İçeriğe geç

Bebeklerde Yüksek Ateş – 38 derece sınırı nasıl anlaşılır?

Bebeklerde yüksek ateş sınırı 38 derece olarak kabul edilir. Bu yazımızda  bebek neden ateşlenir, yüksek ateş nasıl düşer, yüksek ateş belirtilerine, yeni doğan ve bebeklerin yüksek ateş nedenlerine, bebeklerde ateş düşürmek için doğan yöntemlere, gece yükselen ve geçmeyen ateşin sebeplerine, bebeklerde ve çocuklarda sebepsiz ani ateş yükselmesi ve düşmesi gibi konulara değineceğiz.

Yazımızın sonunda her anne baba alından, makattan ve kulaktan ateş nasıl ölçülür, ölçülen ateş kaç derece olmalıdır, dijital termometre nasıl kullanılır sorularının tamamı hakkında bilgi sahibi olacak.

Yeni doğan bebeklerde yüksek ateş

Yeni doğan ve 3. Ayına kadar olan bebeklerde yüksek ateş acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur. 38 dereceyi aşmış aşırı ateşlenmelerde mutlaka doktora gidilmelidir.

Yeni doğan bebekte ateş neden olur? Nedenleri ve Sebepleri nelerdir?

bebeklerde yüksek ateş
bebeklerde yüksek ateş

Nörolojik ve bağışıklık sistemi gelişmediği için yeni doğanlar ateşlenmeye meyillidir.  Bebeğimiz daha savunmasız bir mekanizmaya sahip olduğundan dolayı, çok daha çabuk enfeksiyon kapar bu da ateşlenmesine yol açar.
Doğum sırasında kapılan enfeksiyon , bakteriler, idrar yolu, kan akımı enfeksiyonu ,menenjit , yumuşak deri enfeksiyonu gibi sebepler bebeklerde ani ateşlenmelere sebep olabilir.

Yeni doğan bebeklerde bu hastalıklar, çocuk doktorları tarafından koyulmuş teşhisler arasında yer alır.
Ebeveynin yeni doğan bebeğinin ateşlenmesi sonucunda, uzman doktor tarafından gerekli yardımı almasını tavsiye ediyoruz.

2- 3. Ayını aşmış bebeklerde görülen ateşin farklı sebepleri vardır.

Gribal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu, diş çıkarma, kızamık, tümörler ( Hipernefroma , akut lösemi, lenfoma ),Beyin trombozu ve sıcak çarpması gibi yüksek ateş nedenlerine sebebiyet veren hastalıklar vardır.

Bebeğin sıçrama haftaları wonder weeks hakkında ne biliyorsun?

Bebeklerde ve çocuklarda yüksek ateş doğal yollarla nasıl düşürülür?

Ateş 40 derece görülüyorsa, çocuğunuz 2 yaş altı ise ateşle birlikte uyku eğilimi, ciltte mor döküntüler oluşuyorsa ,nefes alıp vermekte zorluk çekiyorsa , daha önceden havale geçirmişse yutmada zorluk, kusma, ishal gibi ciddi derecede problem görülüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora götürmelisiniz.

Bunların dışında vücut ısısı 38,39 dereceyi görüyorsa, ateşlenen çocuğunuzun üzerindeki kıyafetlerini çıkarıp, oda sıcaklığını 21-22 derecede tutalım , çocuğunuzun kasık, ayak , baş çevresi ,anlı ıslak bez ,ıslak havlu yardımıyla soğuk kompleks uygulamanız gerekiyor . Bunlara rağmen ateş düşmüyorsa, ılık duş aldırmanız gerekiyor.

Suyun sıcaklığının ılık olmasına dikkat etmeniz gerekiyor aksi halde sıcak ya da soğuk olursa çocuğunuzda titremeye yol açar. Ateşlenen çocukta unutulmaması ve mutlaka akılda kalması gereken bir konu ise sıvı kaybı ateş yükseldikçe vücutta sıvı kaybı olur.

Çocuğunuza anne sütü, bitki çayı, çorba gibi bol sıvı takviye etmelisiniz. Doktorunuzun önerdiği aspirin katkısı olmayan (parasetamol ) içeren ateş düşürücü 4 ila 6 saatte bir verin. Ateşi 38,5 derece ise 3 saate kadar düşürülebilir.

Bebeğin doğumundan itibaren yaptırman gereken tüm aşıları burada listeledik!

Bebeklerde ateş alından, makattan ve kulaktan nasıl ölçülür?

Eğer bebeğinizin ateşlendiğinden şüpheleniyorsanız evde kendi imkanlarınızla koltuk altı, kulak, dil altı ve makattan çocuğunuzun ateşini ölçebilirsiniz.
Bebeğinizde makattan ateş ölçme yaparken ölçümde yarım derece düşürülerek kabul etmek gerekir.
Koltuk altından ateş ölçümü yapılıyorsa, 5 ila 7 dakika arasın da derece koltuk altında tutulmalıdır.
Kulaktan yüksek ateş ölçmede dikkat edilmesi gereken bazı durumlarda, iki kulak arasında değişiklik görülebilir. Bu durumda derecenin kulağa tam olarak oturduğuna dikkat etmeliyiz.
En sağlıklı ateş ölçümü kulaktır sebebi ise kulak zarı ısısı, vücut ısısına en yakın olan ısıdır.

Bebeklerde görülen yüksek ateş çeşitleri

Sürekli ateş: Ateş sürekli olarak görülür sabah ve akşam ateşleri arasında 1 dereceden az olur.
Aralıklı ateş: Belirli aralıklarla yükselir aralıklı ateşe apselerde tüberkilozda,lenfoma ve milierde rastlanır.
Düzensiz ateş: Karışık ateş yükselme halidir enfeksiyon ve kanserde rastlanır.
Ondülan ateş: Ateş bir birkaç gün içinde yavaş, yavaş yükselir ve yavaş, yavaş düşer bu dalgalanmalar birkaç hafta sürebilir.
Sübfebril ateş : Ateş 38 dereceyi geçmez ,soğuk algınlığında görülen ateş türündendir.
Grip ateşi: İlk gün hızlı yükselen ateş, ani olarak yüksek ateş, titreme, baş ağrısı ve halsizlikle başlar 2-3 gün 38-41 derece sürer daha sonra düşmeye başlar.
Zatürre ateşi: Solunum yolu enfeksiyonundan sonra ani biçimde, şiddetli üşümeyle birlikte titreme gerçekleşir, 1 saatlik saatlik nöbet sonrasında ateş 39-40 dereceye kadar çıkar kuru öksürük, çarpıntı ve şiddetli ağrıyla seyreder.
Bacaklı ateş: Her gün düşen ateş , özellikle sabahları daha çok artış gösterir. Bu düşüşler normalin üzerindedir.
Pel-Epsteinti ateş: 3 ila 10 gün arası ateşli ve 3 ila 10 gün arası ateşsiz dönemleri vardır, lenfomalarda görülür.

Bebeğin ateşini nasıl anlarım?

Bebeğin anlını öpün, ya da avucunuzla elleyin. Eğer normalden sıcaksa bebeğinizin vücut ısısı, ateşi var demektir daha sonra dijital termometre ile ölçün.

Kaç derece yüksek ateş ateş sayılır ?

Ateşsiz: 34-4 -37.9 Ateşli: 38-39.9 Yüksel ateşli 40 derece ve yukarısı.

Bebeklerde ateş sınırı kaçtır?

  1. Ağızdan ölçülen vücut ısısı 37. 5 derece olmalıdır.
  2. Makattan ölçülen vücut ısısı 38 derece olmalıdır.
  3. Koltuk altından ölçülen vücut ısısı 37 derece olmalıdır.

Tüm Annelerimize. Bebekleriyle birlikte mutlu, Ateşsiz güzel günler diliyorum.

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın