Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar yapılabilir?

Hamilelik döneminde cinsel ilişki mümkün müdür?

Cinsel hayat hamilelik süreciyle birlikte birtakım değişim süreci içine girer. Bununla birlikte pek çok bilgi kirliliği de ortaya çıkmakta olup, çiftlerin cinsel yaşamı bundan olumsuz etkilenmekledir. Bilimsel veriler uzmanların tavsiyeleri, hamilelik döneminde cinsel ilişkinin sorun oluşturmadığını gözler önüne sermektedir. Hamile kişilerin düşük yapması ya da anomali sahibi bir çocuk dünyaya getirmeleri, bilgi kirliliğinde görüldüğünün aksine hamilelik döneminde yaşanana cinsel ilişki ile bağlantılı değildir.

hamilelikte cinsel ilişki nasıl olur
hamilelikte cinsel ilişki nasıl olur

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girilmesi bir sorun teşkil etmemekle birlikte, anne adayının ilişki sürecinde salgıladığı endorfin hormonu kan akışını hızlandırdığı için, bebeğin beslenmesini olumlu yönde etkilenir. Rahim ağzı mukod tıkaç adı verilen bir sistemle kapalıdır ve rahim amniyotik sıvı ile çevrelenmiştir. Bu da bebeğin cinsel ilişki sırasında sorun yaşamasına engel olmaktadır. Ancak, daha önce düşük yapılmışsa, çoğul gebelik söz konusu ise, rahim ağzında genişleme ya da kanama gibi sorunlar oluşmuş ise hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşamak sakıncalı bir hal almaktadır.

Doğum koçluğu nedir? – Doğum koçu eğitimi ve sertifikası nasıl alınır?

 

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları resimli örnekler

Hamilelik döneminde cinsel birleşim sağlanırken özen gösterilmesi gereken çok özel bir pozisyon yoktur. Bunun yanında hamile kadının eşinin üstte olmadığı birleşimler tavsiye edilir. Her iki kişinin yan yana olduğu birleşiminler ağırlıkla sorun teşkil etmeyen birleşimler olarak değerlendirilebilir. Cinsel birleşim sırasında anne adayının çok fazla yatar vaziyette kalması, özellikle hamileliğin ileri safhalarında kılcal damarlarda geçici tıkanmaya yol açabilme ihtimali oluşturduğundan dikkatli olunmasında fayda vardır. Bu pozisyon aynı zamanda anne adayının nefes almasında da sorun teşkil edebilir.  Yüz üstü yatış pozisyonu da karın ve doğal olarak rahim bölgesine baskı yaratacağından tavsiye edilmeyen pozisyonlar arasındadır. 36. Hafta sonrasında ise kesin bir şekilde tavsiye edilmeyen pozisyondur.

hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları
hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları

Doğum sonrası depresyon nasıl geçer?

 

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı nasıl değişir?

Hamilelik süreci pek çok açıdan olduğu gibi, cinsel istek duyma yönünden de farklılıkların oluştuğu bir dönemdir. Bu dönemde aşırı cinsel istek oluşabildiği gibi, cinsellikten soğuma, hatta tiksinme söz konusu olabilir. Bu her iki durum da sürecin getirdiği normal durumlar olarak yorumlanabilir.

Hamilelik sürecinde yaşanan mide bulantıları, halsizlikler, hissedilen ağrı ve acılar, kanamalar, göğüs hassasiyetleri ve vücudun süreç içerisinde değişim içinde olması beraberinde cinsel isteksizlik duygusunu getirebilmektedir. Bununla birlikte hamilelik döneminde yaşanan cinselliğin herhangi bir soruna yada düşüğe sebebiyet vereceği düşüncesi de bu isteksizliğe sebep olabilmektedir.

Prematüre bebek nedir? Özellikleri ve gelişimi ile prematüre doğum

Hamilelikte trimester dönemleri

Hamilelik dönemi ortalama olarak 3’er aylık dönemlere ayrılır. Bu dönemlere trimester dönem adı verilir. 1. trimester dönemde vücutta meydana gelen değişimler, beraberinde halsizlik ve kusma gibi durumlara yol açar. Bu bulgular yaşanan cinsel isteksizliğin başlıca sebeplerini oluşturur ve normal bir süreçtir. İlk 3 aydan sonraki dönem 2. trimester dönemidir. Bu dönemde genital bölgeye ve göğüs uçlarına kan akışı artış gösterir. Bu da cinsel istekte normalüstü düzeyde bir artışa sebep olmaktadır. Bu isteğin artmasında, bedenin hamilelik sürecine alışması da büyük rol oynamaktadır. Son 3 aylık süreç ise 3. trimester dönem olarak adlandırılır. Bu dönemde vücudun şişmesi cinsel birleşim pozisyonlarına girmede zorluk yaratır. Bunun yanında genital bölge ve göğüs uçlarında oluşan aşırı hassasiyet ve ağrıların artması da tekrar bir cinsel isteksizlik sürecine girmeye sebebiyet vermektedir.

Aşı takvimi 2018 – ay ay özel aşı takvimi hesaplama

 

Hamilelik döneminde cinsel ilişki nasıl olmalı?

Cinsel ilişki her durumda vücudun rahatlamasına ve gevşemesine olanak sağlar. Bu durum hamilelik döneminde doğuma hazırlanmaya yardımcı olmaktadır. Partnerler arası yakınlaşmanın devam etmesi, anne adayının değişim yaşamasına rağmen ilgi görmesi olarak yorumlanacağı için psikolojik ve fizyolojik olarak fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, hamilelik döneminde oluşabilecek enfeksiyonel durumlardan korunmak için mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

Hamilelikte yapılan testler hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir