İçeriğe geç

Doğum koçluğu nedir? – Doğum koçu eğitimi ve sertifikası nasıl alınır?

Doğum koçluğu nedir?

Doğum koçluğu hamilelerin farkındalık yaratarak daha bilinçli ve rahat doğum yapmalarını sağlayan bir kurstur. Farkındalık olarak nitelendirilen şey, kişinin artık bir anne gibi hissetmesini ve bu bilinçle hareket etmesini sağlayarak kendisini bu sürece hazırlamaktır. Bunun sonrasında da hedeflenen, anne adayının sağlıklı bir doğum süreci geçirmesini sağlamaktır.

doğum koçu nedir
doğum koçu nedir

Bu sadece doğumla sınırlandırılan ve de sadece anneye yönelik bire sistem değildir. Çoğu uzmanlar doğum sonraki süreçte de bu hizmeti devam ettirmekte ve baba adayı da sürece dahil edilmektedir. Kısacası doğum koçluğu; çeşitli nefes ve hareket egzersizleri, telkin yöntemleri ve aktiviteler ile doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası süreci sağlıklı ve sorunsuz atlatmaya yarayan, tıbbi fayda sanatıdır.

Hamilelikte yapılan testler hakkında bilmeniz gereken 10 şey

 

Doğum koçu ne yapar?

Doğum koçları öncelikli olarak anne ve anne adaylarının sorunsuz bir hamilelik ve doğum süreci geçirmesini sağlamaktır. Bununla birlikte, toplumda yerleşmiş olan ‘sezaryenle doğum daha sağlıklı rahat ve kısa süreli’ imajının yanlış olduğunu ortaya koymak ve bu bağlamda sezaryenle doğum oranını en aza indirmektir.

Dünyada son 50 yıldır, ülkemizde de son 20 yıldır var olan ve tıp dünyasınca da kabul gören bu yöntem, sağlık tekniği olmanın yanında bir sanat olarak da nitelendirilmektedir. Zira bu yöntem, anne adayının acı eşiğini azaltmakta, hamilelik sürecinin daha sağlıklı geçmesini sağlamakta ve doğum sonrası süreç için hayati öneme sahip tavsiyeler sunmaktadır.

Bu yöntemi uygulayan kişiye doula adı veriliyor ve doulaların hep psikoloji hem de genel sağlık bilgisi olmak zorunda. Bu eğitimleri verebilmek için uzmanlık belgesi şart. Ayrıca doğumlar uzman ebeler ve doğula ile gerçekleştirilmektedir.      

Anne sütü önemi ve faydaları nelerdir?

 

Doğum koçu arayanlar – Neden doğum koçu?

Anneler korktukları için ve sezaryeni ağrısız ve travmasız doğum olarak gördükleri için tercih ediyorlar. Yani gebelik erinin sonlandırılmasını, “şimdi ben bu gebeliği yaşadım, gidiyorum, ameliyata yatıyorum, bana narkoz veriyorlar ve benim çocuğum doğacak ve ben ağrı duymayacağım” şeklinde düşünüyorlar ama yanılıyorlar. Çünkü sezaryen doğumlarında annenin iyileşme süresi iki aydır. Normal doğumdaysa anne bir haftada ayağa kalkar. Kadının hamileliği normal seyrinde ilerlerken, kendi isteği ile sezaryen olması sağlıklı ve mantıklı değil.

doğum koçluğu
doğum koçluğu sertifikası

Normal doğum bebek açısından da anne açısından da her zaman ilk tercih olmalıdır. Normal doğumlarda anne sezaryen ile olan doğumlara göre ayağa daha çabuk kalkar. Sezaryende  anneye verilen ilaçlar bebeği etkiler. Normal doğumda bebek daha travmasız doğar. Bunun için de doğum koçları suda doğum yöntemini benimserler.

Doğum koçu aranıyor

Suda doğumda çocuklar daha az travmatik doğarlar. Anne karnındayken fetüs bir sıvının içindedir. O sıvıdan açığa çıkıldığında çocuk panik yaşar.  Suda doğumda çocuk bu panik ve korkuyu yaşamadığı için ortama ve nefes alıp vermeye daha çabuk adapte oluyor. Ayrıca bebek ve annenin irtibatı kısa sürede ve kesintiye uğramadan oluşuyor. İşte suda doğumun ve normal doğumun en büyük artıları bunlar. Sezaryen olan anne bebeğine uzun süre kavuşamıyor. Çünkü anesteziden ayrılması gerekiyor. Ayrıca çok acı çektiği için o süreci sağlıklı yaşayamıyor.

Aşı Takvimi (2018) Sağlık bakanlığı ve ücretli aşılar

 

Doğum koçu nasıl çalışır?

Anne doğum koçuna ilk dört aylıkken başvurmalıdır. Doğum koçluğu belirli bir süreçten sonra fayda sağlamadığı için bebek en fazla 7 aylıkken olmalıdır. Doğumdan sonra da ilk iki ay doğum koçuyla devam ediliyor. Emzirme, anne bakımı hijyen, bebeğin odasının takibi, annenin zayıflama süreci vs gibi durumların hepsi doğum sonrası doğum koçu tarafından takip ediliyor.

Doğum koçu ile çalışma aynı zamanda anne ve bebeğin psikolojik olarak birbirlerini reddetmesi konusunda da yardımcı oluyor. Annenin doğum sonrası bebeği reddetme sebebi gebenin psikolojik olarak çok travmatik olaylar yaşaması, anne adayının eşiyle, kendi ailesiyle akrabalarıyla yaşadığı sorunların hepsi gebeliğe yansır. Bebek anne karnına düştüğü andan itibaren hisseder.  Anneyi hisseder babayı tanır, babaanne, anneanne vs. hepsini tanır. Nasıl küçük çocuğun yanında kavga edildiğinde çocuğa yansıyor, bebeğe de aile içinde var olan sorunlar yansıyor. Sorunlar başlayınca da anne çocuğu reddetmeye başlıyor. Bilinç çocuğu reddediyor. Çocuk doğduğunda da karşılıklı olarak birbirine ısınamıyorlar.

doğum koçluğu ücretleri
doğum koçluğu ücretleri

Doğum koçluğu ve babalar

Burada amaç anneye ”bu senle gelişen bir canlı”, babaya “ bu senin bir parçan” duygusunu aşılayabilmek ve en güzel şekilde çocuğun gelişimine katkıda bulunmasını sağlamak.  Bu sürece babayı da dahil etmek aile ve çocuk için çok fayda sağlıyor. Bu sayede annenin de yükü azalmış oluyor. Babanın sorumlulukları çok olmasa da önem arz ediyor. Örneğin bir baba, anne emzirirken uyanmak ve bebeği anneye getirmek durumunda.  Bu bilinci aşılamak ve devamlılığını sağlamak adına bu çok önemli.

Doğum sonrası depresyon nasıl geçer?

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın