İçeriğe geç

1 yaş sendromu – En kolay nasıl atlatılır?

1 yaş sendromu da en az ergenlik dönemi kadar sıkıntılı geçen bir süreç buna inanabilirsiniz. 1 yaş psikolojisi anlamak, bebeğinizin davranışlarına anlam vermek mi istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz.

Gelin bugün 1 yaş sendromu nedir, nasıl atlatılır, 1 yaş bebeğinin psikolojik ve ruhsal gelişimine detaylı bir göz gezdirelim. Kahvelerinizi alın. Uzun bir yazı dizisi sizi bekliyor.

İnsanın dünyaya gelişinden ölümüne kadar birçok evrimi söz konusudur. Özellikle ergenlik dönemi, toplumdan ve tıp dünyasından kabul görmüş en kritik evre olarak bilinmektedir. Fakat bu yaşam sürecinde onun kadar geniş zaman dilimine yayılmasa da, onun kadar etkili evreler vardır. Bunlardan biri de, insan ırkının geçirdiği ilk evrim sürecidir. Yaşanılan zaman sebebiyle 1 yaş sendromu adını alan durum, yeni doğandan bebekliğe geçiş evresi olarak da tanımlanabilir. Peki, 1 yaş sendromu nedir?

1 yaş sendromu
Bebeklerde 1 yaş sendromu

3 yaş sendromu hakkında bilmediğiniz herşey!

Bir yaş sendromu nedir?

1 yaş sendromu; bebeklik 1 ile 2 yaş arasında gerçekleşen durum ve tavır değişikliklerinin genel adıdır. Bu süreçte bebek sadece ağlayan ve göz kontağı kurmaya çalışan bir varlıkken, tepki göstermeye, sevdiği kişilerle uzun süreli göz kontağı kurmaya, cisimleri tanımaya gayret etmeye ve gülümsemeye başlar. Tabi bunlar gelişim süreci için değerli ve güzel durumlardır. Fakat her durum o kadar keyifli olmayabilir.

1 yaş sendromunun ilk evrelerinde bebek eline aldığı cisimleri sadece ağzına götürme eğiliminde olmaz. Bu cisimlerin diğer cisimlerle temasını merak eder. Eğer bu bir emzik ya da biberon ise, bunu daha çok sallama, atma, sesini dinleyerek içinde olanı sıvıyı dökme eğilimine girişir.

1 yaş sendromu duygusal tabanlı bir gelişim basamağıdır. Bebekler bu zamanda karşısındaki kişiye bağlanmayı, onunla karşılıklı ve sürekli iletişim halinde olmayı öğrenirler. Burada iki tür bağlanma söz konusudur. 1 yaş sendromu özelinde ortaya çıkan bağlanma çeşidi, güven odaklı bağlanma durumudur. Bebek karşısındaki kişinin temas ve tavırdaki hassasiyetini kavrar ve bu durum onun güvende olduğu duygusunu arttırır.

İkinci tip bağlanma şekli ise çekingen bağlanma durumudur. Çocuk annenin tavırlarında bir sıradanlık ya da duygu eksikliği sezdiği zaman bundan etkilenir ve bağlanma sorunu yaşar. 1 yaş sendromunu önemli hale getiren durum ise burada başlar. Çünkü kendini dış dünyaya kapatan bebek, ilerleyen yaşlarda da bunu aşamaz ise bu durum onun karakteri haline gelecek ve çocuk hayatı boyunca bağlanma sorunları yaşayan ve uyum sağlayamayan bir birey haline gelecektir.

Özetle 1 yaş sendromu; ortalama olarak bir yaşının içinde meydana gelen duygusal ve fizyolojik gelişim sürecinde meydana gelen değişim ve tavırların kontrol dışı hallerinin tümünü kapsar.

1 yaş bebek neler yapar, sendrom nasıl gelişir?

1 yaş sendromu, normal sürmesi beklenen bu dönem değişikliği içinde kontrolü ve müdahalesi güç durumların ortaya çıkmasıyla meydana gelir. Öncelikli olarak bu sendromun oluşmaması için bağlanma sorununun ağırlıkta olduğunu unutmamak gerekir. Peki, şayet bebeğimiz bağlanma sorununun etkisinde ve buna bağlı olarak 1 yaş sendromunun etkisinde değilse nasıl bir tablo ortaya çıkar? Bebek, bir sorun yoksa her şeyden önce mutlu olur.

Bunun yanında 1 yaş sendromunun etkisine girmemiş bebekler; meraklı, sosyal, lider eğilimli, duygusal, becerikli, kendine güvenen, sorun çözmede sabırlı, kişilik gelişimi ve duygusal gelişimi yeterli ve bağımsız bir duygu durumuna sahip kişiler olarak yetişirler.

1 yaş sendromunun gelişim sürecini bu perspektiften değerlendirecek olursak, bu çocuklar sabırsız, içine kapanık, mutsuz, güvensiz ve duygusal yapıyı aktarmada başarısız birer birey olurlar. 1 yaş sendromunda bir iletişim kopukluğu söz konusu olduğundan, bebek tavrını ortaya koyamadığı için yumruk sıkma, başını ve elini vurma, titreyerek sarsılma, değişik sesler çıkarma ve dikkat çekme gibi eğilimler içinde olabilir.

Özetle 1 yaş sendromu; duygusal iletişim kurma ve keşfetme dönemine giren bebeklerin bu sürece adapte olamaması sonucu ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

1 yaş psikolojisini anlamak – nasıl atlatılır?

1 yaş sendromunun atlatılmasındaki en büyük etken ebeveyn olarak bebeğin yaptığı her hareketin normal olduğunun ve bunların sistemli bir düzenle yolunda sürdürülebilmesinin mümkün olduğunun farkında olmaktır.

Tabi burada her hareketin normal olduğundan kastedilen şey bebeklere özgü keşfetme ve algılama tavırlarıdır. Bu süreçte yapılması gereken ilk şey iletişimden kopmamaktır. Göz teması kurmak, ten teması ve okşamayla birlikte rahatlatmak. Temas yoluyla güven duygusunun ona geçmesini sağlamak; 1 yaş sendromunun bebekler üzerinde olumsuz etki bırakmasını engelleyecektir. İhtiyaçlarının gideriliyor olması, bir şey istendiğinde ona olumlu geri dönüş alması ve sevildiğinin hissettirilmesi 1 yaş sendromu sürecinin hızlı ve zararsız, hatta çok büyük fayda sağlanarak atlatılmasını sağlayacaktır.

Bu dönemde özellikle emekleyerek ve seslerle çevresindeki insanları yönlendirerek özerk hareketler sergileyen bebekleri sürekli “hayır, dur, yapma vb” sözcüklerle engellemeye çalışmak da onların girişimci bir birey olarak yetişmelerinin önünde en büyük engellerden birisi olacaktır. Yapılması gereken çocuğun hem oda içerisinde kendi başına hareket etmesini emeklemesini ve eğer yürüyebiliyorsa yürümesini sağlamak, hem de gerektiği zaman sevginizi hissettirerek onun her daim yanında ve destekçisi olduğunuzu hissettirmektir.

1-2 yaş zeka geliştirici oyunlar ile bebeğinizin psikolojisini anlayabilirsiniz. Oyun terapisi eğitiminde çocukların oyunlarla kendilerini ifade ettiklerini belirtmiştik.

Bir yaşındaki bebeklere nasıl davranılır?

1 yaşına gelindiğinde bebekler özgürlük alanlarının geliştiği ve genişlediğinin farkına varırlar. Bu süreçte bebekler emekleyerek uzaklaşmaya, çıkardıkları seslerle karşısındakini yönlendirmeye ve istekte bulunulmadan kendi iradeleri ile tavır koyma eğilimine girerler.

Karşı gelme güdüleri de gelişen bu bebeklerin süreci hasarsız ve güzel atlatabilmesi için ilk gereken onlara karşı sabırlı olmaktır. 1 yaş sendromunda sabır her şeyden önce gelmektedir. Çünkü bu süreçte yapılacak yönlendirmeler onun karakteri için önem arz etmektedir. Yaptığı bir harekete karşı gösterilecek kısıtlayıcı bir tavır, onun ilerleyen zamanda atak, girişimci, özgür ruhlu ve gelişime açık bir birey olmasına engel olabilir.

Diğer yandan onun her istediğini yapmak, ağlayışlarını onun istediği şeylerle susturmak da onun kendi ihtiyaç ve hisleri için kolaya kaçmasına ve tembel bir kişilik yapısıyla pasif bir karakter olmasına zemin hazırlayacaktır. 1 yaş sendromu döneminde bebeğin hem güvenli, hem özel, hem değerli, ,hem özgür hem de eşsiz olduğunu hissetmesi şarttır.

Montessori oyun grubu kurarak bebeklerinizi sosyalleştirebilir, onlarla keyifli vakit geçirebilirsiniz.

1 yaş sendromu doktor desteği ile aşılabilir.

1 yaş sendromu çoğu durumlarda doktor yardımına gerek duyulmadan atlatılabilmektedir. Burada önemli olan unsur, ebeveynlerin bebeğe olan tavırlarıdır.

Çünkü bebekler, bir yaşında dahi olsa algıları ve duygusal zekaları güçlüdür. Burada ebeveynlere düşen çocuklarına karşı daha ılımlı ve yapıcı olmanın yanı sıra ona bağımsızlık duygusunu kazandırmaktır. Hareket ve tavırlarınızla ona artık sizin bir parçanız değil de ayrı bir birey olduğu hissettirilmeli, bu ayrışmanın insan hayatının doğal bir süreci olduğu kabul edilerek; çocuğu agresif ve başına buyruk hareketlerinden dolayı azarlamak ve cezalandırmanın daha kötü sonuçları olduğu unutulmamalıdır.

Şayet onu incitmeden ona tavizler vererek hatta onun doğrultusunda ilerleniyorsa ve yine de tepkisel durumu artarak devam ediyorsa, bu durumun  1 yaş sendromundan farklı bir psikolojik sebebi olma ihtimali artmaktadır. Bu sebeple bir uzman yardımına gereksinim duyulabilmektedir.

Kaynakça:

https://www.cdc.gov/ncbddd/childdevelopment/positiveparenting/toddlers.html

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/21/114/803.pdf

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Tarih:Anne bebek

İlk Yorumu Siz Yapın

    Bir cevap yazın