İçeriğe geç

perinatoloji muayenesi nasıl olur? Neler yapılır?

Perinataloji Nedir?

Perinataloji, kalıtsal ve bulaşıcı hastalık, rahimde var olan sağlık sorunları ve bunun gibi doğumu riske edebilecek sorunlara sahip anne adaylarının, doğum öncesinin tamamını ve doğum sonrasının ilk dört haftalık sürecini içine alan dönemin tıbbi gözlem ve müdahalesini yapan dardır. Halk arasında yüksek riskli gebelik olarak da bilinir. Perinataloji riskli hamilelikleri yakından takip eder. Hamilelik sırasında ortaya çıkan sorunlar ve ilk bir aylık süreçte oluşabilecek anomaliler da bu alan kapsamında değerlendirilir. Bu sürece hastanelerin jinekoloji ve onkoloji bölümleri bakmaktadır.

yüksek riskli gebelik perinatoloji nedir
yüksek riskli gebelik perinatoloji nedir

Perinatoloji nelere bakar

Perinataloji uzmanı perinatalog olarak nitelendirilmektedir. Tıp dünyasında yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip olan bu dal, hem gebelikte ortaya çıkan sorunlar hem de annenin sahip olduğu hastalıkların bebek sağlığına etkileri üzerinde yoğunlaşmaktadır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan sorunların başında, çocukta gözlemlenen gelişim gerilikleri gelmektedir. Bu sorunlar uzuvlarda görülen gelişim sorunları, zihinsel gelişmiş sorunları ve biyolojik gelişmiş sorunları olarak sıralamaktadır. Bununla birlikte birden fazla bebeğe hamile kalmış anneler, daha önce düşük yapmış anneler ve zamansız gerçekleşen doğumlar da perinataloji dalının müdahale alanları arasındadır. Bu şekliyle perinataloglar, doğacak çocuk ile birlikte annenin de doktoru olarak nitelendirilebilir.

Yüksek riskli gebelik kriterleri

Yüksek riskli gebelik oluşumu içerden olabildiği gibi dışardan da bazı etkilere maruz kalabilir. Anne adayının aşırı korkması, kaza, düşme gibi ciddi sarsıntılar geçirmesi, kolesterol ve şeker seviyelerinin sık sık ve şiddetli ölçüde değişmesi gibi durumlar, normal seyrinde devam eden gebeliği yüksek riskli gebelik haline getirebilir. Ayrıca annenin kullandığı alkol, sigara ve uyarıcılar gibi zararlı maddeler, doktor tavsiyesi dışında kullanılan yüksek doz ihtiva eden ilaçlar, aşırı stres, depresyon ve bunlara bağlı ataklar, gebeliğin serinin değişmesine sebebiyet verebilir.

Perinatoloji muayenesi nasıl olur?

Yüksek risk gebelik önlenebilir bir durumdur. Evlilik öncesi çiftlerin hücresel uyumlarını ortaya koymak amacıyla bir dizi test sonuçları istenmektedir. Bu sayede bireylerin ilerleyen zamanlarda bebek sahibi olmak istediklerinde belirli risklerin var olup olmadığı gözlemlenebilir. Şayet ileri derecede riskli bir hamilelik ihtimali söz konusuysa eşler ya da eş adayları bilgilendirilir ve o yönde bir yol haritası çizilmiş olur.

Ülkemizde çok yaygın olmamakla birlikte gebelik ve gebelik öncesi testler yapılmaktadır. Bu testler ileride yaşanabilecek sorunların önemli ölçüde önüne geçmektedir. Anne baba adaylarından herhangi birinde kalıtsal bir hastalık ya da bebek sağlığını direkt olarak etkileyecek bir durum ihtimali var ise ya çiftin çocuk sahibi isteğinden vazgeçmeli, ya da anne adayı hamile kalırsa perinatolog kontrolünde süreç titizlikle incelenmelidir.

Perinatoloji testi nasıl yapılır?

Yüksek risk gebelik sorununun ortaya çıkmasındaki bir diğer etken de anne adaylarının yaşıdır. 35 yaş üstü görülen gebelikler daha genç yaşta oluşan gebeliklere göre daha fazla risk taşımaktadır. Bu hastaların hamileliğin ilk evresinden itibaren yoğun gözetim altında tutulması gerekmektedir. Aksi halde şayet riskli gebelik durumu ortaya çıkar ve bu ileri bir safhada fark edilirse bir çözüm bulmak zorlaşabilir. Ayrıca bu durum annenin sağlığını da ciddi oranda tehlike altına alabilir.

Sonuç olarak perinatoloji, hamilelik sürecinde ve sonrasında yer alan kısa bir süre dünyaya gelen bebeğin ve annenin sağlığını kontrol altında tutmayı hedeflemektedir.

Perinatoloji kaçıncı haftada yapılır?

Ayrıntılı ultrasonlar normal gebeliklerde 1 defaya mahsus olmak üzere 17-18. haftalarda yapılırken perinatoloji hastaları detaylı ultrason için 3-4 hafta devam eden sürelerle doktorlarını ziyaret edebilirler.

 

[Toplam:35    Ortalama:2.9/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın