İçeriğe geç

Aşı takviminde olmayan aşılar 2018 yılı devletin karşılamadığı aşılar

Aşı takviminde olmayan aşılar 2018 yılı itibariyle devletin karşılamadığı özel aşılardır. Özel aşı takvimi oluşturarak yaptırmanız gereken aşılar; doktorunuzun tavsiyesi ve kontrolü ile yapılmalıdır. Bebeklerde ücretli aşılar olarak bilinen sağlık bakanlığının karşılamadığı aşılar genel hatlarıyla şunlardır.

Özel aşı takvimi

Birileri her ne kadar ekranlarda sağlıkta devrim yaptık nidaları ile dolaşsa da hastanelere yolları düşen vatandaşlar yapılan devrimin (!) ne derecede amacına hizmet ettiğini anlamakta zorlanıyor. Bir bebeğiniz olduktan hemen sonra aile hekimliklerinde bulunan ebeler tarafından bebeğinize özel bir aşı takvimi hazırlanır. Bebeğin belirli dönemlerinde aile hekiminize giderek bu aşıları yaptırmanız; ufaklığın gelişimi ve sağlığı için hayati önem taşır.

2018 yılı itibariyle bebeğinize yaptırmanız gereken aşıları ve ay ay hesaplamasını şurada yazdık; Tıklayın!

Özellikle ilk bebeklerde pek çok anne baba bu sıkıntılı süreci takip etmekte zorlanmaktadır. Bunun sebebi ise doktorların ısrarla tavsiye etmelerine rağmen bazı aşıların ücretli olmasıdır. Peki ısrarla doktorunuzun tavsiye etmesine rağmen aşı takviminde olmayan aşılar hangileridir?

aşı takviminde olmayan aşılar
aşı takviminde olmayan aşılar

Aşı takviminde olmayan aşılar 2018

Yeni doğanlarda aşı takvimi sağlık bakanlığı tarafından aile hekimlerine düzenletilir ve takibini aile hekimleri sağlar. Zaman zaman telefonla size ulaşarak bebeğinizin aşılarının yaklaştığını hatırlatabilirler. Bebeğiniz için hazırlanmış özel aşı takvimi kartı ile aile hekiminizi ziyaret etmeniz ve gereken aşıların yapılması şarttır.

İster aile hekiminiz olsun, isterse özel çocuk doktorunuzun bazı aşıların zamanının geldiğini ve bunu özel olarak satın almanız gerektiğini belirtebilir. Devletin karşılamadığı aşılar pek çok hekim tarafından tavsiye edilmesine rağmen henüz listeye alınmamıştır. Sağlık bakanlığının karşılamadığı aşılar şunlardır;

devletin karşılamadığı aşılar
devletin karşılamadığı aşılar

Sağlık bakanlığının karşılamadığı aşılar

Özel Rotavirüs Aşıları; Rotavirüs ishalleri genellikle 2 ila 5 yaş arasını hedef alan, çocuklarda şiddetli ishal, ateş ve kusma ile belirti gösteren, 5 yaş altı hastaneye yatan çocukların %40’ına sebep olan şiddetli bir hastalıktır. 3-9 gün arası devam eden hastalıkta şiddetli ishal ve ateş görülebilir. Hastalığın en önemli sonucu hızlı sıvı kaybı olduğundan çocuklar için büyük bir risk oluşturmakta ve bebek ölümlerine sebebiyet vermektedir.

Rotavirüs Aşısı fiyatları 2018 yılı itibariyle 160 TL civarında seyretmekte ve iki defa çocuğa enjekte edilmektedir.

HPV / Rahim Ağzı Kanseri; halk arasında siğil mikrobu olarak bilinen HPV sık karşılaşılan ve bulaşıcı bir hastalık tipidir. Özellikle genital bölgede oluşan siğiller; rahim ağzı ve vajina kanserlerinin en büyük sebeplerindendir. 150’den fazla alt tipi bulunan rahatsızlık her yaş döneminde etkili olduğu gibi bebeklerde de HPV virüsü görülebilir.

Benekli Menenjit Hastalığı; Farklı enfeksiyonların sebep olabileceği menenjit genel hatlarıyla beyni örten beyin zarlarının iltihaplanmasıdır. Farklı alt tipleri arasında en tehlikeli olanı Meningokok  Menenjiti denilen rahatsızlıktır. Türkiye’de çocuk ölümlerinin %10’unun sebebi Meningokok menenjiti hastalığıdır. Solunum yolları ile yayılan bakteriler özellikle toplu yaşamın uygulandığı; okul, hastane, kreş, askeriye ve yurt gibi ortamlarda daha hızlı yayılır.

Bebek aşı takvimi özel aşıları listeledik. Sizin bu konuda tecrübeleriniz nelerdir? Bebeklerinize yaptırdığınız ücretli aşılar hangileridir? Yorum formumuzdan bizimle paylaşabilirsiniz!

2018 yılı ay ay bebeğinize yaptırmanız gereken ücretli ve ücretsiz aşılar nelerdir? Detaylı liste için tıklayın!

 

 

 

 

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın