İçeriğe geç

Hamilelikte yapılan testler hakkında bilmeniz gereken 10 şey

Hamilelikte yapılan tarama testleri ikili, üçlü, dörtlü olarak ayrılırken başta down sendromu gibi pek çok rahatsızlığın erken teşhisi ve tedavisinde önem arz ediyor. Gelin hep beraber göz atalım.

Tıp dünyası her geçen gün gelişmekte ve bu sayede, olan ya da olabilecek sorunlara daha iyi sonuçlar alınabilecek derecede müdahale edilebilmektedir. Bu gelişmeler asta bir bireyin sorunlarını gidermek için olduğu gibi, dünyaya gelmekte olan bir bebeğin de sağlığı konusunda bize bilgi verebilmektedir. Bunlar yapılan bir dizi testler sonucu mümkündür. İkili, üçlü ve dörtlü gebelik testi olarak adlandırılan bu testler, başta down sendromu anomalisi tespiti olmak üzere pek çok amaç için kullanılmaktadır.

hamilelikte yapılan testler
hamilelikte yapılan testler

İkili tarama testi nedir? İkili test sonuçları nasıl yorumlanır?

PAPP-A ve B-Hcg adı verilen iki hormonun kandaki değerlerinin ölçülmesiyle yapılır. Yapımına yakın bir dönemde başlanan bu test, erken tanı koymada büyük kolaylık sağlamaktadır. Bunun sebebi testlerin 11. ve 14. haftalar arasında yapılıyor olmasıdır. Daha modern bir yapıda olduğu için üçlü testlere göre daha kesin ve erken sonuçlar vermektedir. İkili testler genel olarak down sendromu varlığını tespitte kullanılmaktadır. Yapılan testlerde bebeğin ense boşluğu kalınlığı, baş ve popo arasındaki mesafe ve annenin kanında bulunan plazma protein değeri ölçümlenerek bir değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirmeleri sonucunda, bebeğin down sendromu anomalisine sahip olup olmadığı ‘kesine yakın’ bir şekilde ortaya koyulur.

gebelikte ay ay yapılması gereken testler
gebelikte ay ay yapılması gereken testler

Üçlü tarama testi nedir ne zaman yapılır?

Perinatoloji nelere bakar?

Üçlü testler annenin kanında yapılan bir dizi biyolojik incelemedir. Bu incelemeler kan örneğinde bulunan üç madde için ayrı ayrı yapılır. E3, AFP ve HCG adı verilen bu üç madde de hamile kadınlarda bulunurlar. Bunlar fetüs ve plasentanın ürettiği maddelerdir. Bu maddelerin seviyesi normalse yapılan test yüksek oranda başarılı olmaktadır. Aksi bir durumda yanıltıcı sorunlar ortaya koyulabilmektedir. O sebeple testlerden önce bu üç maddenin seviyesinin normal olmasına dikkat edilir. Akabinde yapılan testler değerlendirilir ve başta down sendromu olmak üzere, herhangi bir problem ihtimali olup olmadığı araştırılır. En kesin sonuçlar 16. ve 18. haftalar arası yapılan testlerde ortay çıksa da, bu testler 15. ve 21. haftalar arasında yapılabilmektedir. Bu sonuçları direkt olarak etkileyen ise hamilelik haftasının kesin olarak bilinmesidir. Herhangi bir tereddüt oluşmasında ultrason verileri en sağlıklı sonuçtur.
Üçlü testler de tıpkı ikili testler gibi kesin sonucu değil yüksek ihtimal riskini ortaya koyar. Peki, kesin sonucu vermiyor ise bu testlerin amacı ve bağlayıcılığı nedir?

Bu testlerin amacı yapılacak ek bir ileri teste yardımcı olmaktır. Bu testler kesin sonuç vermekle beraber her hamile uygulanma zorunluluğu olmayan testlerdir. İkili ve üçlü testler, amniyosentez adı verilen bu teste gerek duyulan vakaları tespit eder. Testlerde yüksek risk durumu varsa ileri test uygulanarak kesin sonuca ulaşılır. Amniyosentez testi; ikili test, üçlü test, aile gen haritası ve ultrason sonuçlarının hep birlikte değerlendirilmesiyle ortaya çıkar.

hangi hafta hangi testler yapılır
hangi hafta hangi testler yapılır

Dörtlü tarama testi nedir nasıl yapılır?

Üçlü tarama testlerine ilave olarak Dimetrik İhlibin A oranının anne adayının kanındaki değerinin saptanmasıyla yapılan test, dörtlü test olarak adlandırılır. Dimetrik İhlibin A, annenin ve babanın her ikisinde de bulunan bir hormondur. Bu hormonlar gebelik esnasında plasenta içinde sentez edilerek birleşmektedir. Bu hormon değerinin yüksek çıkması down sendromunun görülmesine işarettir.

üçlü test kaçıncı haftada yapılır
üçlü test kaçıncı haftada yapılır

Hamilelik esnasında hastalıkların ortay çıkması için anneden alınan kan örneğinin incelenmesi kesin sonuç vermeme olasılığına sahiptir. Bu nedenle sonuca ulaşmak için tek bir teste bağlı kalınmamaktadır. Bu durum, ikili testler, üçlü testler, dörtlü testler ve amniyosentez testi gibi birçok testin var olmasına sebep olarak gösterilebilir. Bu test sonuçlarında en dikkat edilmesi gereken kısım şayet bir anomali varsa bunun anneden kaynaklandığı yanılgısına kapılmamaktır. Var olan söz konusu anomaliler anneden kaynaklı olabileceği gibi, baba kaynaklı, kalıtsal olmayan gen sorunlarına bağlı ya da dış etkenlere bağlı da olabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın