İçeriğe geç

Aşı Takvimi (2018)

Aşı takvimi annelerin en çok takip ettiği listeler arasında. Bu yazımızda bebeğinize ay ay yapılması gereken aşıları ve uzmanlar tarafından aşı takviminde olmayıp da devletin karşılamadığı özel aşıları listeleyeceğiz.

Aşı takvimi 2018

2018 özel aşı takvimi
2018 özel aşı takvimi

Yeni bir annenin en çok merak ettiği sorular arasında gelir aşı takvimi. Hangi ay hangi aşı yapılacak; hangisini devlet karşılar, hangisini özelden yaptırmam gerekir. Bu konuda detaylı bir araştırma yazısı sunan çok fazla bir sayfa yok desek yeridir. Not: Bu yazımızda ay ay bebeğinize yaptırmanız gereken aşı takvimi 2018 yılına ait listeyi bulacaksınız. Daha önceki yazılarımızda Hamilelikte yapılan testler hakkında bilgi vermiştik. Okumadıysanız tavsiye ederiz.

Özel aşı takvimi

Sağ salim nur topu gibi bir bebeğimiz oldu; Allah sağlık versin. Peki şimdi ne olacak; bebeğe hangi aşılar yapılacak, aşılar nasıl takip edilecek? Öncelikle aşı nedir diye başlayalım. Aşı nedir; Aşılar içerik itibariyle bebeğin daha sonraki hayatında karşısına çıkabilecek potansiyel hastalıkların zayıflatılmış mikroplarını içerir. Bu zayıflatılmış mikroplar vücuda enjekte edilerek bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirilir. Daha sonraki herhangi bir temas halinde metabolizmanın o mikroba karşı dirençli olması bu şekilde sağlanır. Türkiye’nin en iyi anne bebek bloglarını listelediğimiz yazımız; Anne bebek blogları inceleyerek annelerimizin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Bebeklerde aşının yan etkileri:

Pek çok anne baba aşı konusunda tedirgin olmaktadır. Minik bedenlere yapılacak olan aşıların bir kaç küçük yan etki dışında bir zararı yoktur. Bunlar;

  • Aşı sonrası yapılan bölgede kızarma ve şişme,
  • Aşı yapıldıktan sonra kafi düzeyde ateşlenme,
  • Aşı yapılan bebeklerde huzursuzluk

Bu saydıklarımızın dışında aşının yan etkileri bulunmamaktadır. Aksi bir gelişmede hemen doktorunuza başvurun.

Bebek Aşı takvimi 2018 yılı

Doğum aşıları;

Doğumdan hemen sonra bebeğe yapılan ilk aşı Hepatit B aşısıdır. Hepatit B; bir karaciğer hastalığı olmak ile beraber, ömür boyu sürebilecek, siroz ve karaciğer kanserine yol açabilecek bir rahatsızlıktır

1. Ay aşıları;

Bebeğe ilk ayında yapılacak aşı; yine Hepatit B aşısıdır. Bu aşı doğumda ve 1. ayında olmak üzere 2 defa yapılarak aşı listesini tamamlar.

2. Ay Aşıları;

Bebeğe ikinci ayında yapılacak aşılar;  DTPa; Difteri, boğmaca ve tetanoz için yapılan karma  aşıdır. Polyo; Çocuk felcine karşı yapılan bir aşıdır. Menenjit aşısı:  menenjit tehlikesine karşı rutin olarak yapılır.

3. Ay aşıları;

Bebeğe 3.ayında yapılacak olan aşı;Tüberküloz aşısıdır. Halk arasında verem olarak bilinen hastalık artık bir aşı ile önlenebiliyor.

4.Ay aşıları;

Bebeğe 4. ayında yapılacak aşılar; yine 2. ayda belirtildiği gibi DTPa, Polyo ve Menenjit aşısıdır.

6. Ay aşıları;

6 aylık bebeğe yapılacak aşılar; DTPa – Polyo – Menenjit – Hepatit B Aşısı olmak üzere devam eder.

1. Yaş aşıları;

12 aylık (1 yaşında) bebeğe yapılan aşılar; Suçiçeği, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşılarıdır.

18. Ay aşıları:

1.5 yaşına gelmiş 18 aylık bebeğe; DTPa – Polyo – Menenjit aşıları tekrar edilir.

2. yaş aşıları

2 yaşında 24 aylık bebeklere yapılan aşılar; Hepatit A Aşısı veya Kombine Hepatit A&B Aşılarıdır.

30 Aylık aşıları:

30 aylık olan bebeklere tekrardan Hepatit B aşısı yapılmaktadır.

Bebek aşı takvimi hesaplama

Bebek aşı takvimi hesaplamak için bu resmi kullanabilirsiniz. Örnek bebek 1 Ocak 2018 tarihinde doğmuştur.

aşı takvimi 2018
aşı takvimi 2018

Devletin karşılamadığı aşılar 2018

Aşı takviminde olup da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan aşıları listeledik. Fakat özel olarak yaptırmanız gereken aşılar nelerdir? Sağlık bakanlığının karşılamadığı aşılar nelerdir; gelin birlikte göz atalım. Bebeklerde ücretli aşılar olarak bilinen ve devletin karşılamadığı aşılar şunlardır.

Rotavirüs Aşıları;

Rotavirüs ishalleri; 2 ila 5 yaşındaki çocukları etkileyen şiddetli ishallere sebep olan bir rahatsızlıktır. Henüz Sağlık Bakanlığı rutin aşı listesinde olmayan aşıyı doktorunuza danışarak edinebilir ve herhangi bir sağlık ocağında yaptırabilirsiniz.

HPV / Rahim Ağzı Kanseri aşıları

HPV halk arasında siğil mikrobu olarak bilinir. Sık karşılaşılan bu hastalıkta deride ve genital bölgede siğiller oluşur ve rahim ağzı kanserinin başlıca sebeplerindendir.

Aşı takvimi hesaplama 2018

Bebeğinize yapılması gereken aşıları yukarıda listeledik. Hala kafasında soru işareti olan anne babalar için şekildeki takvimi kullanabilirsiniz.

aşı takvimi hesaplama 2018
aşı takvimi hesaplama 2018
       Kaynakça: 
  • https://www.saglik.gov.tr/TR,21088/sagliga-asilanin.html
  • https://nigdeism.saglik.gov.tr/TR,35588/asi-takvimi.html
  • http://www.tuseb.gov.tr/tacese/a-takvimi

 

[Toplam:4    Ortalama:3.8/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın