini çekmeyi başaran oyunlar var. Bunlardan bazıları;

Zeka Küpleri 1 yaş eğitici oyuncaklar

1 yaş zeka geliştirici oyunlar zeka küpü
1 yaş zeka geliştirici oyunlar zeka küpü

 

1 yaş grubu için en iyi zeka oyunlarından birisidir zeka küpleri. Özellikle birebir eşleştirme şekillerin farkına varılması ve renk kavramının oturması açısından çocukların keyifle oynadıkları oyuncakların başında gelir. İlk aşama da 3-4 şekilli zeka küplerinin tercih edilmesi çocukların zorlanmadan çalışabilmeleri ve keyif almaları için idealdir.

Üst üste bloklar

1 yaş eğitici oyunlar bloklar
1 yaş eğitici oyunlar bloklar

 

Genelde çember şeklinde olan bu blokların farklı şekilleri de mevcut olsa da asıl amaç çocuklarda büyüklük, küçüklük kavramının oturmasıdır. El ve göz kordinasyonun yanı sıra psikomotor becerileri de geliştirmeyi amaçlar.

Ahşap Küp Puzzle

1 yaş zeka oyunları

 

1 yaş çocuklar için puzzle seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur 4-6 parçadan oluşmasıdır. Puzzle tamamlama oyunları zeka gelişimini destekleyen en önemli oyuncaklar arasında yer almaktadır. Oyuncak seçiminde ahşap tercih edilmesi montessori eğitimi için de büyük önem taşımaktadır.

2-3 yaş çocuklar için zeka oyunları

2-3 yaş grubu bebekler için zeka geliştirici oyunlar dendiği zaman 1 yaşa göre seçeneğiniz epey artmaktadır. 2 yaş eğitici oyunlar ile 3 yaş zeka geliştirici oyuncaklar yardımıyla çocuğunuzun zeka gelişimini destekleyebilirsiniz. Özellikle çocuğun yürümeye başlaması ve hareketlenmesi bu seçeneğin artmasında yardımcı olmaktadır. Dil gelişimi ile birlikte psikomotor becerilerin de gelişimi desteklenmeli ve montessori felsefesine uygun şekilde etkinlikler düzenlenmelidir.

2-3 yaş grubu için evde yapılacak montessori etkinlikleri nelerdir yazımızda detaylıca bahsetmiştik. İlgilenenler yeni bir sayfada açıp göz gezdirebilir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Tarih:Çocuk Gelişimi ve Eğitimi

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın