İçeriğe geç

3 yaş sendromu nedir, nasıl atlatılır? Bunalım dönemi ne kadar sürer?

3 yaş sendromunu işlediğimiz bu yazımızda bunalım dönemi nedir, bebeğin psikolojisi ve ağlama krizi, ve 3 yaş sendromu ne kadar sürer sorularına detaylıca cevap vermeye çalışacağız. Çocuklarımızın ilk ergenliği olan bu dönem hepimizde çok sıkıntılı geçiyor. Özellikle Asya ile olan mücadelemizde resmen kelle koltukta! Her şeye bir sinir, kendi iktidarını kurma çabası ki emin olun bu çaba Demirel ile Ecevit arasında geçmemiştir. Bu 3 yaş sendromundan ben çekiyorum dostlar çekmesin! Peki genel hatlarıyla 3 yaş sendromu nedir? Gelin bir göz atalım.

3 yaş sendromu nedir?

İnsanoğlu doğduğu günden itibaren sürekli bir takım evrelerden geçer. Bunun en keskin ve sancılı olduğu geçiş dönemi hiç şüphesiz ki ergenlik dönemidir. Fakat bu dönem kadar bilinmese de önemli ve üzerinde durulması gereken evreler vardır. Bunlardan biri de bebeklikten çocukluğa geçiş evresi olarak kabul edilen 3 yaş dönemidir. Bu dönem tıp literatüründe 3 yaş sendromu olarak bilinmektedir.

3 yaş sendromu
3 yaş sendromu nedir

3 yaş sendromu, 2 yaş sendromu gibi hafif geçen bir evre değildir. Konuşma ve yürüme yeteneğine sahip olan çocuk artık sosyalleşme sürecine girmiştir. Bu süreçte çocuk yeni arkadaşlıklar kurmak, sürekli öğrenmek ve keşfetmek isteyecektir. Aile bireyleri tarafından her isteği yerine getirilen çocuk, aksi bir durumla karşılaştığı zaman huzursuzluk çıkarma eğilimine girebilir. Bu durumun, gerçekten uzak durması gereken bir zamanda çocuğun ağlama nöbetlerine ve aileye tepki vermesine sebep olabilir. Özellikle bir gün evet denen duruma diğer gün izin verilmemesi gibi tutarsızlık gösteren durumlar çocuğun zihninde içinden çıkılamaz bir hal alabilir.

3 yaş bunalım dönemi

Çocuğun en etkin kullandığı özelliği ısrar etmektir. Israr sonucunda durumların değişmesi, çocuğun bu tavrı kendi lehine kullanmasına sebep olabilir. Özellikle geniş ailelerde anne ve babanın çocuklarına gösterdiği tavırla dede ve büyük annelerin tavrı tutarlılık göstermek durumundadır. Aksi halde çocuk, kendisine destek veren tarafın zaaflarından yararlanmak isteyecektir. Öte yandan kendisinin onaylayan herkesin onu sevdiğini, karşı duranların ise sevmediğini düşünecektir. Unutulmamalıdır ki bu yaşlar karakter ve kişilik oturma yaşlarıdır. Yani iletişim kurmadan gerekçe açıklaması yapmadan koşulsuz ve tutarsız reddetme tavırları, onun size olan bakışını ve düşüncesini şekillendirecektir. 3 yaş bunalım dönemi genel hatlarıyla; ben kimliği kazanan çocuğunuzla aranızdaki bir iktidar kurma dönemidir.

3-4 yaş sendromu nasıl atlatılır?

Bu dönem çocukların artık bağımsız bir birey olduklarını kanıtlama dönemidir. Bu bağlamda her şeye itiraz eder ve olmaması gereken şeyleri isteyip ısrarla üzerlerinde dururlar. Burada en önemli unsur iletişim kurmaktır. Her ne kadar ergenlik dönemine benzer şekilde asi ve söz dinlemez tavırlar içinde olsalar da iletişime açıktırlar. Yapılan ikaz ve karşı duruşların sebebinin onların seviyesi ölçüsünde aktarılması olumlu sonuç verecektir. Bunun yanında onları durdurmak ya da ikna etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu dönemler kriz anlarıdır. 3-4 yas sendromu aglama krizi anlarında en büyük yanlış inatlaşmak olur. Çünkü bu dönemlerdeki bir çocuğun inadını kırmak bir hayli güçtür. Mümkün olduğunca kendi haline bırakılmalı ve herhangi istemediği bir olgu dayatılmamalıdır. Peki, hayır denmesi gerekirse?

3 yaş bunalım dönemi nasıl atlatılır?
3 yaş bunalım dönemi nasıl atlatılır?

3 yaş psikolojisi

Daha öncede belirttiğimiz gibi her şeyin temeli tutarlı olmaktır. Kriz anlarında onları rahat bırakıyor olabiliriz fakat bu her ne olursa olsun kabul edilemeyecek durumlar vardır. 3 yaşındaki çocuğun zeka gelişimini anlayarak hareket edilmelidir. Kış ortasında dondurma yemek, trafik akan yolda oyun oynamak, kesici alet kullanmak vs gibi. Bazı durumlarda hayır denilip sonradan fikir değiştirildiyse, bu durum çocuğun zihninde ısrarın sonucu etkileyen bir silah olabileceği düşüncesi yerleşebilir. Bu sebeple gereken yerlerde hayır denebilmeli, hayır kelimesinin anlamı net bir şekilde aktarılmalı ve asla tavır değişikliğine gidilmemelidir. 3 yaşındaki çocuğa nasıl davranmalıyım sorusunu sık sık kendinize sormalı, onun hayata hazırlanan bir birey olma çabasını güden kendi çocuğunuz olduğunu unutmamalısınız. 3 yaş disiplin kurma evresi olarak çocuğunuzla aranızdaki ilk sosyal anlaşmaları yapma zamanının geldiğinin habercisi. Artık çocuğunuz her şeye açık. Ona sosyal kuralları öğretebilir, aile içi kendi sınırlarınızı çizebilir ve ömür boyu aranızdaki sevgi bağının temellerini atabilirsiniz.

3 yaşındaki çocuğa neler öğretilir diyerek bir araştırma dönemine girmeniz gerekeceğinin belirtisi.  Artık çocuğunuz sizinle çok sağlıklı bir iletişim kurabilir. doğru yönlendirmeler ile ev içerisinde sizin karar merkezi olduğunuz anlatılabilir. 3 yaş çocuğu tuvalet eğitiminin ardından yavaş yavaş aile kurallarına aşina olmaya başlamıştır zaten.

Tuvalet eğitimi nasıl olmalıdır? Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilir sorusuna cevap arıyorsan tıkla!

3 yaş sendromu ne kadar sürer?

Sonuç olarak üç yaş, kalan hayatın tamamının büyük ölçüde şekillendiği, karakterin oluştuğu ve öz güven eksikliği, içine kapanıklık gibi durumların oluşmaya başladığı yaşlara geçiş evresidir. Sert ikazlar, korkuyla caydırmalar, “onu yaparsan öleyim ben” gibi duygusal travma yaratacak sözler ciddi sorunlara yol açabilir. Hatta bu ve bunun gibi birçok cümleyi karşı silah olarak kullanabilir. Tek çare seviyesel ve sevgi odaklı iletişimdir. Bu dönemde en çok dikkat edilmesi gereken, gerekçesini anlamadığı kısıtlamalara daima karşı koyacak olmasıdır. Her ne kadar onun mutluluğu için çabalanıyor olsa da, özgür bir birey olmanın ve bunu hissetmenin ona çok büyük kazanımlar sağlayacağı unutulmamalıdır.

Eğitim fakültelerinde Gelişim Psikolojisi derslerinde ilk öğretilen şeydir gelişimde bireysel farklar olabileceği. Tıpkı bedensel gelişimlerde farklar olabildiği gibi zihinsel gelişim farkları da gayet doğaldır. 3 yaş sendromunu kimi anne baba 6 ayda atlatabilir kimisi ise 2 yılda. 3-4 yaş sendromu ne kadar sürer sorusuna bir cevap yoktur. Ailenin tutumu, çocuk gelişimi konusunda hazır olma durumu bu süreci uzatabilir veya kısaltabilir.

3 4 yas psikolojisi
3 4 yas psikolojisi

3 yaş sendromu ağlama krizi

Bu dönemin en belirgin özelliğidir ağlama krizleri. Tıpkı seçim meydanlarındaki liderlerin birbirine seslenmesi gibi ev içerisinde veya dışarıda artık çocuğunuzla tartışır bulursunuz kendinizi. Bir markette, parkta, sokakta hatta ev içerisinde bile sürekli inatlaşmak zorunda olduğunuz biri var karşınızda. Her şeye bir açıklama bekliyor. Bilgiye aç. Bir markettesiniz ve sizin onaylamadığınız bir şeyi almak istiyor; onun bu konuda ilk başvuracağı yöntem 3 yaş sendromu ağlama krizi.

Herşeye ağlayan çocuğa nasıl davranmalı, nasıl ona yaptığının zararlı olduğunu anlatacağız. İlk insanların düşündükleri bu. Bırakın efendim; eğer durduk yere sizin kurallarınızı çiğniyorsa ağlama krizlerine girsin. Emin olun susacaktır. Ona öfkesini atabileceği bir alan yaratıp, burada ağlayabilirsin ama olmayacak derseniz emin olun 30 saniye sürecektir. Çok hızlı anlarlar yeter ki söylemeyi bilin!

Peki siz 3 yaş sendromunu tecrübe edenler siz bu dönemleri nasıl atlattınız? Genç arkadaşlar Gelişim akademide Pedagog Gözde Erdoğan‘ı dinlerken siz biz gençlere tavsiyelerinizi sitenin en altında yorum bölümünden bildirebilirsiniz. Eğer yazımızı beğendiyseniz genç öğretmenlere destek olmak adına sosyal medya hesaplarınızda paylaşınız.

[Toplam:4    Ortalama:3.5/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın