İçeriğe geç

Anne sütü önemi ve faydaları nelerdir?

Bu yazımızda anne sütü nasıl oluşur,  anne sütünün faydaları ve saklama süreleri üzerinde duracağız.

Anne sütünün faydaları

Doğum sonrası yaşanan en büyük problemlerden birisidir anne sütünün az gelmesi. Genelde sütüm az geliyor diyen her bayana maalesef ki ülkemiz doktorları annelere sütü artırmanın yollarını anlatmaktan ziyade hemen mamayı dayamakta ve mamaya alışan çocuk ise bir daha memeye yaklaşmaktan kaçınmaktadır.

anne sütü önemi faydaları
anne sütü önemi faydaları

Anne sütü özellikleri nelerdir?

Neden Anne Sütü? Mama firmaları her ne kadar ürettikleri mamaların anne sütüne yakın değerde olduklarını belirtseler de aslında bunun sadece bir pazarlama taktiği olduğu apaçık ortada. Öncelikle bilinmesi gereken şudur ki; anne sütü içeriği hala henüz tam olarak bilinmemekle birlikte bebeğin ihtiyacı olan her türlü vitaminler, mineraller, sindirim enzimleri , hormonlar ve bebeğinizin hastalıklara karşı bağışıklık sistemini koruyan antikorlar içermektedir.

Onun yanı sıra emzirme işlemi bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirmekte, bebeğin fizyolojik gelişiminin yanı sıra duygusal gelişiminde büyük bir faktör olarak yer almaktadır.

Bu konuda kendi kızımızdan örnek vermek gerekirse; doğumdan bir hafta sonra gittiğimiz kontrolde “bebeğin kilo almadığı ve anne sütünün yeteriz geldiğini” belirten doktor hanım bize hemen mamaya yönlendirmiş, bebek açısından emme refleksinin gerekmediği mama kullanımı hem daha kolay hem de mamanın içeriği açısından sindirimi daha zor olduğu için uzun süreli tokluk hissi yaratmış ve maalesef ki Asya hanım bir daha anne sütü kullanmamıştır. (Şu an 14 aylık; ek gıda ve sadece geceleri yine mama!)

Anne sütü nasıl oluşur?

Anne açısından ise mama takviyesi yapılan bebeklerde; mama kullanımından sonra anne bedeni “oluşan sütün yeterli olduğu kanısına vararak zamanla süt üretimini azaltmış ve kısa bir süre sonra ise tamamen bitmiştir.

Yeni doğum yapan annelerin neredeyse büyük bir bölümünün sorduğu bir soru bu. “Sütüm az geliyor ne yapmalıyım?” Aslında insan vücudu doğum sonrası yeterli ve dengeli beslenildiği takdirde (hastalık vb durumlar hariç) yeni doğan‘ı besleyecek kadar süt üretmektedir. Fakat gerek beslenme düzensizlikleri, gerek annenin fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkları oluşan süt miktarını etkilemekte ve bazı durumlarda süt yetmemekte veya çok az gelmektedir. Bu durumlarla doktorlara başvuran anne adaylarına nacizane tavsiyemiz öncelikle bu problemin temelinin araştırılması ve mama vb takviyelerden önce eğer tedavi ile mümkünse tedavi olunmasıdır. Tedavinin cevap vermediği durumlarda anne sütünü artıran besinler ile takviye yapılmalı ve en son çare olarak mama kullanımı görülmelidir.

anne sütünün önemi nedir
anne sütünün önemi nedir

Anne sütünün özellikleri

Anne sütünün oluşumunu etkileyen en büyük etmen yeterli ve dengeli beslenme. Her ne kadar doğum yapan her kadına sen artık iki canlısın iki kişilik ye gibi telkinler gelse de bu durum ilerleyen zamanlarda maalesef ki kilo artışı ve dengesiz beslenme gibi sorunlara yol açmaktadır.

Anne sütü saklama süreleri;

Saklama YeriSıcaklıkSüre
Tezgahın üzeriOda sıcaklığında (25°C’ye kadar)6–8 saat
İzolasyonlu, portatif anne sütü saklama çantalarında-15°C – 4°C24 saat
Buzdolabında4°C5 gün
Tek kapılı buzdolabının içindeki buzlukta-15°C2 hafta

 

Bu yazımızda 10 madde ile anne sütünü artırmanın yollarını işleyeceğiz.

 

Gebelikten hemen sonra ortaya çıkan rahatsızlıkların başında otoimmun tiroid hastalığı gelir. (Otoimmun tiroid ile ilgili gerekli bilgiyi http://www.hasimato.com adresinden edinebilirsiniz. )

Anne sütü nelere iyi gelir?

Bu durum anne sütünü etkilemekle birlikte çözümü içi detaylı bir iç hastalıkları analizi, tiroid kan ve şeker değerlerinin araştırılması ve metobolizmanın genel olarak değerlendirilmesi hem anne hem de bebek sağlığı için önemlidir. Her ne kadar şekerli yiyeceklerin anne sütü arttırdığı gibi bir kanı olsa da bu konuda yapılan çalışmalarda böyle bir sonuca varılmamış, aksine loğusa şerbetleri, hazır meyve suları, kompostolar, helvalar, tatlılar ve çikolatalar anne de hızlı bir kilo artışı sağlayacağından özellikle uzak durulması gereken besinler arasında yer almaktadır.

Süt artıran besinler’in başında hayatın kaynağı olan su yer almaktadır. Sık sık içilen ( günlük 10-12 bardak) su anne sütünü arttırmaktadır.

Su oranı yüksek olan gıdalar ile beslenmeye özen gösterin. Yemeklerin yanına yenecek bolca yeşil salata, ıspanak, pazı, karalahana, yeşil fasulye gibi sebze yemekleri öğünlerinizde daha çok tüketmeniz faydanıza olacaktır. Şekersiz bitki çayları başta olmak üzere organik ve katkısız taze meyve suları, ayran ve maden suyu kullanımına özen gösterin.

Yağlı yiyeceklerden uzak durun. Yağ oranı yüksek yiyecekler anne bedeninde depolamaya ve kilo artışına zemin sağladığından yağ içeren besinlerden uzak durmanız çıkarınıza olacaktır.

Tuzlu yiyeceklerden kaçının. Tuz kullanımı her ne kadar vücudun su ihtiyacını arttırsa da tuzun vücuttan atılımı esnasında kemiklerde bulunan kalsiyumu emeceğinden çok fazla tuz tüketimi kemik erimesine sebep olmaktadır.

Aşırı stresten kaçının. Annenin doğum sonrası gerek fizyolojik gerekse psikolojik değişimleri stres yaratsa da aşırı stresin süt üretimini azalttığı düşünülmektedir. Bu konuda bir sıkıntınız varsa eşiniz ve psikiyatri ile paylaşmanız faydanıza olacaktır.

Çok fazla yorulmaktan kaçının. Yorgunluk vücudun metabolizmasını etkileyerek anne sütünü azaltan sebepler arasında gösterilmektedir.

Spor yapın. Doğum sonrası spor yapmanız hem süt üretiminizi arttıracak, hemde bedeninizin kendisini toplamasına yardımcı olacaktır.

Anne sütü artırmanın yollarını kısaca maddelerle belirttik. Ayrıca gerek yapılan araştırmalardan gerekse toplumdaki genel kanıya göre bazı gıdalar anne sütünü arttırmaktadır. İşte onlardan bazıları.

Anne sütünü artıran besinler Çemen Otu Tohumu, rezene ve dere otu‘nun anne sütü arttırdığı bilinirken siyah susam, kimyon, arpa, fesleğen, yeşil sebzeler, havuç, patates, pancar, sarımsak ve yulaf’ın anne sütü arttırdığına yönelik genel bir kanı vardır.

Bu makale internetten derlenmiş olup doktor tavsiyesi değildir. Öncelikle doktorunuz başvurmanız ısrarla tavsiye edilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın