İçeriğe geç

Prematüre bebek nedir? Özellikleri ve gelişimi ile prematüre doğum

Prematüre bebek nedir? Özellikleri nelerdir?

Prematüre bebek, normal zamanından erken doğan bebekler için kullanılan bir tabirdir. Normal bir gebelik evresi 38 hafta ile 42 hafta arasında sürer. Bu süreden önce sonlanan gebelik prematüre doğum olarak nitelendirilir. Standart doğum süresi toplumda 9 ay 10 gün olarak tabir edilen 40 haftalık süreç olarak bilinir. Bu 40 haftalık süreç postkonsepsiyonel yaş olarak ifade edilir.

prematüre bebek nedir
prematüre bebek nedir

Bu yapıya göre, 30. haftada doğan bir bebeğin 10 hafta erken doğduğu kanısına varılmaktadır. Bu hesaplama kilo takibi için önemlidir. Kilo takibinde en önemli unsur zamanı düzeltilmiş yaşlardır. Normal gebelik süresi 40 hafta kabul edilerek, bebeğin doğum haftası ile 40 hafta arasındaki fark, bebeğin takvim yaşından çıkarılarak düzeltilmiş yaş bulunur. Bu mantığa göre 32 haftalıkken doğan bir bebek normalden 8 hafta erken doğmuş demektir. Bu durumdan daha zayıf ve sağlıksız olan bir bebek tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyuyor demektir.

Bu bebek dünyaya gelip 4 aylık olduğunda, 2 aylık bir bebeğin sağlığında olması yeterlidir. Bu durumun dengelenmesi yaklaşık 2 yıl içinde gerçekleşmektedir. Obezitenin ilk adımları ilk aylardan itibaren atılmaktadır. Bu dönemde bebeğin günde 40 ile 60 gram arasında değerlerde kilo alması beklenir. Bunun fazlası da azı da sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. 2000 gramın altında doğan bebekler için daha hassas bit tedavi programı uygulanır. Bu durum, zamanında doğduğu halde zayıf ve güçsüz bebekler için de geçerlidir.

Prematüre bebeklerin özellikleri nelerdir?

prematüre bebek özellikleri
prematüre bebek özellikleri

Prematüre bebekler vaktinden önce dünyaya gelmiş bebeklerdir. Bu bebekleri normal bebeklerden farklı kılan şey, normal süreden daha erken doğdukları için, uzuv kuvvet gelişmişlikleri daha zayıftır. Derecesi ne olursa olsun muhakkak doktor gözetiminde bulunmak zorundadırlar. Prematüre bebeklerin farlılıkları doğum zamanına göre değişmektedir.

Bazı bebekler normal doğum zamanına yakın doğdukları için sadece sınırda prematüre olarak adlandırılır. Bu bebekler kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra taburcu edilip sağlam bir yeni doğan bebek gibi izlenebilirler. Bazı bebekler de ileri derece prematüre olarak nitelendirilirler. Bu bebeklerin hastanede kalış süreleri uzun olabilmektedir.

prematüre bebek gelişimi
prematüre bebek gelişimi

Prematüre bebek kaç haftalık doğar? Prematüre doğum haftaları

Bebeğin göreceği tedavileri saptamak için öncelikli olarak hangi seviye prematüre olduğunu bilmek gerekmektedir. Bu bağlamda; 24–31 hafta: ileri derece prematüre, 32- 35 hafta: orta derece prematüre ve 36- 37 hafta: sınırda prematüre olarak nitelendirilir. Bunun yanında, doğum tartısına göre de bir sınıflandırma yapılmaktadır. Buna göre; Bebeğin doğumda 2500 gramdan az olması Düşük Doğum Ağırlığı, Bebeğin doğumda 1500 gramdan az olması Çok Düşük Doğum Ağırlığı ve Bebeğin doğumda 1000 gr.dan az olması İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı olarak nitelendirilir.

Prematüre doğumun nedenleri nelerdir?

Prematüre doğumun kendi içinde birçok nedeni olabilir. Bu nedenler bebek, plasenta ve rahim kaynaklı oluşabilmektedir. Her neden kendi içinde de gruplandırılmaktadır.

Bebekten kaynaklanan prematüre doğum sebepleri

Çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça erken doğum riski de artar. Bunun yanında down sendromu ve buna benzer bebek anomalileri de erken doğuma neden olabilmektedir.

Plasentadan dolayı prematüre doğum

Plasentanın yapısal bir bozukluğa sahip olması erken doğuma sebebiyet verebilir. Bu bozuklukların dışında prematüre bebek doğumuna neden olan iki patolojik durum söz konusudur. Bunlar plasenta dekolmanı ve plasenta previa olarak adlandırılır.
Plasenta dekolmanı: Rahim iç yüzüne yapışmış plasentanın ayrışmasıyla erken doğun meydana gelir.
Plasenta previa: Rahmin alt kısımlarına yerleşen plasenta gebeliğin ilerleyen haftalarında rahmi gerer ve erken doğumu tetikleyebilir.

Anneden kaynaklı prematüre doğum sebepleri

Annenin gebelik sırasında alkol, sigara, uyuşturucu vs gibi zararlı maddeler kullanması, beslenme bozukluğu yaşaması, aşırı yorgunluk ve stres prematüre doğuma neden olabilmektedir.
Anne yaşı: 18 yaş öncesi ile 35 yaş üstü gebelikler prematüre doğum için riskli sınırlardır.
Sık doğum: İki gebelik arasındaki sürenin 2 seneden kısa olması, prematüre doğum olasılığı artırır.
Annede kronik hastalıklar: Akciğer, karaciğer, böbrek ve kalbe ait kronik hastalıklar prematüre doğuma yol açabilmektedir.
Tansiyon: Annede var olan hipertansiyon, kan dolaşımından beslenen bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olarak erken doğum gerçekleşebilir. Annede bulunan hipertansiyon, bebeğin kilo alımı da olumsuz etkiler.
Enfeksiyonlar: Annedeki her tür enfeksiyon durumu ve erken doğuma neden olabilir.
Genital nedenler: Rahimin küçük olması, rahim tümörü gibi rahime ait yapısal bozukluklar ve rahim boynunda yumuşama ve gevşeme sonucu rahmin fetüsü taşıyamaması sonrasında erken doğum gerçekleşebilir.

Bir sonraki yazımızda Prematüre Bebeklerin Gelişim Dönemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler‘i işleyeceğiz. Bizi takipte kalın!

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın