İçeriğe geç

Çoçuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilir? 3 günde çiş!

Önce siz hazır mısınız? Aynı zamanda çocuk ve çevrede hazır olmalı. Çocuklarda tuvalet eğitimi zor ve sabır gerektiren bir süreçtir. Nasıl verilir sorusuna cevap olarak; çocuk ilk temel eğitimi almaktadır. Bedenini ve zihnini aynı anda kontrol etmelidir.

Çocuğa tuvalet eğitimi ne zaman verilmelidir?

Tuvalet eğitimi yaşı kaçtır?

çocuklarda tuvalet eğitimi
çocuklarda tuvalet eğitimi

Çocuk 2 yaşında bir ay alınca gibi bir zaman vermek tabi ki saçma. Davranışta, öğrenme de bireysel farklılıklar vardır. Öncelikle çocuğun tuvalet eğitimi alabilmesi için zihinsel ve bedensel olgunluğa erişmiş olmalı. Tuvaletini tutabilmesi için kas kontrolünü sağlayabilmeli ve farkında olmalıdır. Eğer çocuk bu olgunluğa erişmeden önce ya da çok sonra yapılmaya çalışılırsa çocuğu bunalıma iteriz, psikolojisi bile bozulabilir. Bu olgunluğa erişmesi de genel olarak 1,5-2,5 yaş arasını kapsar. Çocuğunuz iki saat kuru kalabiliyor, altı kirlendiğinde rahatsız oluyor ve öncesinde de bunun sözel ve bedensel işaretlerini( yüz, mimik, duruş) verebiliyor, ara ara öğlen uykularından kuru kalkmaya başladıysa tuvalet eğitimi için hazırdır.

çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır
çocuğa tuvalet alışkanlığı nasıl kazandırılır

Tuvalet eğitimine nasıl başlanmalı?

Tamam çocuktaki gerekli zihinsel ve bedensel alt yapı sağlandı. Ama yeterli mi? Cevabı az çok tahmin ettiniz. Tabi ki değil. Annenin ve çevreninde buna hazır olması gerekir. Tuvalet eğitimi kulağa kolay gibi gelse de aslında zor bir süreçtir. ‘’Amaaan hocam sizde! Alırsın bezi salarsın çocuğu, bir iki evin kör noktalarına yapsa da zamanla haber verir ‘’değil.

Bebeklerde Tuvalet eğitimi nasıl verilmeli?

tuvalet eğitimi kaç yaşında başlamalı
tuvalet eğitimi kaç yaşında başlamalı

Anne bu eğitime başlamadan önce kesin kararlı olmalıdır. Çocuk tuvaletini haber vermiyor, altını ıslatıyor diye tekrar bez bağlanmamalı. Eeeğğk kaka mı yaptın? Çişine pis, kötü gibi ifadeler kullanmanız çocuğu korkuya düşürür. ( Bir yakınımdan duymuştum çocuk her tuvaletini yaptığında çığlık çığlığa ağlıyormuş korkudan. Kimse çocuğunu o duruma düşürmek istemez sanırım.)Çok titiz annelerde sorun daha da artmakta. Etrafa tuvaletini yapan çocuğu gören anne kısa çaplı sinir krizi geçirebilir. Anne öfkesine hakim olmalı, çocuğu azarlamamalı aksi takdirde çocukta gelecekteki yaşantısını etkileyecek kalıcı uyum ve davranış bozuklukları oluşabilir.

Gece tuvalet eğitimi nasıl verilmeli?

tuvalet eğitimi nasıl olmalı
tuvalet eğitimi nasıl olmalı

 

 1.     O yaşlarda oyun döneminde olan çocuğa en iyi eğitimde bu yöntemle verilir. Klozet üzerine oturtulan merdivenli bir çocuk klozeti alın. Onun birkaç gün onunla evde oynamasına izin verin.
 2.     Onunla konuşun. Ona büyüdüğünü, bezini çıkaracağınızı, abisi ablası gibi tuvaleti kullanacağını anlatın. Diğer aile bireyleri de destek olmalı.
 3.     Gece gündüz bezi tek aşama da çıkarın. Geceleri asla bezlemeyin. Gece bezlemek çocuğa gece altını ıslatabilirsin mesajı verir. Bu yaklaşımla gündüz de tuvalet alışkanlığı kazanması zorlaşır.
 4.     Onunla birlikte tuvalete gidin yanında bekleyin. Süreci tekrar anlatın. 1,5-2 saatte bir onu tuvalete götürün. Özellikle beslenmeden sonra. Onu ödüllendirin doğru davranışı yaptığında.
 5.     Gündüz tuvalette beş dk.  dan fazla durmayın, yapmadıysa ‘’ daha gelmemiş demek ki!’’ diyerek tuvaletten çıkın. Gece yattıktan bir saat sonra muhakkak kaldırın. Uykusu bölünmez tekrar uykuya dalacaktır.
 6.     Kendini rahat hissettiğinde sizi bırakacak, tuvalete tek gidecektir.
 7.     Unutmayın sabır ve zamana ihtiyacınız var. 6-8 ay civarında kalıcı olarak davranışı gerçekleştirecektir.
 8.     Beş yaşına kadar bu alışkanlığı kazanamamışsa muhakkak klinik destek alınmalı.

Çocuğa tuvalet alışkanlığını nasıl kazandırabilirim sorusu pek çok annenin ortak sorunu olsa gerek. Sizde bu konudaki tecrübelerinizi yorum bölümünü kullanarak bize yazar mısınız?

[Toplam:6    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Anne bebek

2 Yorum

 1. Beyaz Beyaz

  1.5 yaşında kızım var. Çevremdeki insanlar biraz erken olduğunu söylüyor. Siz ne düşünürsünüz çok mu erken tuvalet eğitimi için?

 2. Melike Melike

  Tuvalet eğitiminde önemli olan çocuğun yaşından ziyade davranışlarıdır. Bazı çocuklar 1.5 2 yaşında bu eğitime hazır olduklarını hissettirirken bazılarında bu yaş 3 e kadar çıkmaktadır. Dikkat edilmesi gereken nokta çocuk tuvaleti geldiği zaman sıkılıyor rahatsız oluyor mu? Size bunu hissettirebiliyor mu? Ve altı sık sık kuru kalmaya başladı mı? Eğer bunlar tamamsa bi deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın