İçeriğe geç

Wonder weeks; harika haftalar pdf kitap yorumları

Wonder Weeks olarak çocuk gelişiminde yerini alan bebeklerde büyüme atakları nedir? Bu sıçrama ataklarında sizi ne gibi gelişmeler bekliyor? Harika haftalar kitap incelemeleri ve PDF kitap yorumları yazımızda! Hemen kendinize bir kahve alın. Ve keyifli bir yazıya hazır olun!

Wonder weeks (harika haftalar) – Bebeklerde büyüme atakları

wonder weeks büyüme atakları nedir
wonder weeks büyüme atakları nedir

Uzun süren hamilelik dönemi biter ve nihayet bebeğinize kavuşursunuz. Sağlıklı, mutlu ve nur topu gibi bir bebeğiniz olmuştur. Onu sevdiklerinizle birlikte büyütmeye başlarsınız. Fakat bazı zamanlar bebeğinizin anlam veremediğiniz tavırları olduğunu fark edersiniz. Telaşlanırsınız, evham yaparsınız ve ciddi bir hastalığı mı var diye düşünmeye başlarsınız. İşte bu dönemler tıp dünyasında wonder weeks, yani harika haftalar olarak bilinir. Tam karşılığı bebeklerde büyüme atakları olarak ifade edilen wonder weeks, muhteşem adından da anlaşılacağı gibi sıra dışı haftaları betimlemektedir. Bu haftalarda bebekte meydana gelen değişimler çoğu kez farkı durumlara yorulabilmektedir. Özellikle de annenin kurduğu “çocuğuma nazar değdi, oğlumun huyu değişti, kızım çok fazla huysuzlaştı, yemek yemiyor, uyumuyor kesin nazar oldu…” gibi duygular aslında bu haftalarda olan ani değişimlerin bir haberidir.

Büyüme atakları istisnasız her bebekte görülen o anki olağanlığın dışına çıkılması şeklinde yorumlanabilir. Harika haftalar olarak bilinen bu büyüme atakları, çoğu kez annenin “acaba çocuğun neden böyle yapıyor?” sorusunun cevabıdır.

Harika haftalar belirtileri – büyüme atakları PDF

Çocuğun iştahı kesilmiş olabilir ya da bunun tam tersine iştahında büyük bir atış olabilir. Anne babaya sıkı sıkıya yapışma, sebepsiz ağlama nöbetlerine girme, uyku düzensizliği yaşama… gibi durumların hepsi genel itibariyle büyüme ataklarının belirtileri arasındadır. Peki, tüm bu sorunlara ya da zorluklara sebep olan bu “harika haftalar” yani büyüme ataklarının nedenleri nedir?

İlk sebep çok kısa ve öz. Bebeğiniz büyüyor ve gelişiyor. Her her gelişme evresinde de buna tepkisel olarak karşılık veriyor. Bunu bembeyaz bir sayfaya bir resim çizmek gibi düşünün. İlk anda sayfada sadece saf bir beyazlık görürsünüz. Lakin ilk çizgiden sonra sık sık bir şeyler belirgin bir şekilde gelişmeye başlar. İşte bu her çizgi bebeklerde kendini yeni bir süreç olarak göstermektedir. İşte bebeğinizde de bu tür değişiklikler gördüğünüzde aklınıza ilk gelecek şey şu olmalı; O gelişiyor ve değişiyor. Büyüme ataklarının oluşumu en başta beyin gelişimi ile alakalıdır. Beyin geliştikçe beynin komut mekanizması da değişmeye başlar. Tabi bu değişim safhasında kısa süreli bir adaptasyon süreci gerekir. Beynin bu adaptasyon sürecinde tepkisel belirsizlik yaşaması buna bağlıdır. Kısacası tüm bu olağan dışı durumların sebebi beynin büyüme sürecinden kaynaklı geçici olarak tam donanımlı çalışamama olayıdır.

Harika haftalar wonder weeks nasıl hesaplanır?

bebeklerde büyüme atakları haftaları
bebeklerde büyüme atakları haftaları

Atak haftalarının bilinen bir hesabı var. Bu sayede bebeğinizin ne zaman neler yaşayacağını kolaylıkla hesaplayabilir ve duruma hazırlıklı olabilirsiniz. Her atak sonrasında karşınızda adeta yeni bir kişi varmış hissine kapılıyor olabilirsiniz. Çünkü gelişim süreci gözle görülür şekilde ilerliyor. Bebeklerde büyüme atakları dört ana başlıkta değerlendirilir. Bunlar atak dönemi, atak öncesi ve sonrasını kapsayan hafif huysuz dönem, mutlu dönem ve mutlu dönem öncesi ve sonrası nötr dönemdir. Bu dönemler her bebekte aynı hafta ve zaman aralığına denk gelmektedir. Bununla birlikte pek çok kişi bunu hesaplarken çok büyük bir hata yapmaktadır. Biyolojik olarak bebeğin dünyaya geliş tarihi 9 ay 10 günlük bir sürecin sonrasında gerçekleşir. Fakat bazı nedenlerden dolayı bebek dünyaya daha erken ya da geç gelebilmektedir. Bu doğum tarihi gelişen süreci değiştirmez. Örneğin, normalden 10 gün önce dünyaya gelen bir bebeğin her gelişim atağı, doğum tarihinden sonraki süreçte normalin 10 gün sonralarında gerçekleşecektir. Yani sıfır noktası doğum anı değil, hamileliğin 40. haftasının bitişi olarak alınır.

Wonder weeks – Harika Haftalar hangi haftalardır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu sürecin hesaplanması çok önemlidir. Bu süreci anlatırken bebeğin tam 40 haftalık olarak doğduğunu varsaydığımız söylemekte yara var.

İlk duygu değişimi 4. hafta bitimine doğru oluşur. Burada bebek etrafını, özellikle annesinin yüzünü seçebildiği için gülümsemeye başlar. 7. ve 9. hafta arası gaz sancılarının başladığı haftalardır. Çünkü o bölgeye hükmeden kasların kasılma süreci başladığı için bebek o kas nedeniyle rahat gaz çıkaramaz halde olacaktır. Tabi ki ileride bebek bu kaslara da hükmedecektir. 11. ve 12. haftalar arasında malum gaz sıkışmalarından kurtulduğumuz dönemdir. Ve yeni bir keşif söz konusu; kendi sesi. Bu dönem ses kaynaklı ağzı en çok kullanma hissi yaşadığı dönem olacak. Böylece ağzı sulanacak ve hareket etme çabası olacak. 14. ve 19. haftalar arasında ismine tepki vermeye ve elindeki oyuncakları sıkıca tutmaya başladığı dönem. Doyduğunda tepki verebildiği için emzirme sonrasında anneyi uyardığı da görülebilir.

  1. ve 26. haftalar arasında kelime taklitleri başlar. Anneden ayrıldığında ağlama, aksesuarlarla oynama bu dönemde oluşur. 33. hafta ile 37. hafta arasındaysa artık ipler çocuğa geçmek üzere. Sizi oyuna davet edebiliyor, istediği olmadığında ağlayabiliyor, kategorize etme becerisi gelişiyor ve yönlendirme çabasına girebiliyor. 41. hafta ile 46. hafta arasında ayak üzerinde durmaya başlanılan dönemdir. Cisimleri tanımaya da bu evrede başlar. Örneğin kaşık gördüğünde tutulacağını ve amacını bilir vaziyettedir.

  2. ve 54. hafta arasında bebeğinizin yaşını da doldurmasıyla taklit dönemi başlar. Bu fiziksel taklitlerdir. Gezmeyi istediğinde ayakkabı giyme çabaları, bulaşıkların üzerine sünger koyma eylemleri bu dönemin içeriğini oluşturur. Bebek bu dönemde ritüelleri kavramaya başlamıştır. 59. ve 64. haftalar arasında kuralların öğrenilmeye başlandığı ve uyulması gerektiğinin algılandığı dönemdir. Bu durum taklit yeteneği ile de birleşince her şey rayına oturmaya başlıyor. Artık bebek sistemli yaşantıya hazır denilebilir. 70. ve 74. haftalar arasında kişisel ayrımlar kavranmış oluyor. Sen ben ayrımı bu haftada başlıyor. Ayrıca genel sistemlere de alışmaya başlıyor. Etek giyen kişi kadındır. Kravat takan kişi erkektir. gibi ayrımlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Tüm bunların yanında geçirilen atak dönemlerinde ciddi fiziksel farklılıklar da görülebiliyor. Örneğin ayak numaraları bedenleri ve el ayak boyutları hızla büyüyebiliyor. Bu süreç birden ve üç dört günlük sürede oluyor. Sonuç itibariyle harika haftalar olarak bilinen büyüme atakları dönemi, her şeyden önce hazırlıklı olunması ve sabırlı olunması gereken bir dönem silsilesi olarak karşımıza çıkıyor.

Harika haftalar PDF kitap yorumları

Türkçemize harika haftalar olarak çevirdiğimiz wonder weeks konusunda daha çok bilgi almak isteyen ebeveynler için pek çok harika haftalar kitabı mevcut.  Bunlardan birisi de Pegasus yayınevinden çıkan Hetty Van De Rijt, Frans Plooij taradından yazılan ve Türkçe çevirisi Ekin Duru tarafından yapılan Harika Haftalar kitabıdır.

“Bu kitap dünyayı çocukların gözünden görmenize yardımcı olacak. (…) Ebeveyn olsanız da olmasanız da burada anlatılanlardan yararlanmak için hiçbir zaman çok erken ya da çok geç değil.”

-Prof. Dr. Philip J. Runkel, Oregon Üniversitesi-

Harika haftalar kitabı idefix üzerinden almak için: https://goo.gl/knkeMt linkini takip edebilirsiniz.

sıçrama haftaları
sıçrama haftaları

Harika haftalar android playstore uygulamaları

Yine bebeğinizin büyüme ataklarını takip etmek için android ve İOS platformunda çeşitli harika haftalar uygulamaları mevcut. Bu uygulamalar ile bebeğinizin doğum tarihini girerek hangi haftalarda sizi neler bekliyor bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunlardan bazıları; https://goo.gl/Yo9wMn https://goo.gl/BQJRE2 https://goo.gl/m3KPSk

Telefonunuza indirerek çocuğunuzun sıçrama haftalarını takip edebilirsiniz.

[Toplam:7    Ortalama:3.9/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın