İçeriğe geç

Doğum sonrası depresyon nasıl geçer?

Doğum sonrası depresyon, bebek sahibi olan annenin içine girdiği kendini soyutlama halidir. Depresyon durumunda anne, hem kendisinden, hem bebekten hem de sosyal çevreden uzaklaşma eyleminde bulunur. Bu hal dünyaya yeni bir insan getirmenin getirdiği psikolojik bir durum olarak görülmekle beraber, her anne ilk birkaç gün değişik ruh halinde olabilmektedir. Bunun doğum sonrası depresyon ile karıştırılmaması gerekmektedir. Doğum sonrası depresyon daha belirgin ve ciddi olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilecek bir durumdur. Öyle ki anne bebeğiyle ilgilenmeyi dahi reddedebilir. Peki, doğum sonrası depresyon nedir?

doğum sonrası depresyonu
doğum sonrası depresyonu

Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Doğum sonrası depresyonu, her şeyden önce psikiyatrik bir durumdur. Bu durumun doğumu takip eden 3 hafta içinde ortadan kalkmaması ciddi sorunların varlığına işarettir. Doğum sonrasını takip eden süreçte yeni anne olmuş kişi, daha önce keyif aldığı hiçbir şeyden keyif almamaya başlar. Bunun yanında, çevre ile iletişime geçmekten ve sosyal ortamlarda bulunmaktan ciddi derecede rahatsız olmak başlar. Bu mutsuz ve huzursuz olma durumunda anne, bebeğine yeterince ilgi gösteremez. İçinde bulunduğu durum bebeği ile iletişim kurmasına engel olmaktadır. Bu durum kendisinde bir yetersizlik ve suçluluk duygusu oluşturduğundan, ilerleyen dönemde de bebeğe iyi bakamayacağına dair hatalı algı gelişebilir. Bununla birlikte anneler, kendilerine bakmayı dahi bırakabilirler. Diş fırçalama, saç tarama hatta duş alma isteklerinden ve eylemlerinden uzaklaşabilirler. Çevreden gelen tepkilerle geçici düzelme yaşansa da durumun devam etmesi olasıdır.

Doğum sonrası depresyon nasıl atlatılır?

Doğum sonrası depresyonun bir belirtisi de duygusal erozyondur. Anneler bu süreçte sık sık ağlama nöbetlerine girerler. Bu durum, hamilelik döneminde yaşanan duygusal geçiş süreçlerinden daha sert ve belirgindir. Doğum sonrası depresyonu içindeki bir anne her şey, ama her şeye ağlayabilir. Bu ağlama nöbetlerinin yanı sıra, uyku düzeninde de bozulmalar meydana gelebilir. Bebeğin doğumunda sonra ister istemez bebekten kaynaklı bir düzensizlik söz konusudur. Ancak anne, uygun durumlarda istese de uyuyamaz. Bunun tam tersi durumlar da görülmekte olup, bu durumlarda anne, yataktan hiç çıkmak istemez ve sürekli bir uyku halindedir. Aynı şekilde, iştah durumunda da anormal durumlar görülmektedir. Anne çok iştahlı hale gelebildiği gibi, aşırı iştah kaybına sahip olması da muhtemeldir.

Çocuklarda depresyona girer mi? Çocuklarda depresyon belirtileri için tıklayınız.

Bir anne doğum neticesinde dünyaya yeni bir birey getirir. Bu mucizevi varoluş özellikle ilk hamileliğini sonlandırarak bebek sahibi olan annelerde hayatı muhakeme etme durumu oluşturur. Bu psikolojik durum neticesinde anne, ağırlıklı olarak ölümü düşünmeye başlar. En çok korktuğu iki şey ise bebeğini kaybetmek ve kendisinin ölümü durumunda bebeğin mağdur olmasıdır.

doğum sonrası depresyonu nasıl geçer
doğum sonrası depresyonu nasıl geçer

Doğum sonrası depresyon ne kadar sürer?

Doğum sonrası depresyon psikolojik tabanlı olduğu için evliliklerin duruma etkisi çok büyüktür. Erken veya ileri yaştaki evlilikler ile istenmeden yapılan evliliklerin etkinliği fazladır. Gebeliğin plansız ya da isteksiz oluşması, var olan bir cinsel travma ve düşük statüdeki sosyal ve ekonomik durum da doğum sonrası depresyona sebebiyet vermektedir. Geçmişte yaşanan başarısız gebelik süreci ile diyabet, hipertansiyon gibi hastalıklar, gebelik sonrası depresyonun oluşmasına zemin hazırlayabilir. Ülkemizde en çok doğum sonrası depresyon, sosyal ve ekonomik olarak düşük ailelerde ve akraba evliliği sonucunda dünyaya bebek getiren annelerde görülmektedir.

Çocuğunuzun zıplama haftalarını biliyor musunuz? Harika haftalar’a göz atın!

Doğum sonrası depresyon yaşayanlar

Doğum sonrası depresyon, sanılanın aksine lohusa dönemi depresyonu ile sınırlı değildir. Bu yanlış bilgi sebebiyle birçok hasta, ‘lohusa döneminden sonra geçecek’ diyerek tedavi sürecinin başlamasını geciktirmektedir
Doğum sonrası depresyonu tedavi olmadan geçen bir hastalık değildir. Psikolojik destek alınmalıdır. Bu inanış sebebiyle hasta, durum iyice ciddi duruma geldiğinde psikolojik desteğe başvurduğu için, iyileşme sürecinin başlaması için bir hayli geç kalınmaktadır.

Anne sütünün önemi nedir? Sütünüz az mı geliyor? Arttırma  yöntemleri bu yazıda

Bir yanlış inanış da annenin ilaç alırken bebeğini emziremeyeceği düşüncesidir. Bu sebeple, aile durumun farkında olsa dahi, bu varsayım sebebiyle ilaç tedavisi reddedilmektedir. Bu süreç sonunda da maalesef, zaten bozuk olan anne – bebek iletişim iyiden iyiye tamiri zor bir duruma gerileyebilmektedir.

Doğum sonrası depresyon tedavisi

Doğum sonrasında depresyon tedavisi nasıl olur? Hamilelik sonrası depresyonu tedavisi için sözü PsikoTerapiBursa kurucusu Uzm. Dr. Aslı Aktümen Bilgin‘in youtube üzerinden ASTV’de paylaştığı söyleşisi işle sizi baş başa bırakıyoruz.

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın